Kartka z kalendarza: 32 lata TM-Semic

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 05-06-2022 16:42 ()


Mijają 32 lata od dnia, kiedy ukazał się numer „Świata Młodych” z reklamą zapowiadającą polskie wydania zagranicznych komisów, za którymi stała firma znana później jako TM-Semic. Reklama zawierała miniatury okładek ze Spider-Manem („Spindelmannen”), Punisherem, Tomem i Jerrym oraz Goliatem. Był to numer pisma z 5 czerwca 1990 r., który to po latach odszukał publicysta komiksowy Przemysław Mazur, autor wywiadów z redakcją TM-Semic: Marcinem Rusteckim – redaktorem naczelnym, Arkiem Wróblewskim, który redagował komiksy i prowadził strony klubowe, oraz Waldemarem Tevnellem – prezesem wydawnictwa.

Wspomniana reklama stanowiła prawdopodobnie pierwszą publiczną informację o startującym wtedy wydawnictwie. Tak oto datę 5 czerwca można przyjąć za symboliczny początek – Święto TM-Semic. Co w tym wydarzeniu z 1990 r. było niezwykłego? Otóż do tamtej pory nie było tego typu firmy w Polsce. Wydawcy, który oferowałby polskiemu czytelnikowi komiksy głównie superbohaterskie na taką skalę, a dodatkowo, powstała wtenczas oficyna dominowała na naszym rynku przez najbliższe lata, publikując komiksy DC jak „Batman” czy „Superman” oraz Marvela ze „Spider-Manem” na czele, ale też innych wydawców, jak np. Dark Horse odpowiedzialne za „Aliens vs. Predator”.

Wydawnictwo TM-Semic istniało do 2003 r., kiedy - już pod szyldem Fun Media - zniknęło z rynku. Do dziś za to komiksy wydawnictwa można znaleźć na giełdach, w antykwariatach, a funkcjonujący wydawcy wznawiają historie publikowane przez TM-Semic przed laty.

W Dzień TM-Semic, 5 czerwca 2022 r., zapaliliśmy znicz na grobie Doroty Terakowskiej, redaktorce komiksów wydawanych jeszcze w czasach, kiedy polskie wydania opracowywała firma Codem, a wydawnictwo jeszcze nosiło nazwę TM-Systemgruppen.

Na temat współpracy z Dorotą Terakowską mówił Tomasz Łoszewski, właściciel Codem, w wywiadzie opublikowanym w Antologii KKK 26:

„Niesamowicie jestem wdzięczny losowi, że w tym okresie poznałem w Krakowie wielu wspaniałych ludzi, którzy nam pomogli w redakcji. Przede wszystkim panią Dorotę Terakowską, która zgodziła się redagować teksty tłumaczone na język polski. Chodziło o dostosowanie krótkich wypowiedzi w taki sposób, żeby zdania brzmiały dobrze pod kątem literackim. Pani Dorota znana była z tego, że dbała o piękno wypowiedzi, co w komiksie – jak wiemy wszyscy – ma niezwykłe znaczenie, aby w krótkiej formie odpowiednio wyrazić to, co bohater chce powiedzieć”.

Dorota Terakowska urodziła się w 1938 r. Była dziennikarką i pisarką, ale przez pewien okres pracowała przy komiksach wydawanych przez TM-Systemgruppen. Zmarła w 2004 r. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wydawnictwo TM-Semic znane też jako TM-Systemgruppen i Fun Media było bardzo istotne dla polskiego rynku obrazkowych opowieści. Dlatego dziś, choć krótko przypominamy o nim. Prawdopodobnie jeszcze nie raz pojawi się okazja wspomnieć edytora, który opublikował choćby takie komiksy jak: „Ostatnie łowy Kravena” („Spider-Man” 1-3/94), „Batman vs. Predator” („Wydanie Specjalne” 3/93) czy „Czerwone szkło” („Superman” 9, 10/93).


comments powered by Disqus