„Papieże w historii”: „Pius VII. Przeciw Napoleonowi” - recenzja

Autor: Jacek Szeląg Redaktor: Motyl

Dodane: 28-04-2022 23:55 ()


Wydawnictwo Egmont Polska od pewnego czasu raczy nas serią „Papieże w historii”, przystępnie przybliżającą dzieje świata przez pryzmat papiestwa. Autorem scenariusza niniejszego tytułu jest francuski pisarz i scenarzysta komiksowy Philippe Thirault. Mogliśmy go poznać już w wydanym komiksie tego samego wydawnictwa w linii wydawniczej Plansze Europy, a jest to „W dół, do Ziemi”, komiks na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Silverberga. Rysunki do recenzowanego tytułu stworzył Thomas Verguet, francusko-belgijski rysownik i kolorysta urodzony w 1981 roku. Inżynier komputerowy zatrudniony w jednej z francuskich placówek naukowo-badawczych rozpoczął karierę komiksową w marsylskim fanzinie „Anachronique”. Ponadto współpracował z Bastienem Orenge, tworząc albumy „Magellana” (Glénat, kolekcja Explora) oraz „Edgar Allan Poe: Hantise” (Soleil, kolekcja 1800). W 2015 roku ponownie połączył siły z Christianem Clotem i rysując nowy komiks dotyczący Ekspedycji Rimbauda w Abisynii, według scenariusza Philippe'a Thiraulta. Thomas poświęcił się następnie ilustrowaniu miniaturowych gier dla Wyrd Games (Malifaux), kart do gry (Ascension, Infinity Shards) oraz ilustracji do gry planszowej Chrono Corsairs (TMG). W 2019 roku ponownie spotkał się z Philippe Thirault i Glénatem w serii właśnie w związku z inicjatywą w ramach serii „Papieże w historii”.

Fabuła przedstawiona w powyższym komiksie jest nader intrygująca. Ukazuje drugą twarz Napoleona: jego zachłanność na władzę, a właściwie władzę absolutną. Jego oponentem w tych geopolitycznych zapasach jest papież Pius VII przeciwstawiający się jego dążeniom. Streszczając scenariusz, Napoleon uwięziony na wyspie Świętej Heleny, umiera. Czując zbliżającą się śmierć, czyni rachunek sumienia i wspomina swoje życie, rodzinę. Próbuje zrozumieć papieża i jego opór wobec niego, który ciągnął się przez cały jego pontyfikat. Ukazano w komiksie kluczowe wydarzenie, kiedy Napoleon zaprosił Piusa VII na swoją cesarską koronację (2 grudnia 1804 r.), następnie wyraził zgodę, aby powiernik misji Piotra Apostoła namaścił go i pobłogosławił. Natomiast koronę wziął z rąk papieża i sam ją sobie włożył na głowę, co wprost wskazywać miało, iż swój triumf zawdzięcza wyłącznie sobie. Wcześniej koronował Józefinę na cesarzową, poniżając papieża takim postępowaniem i tym samym sprowadził go do roli zwykłego obserwatora. Po koronacji najechał Państwo Kościelne, a później po wygranej bitwie pod Austerlitz (2 grudnia 1805 r.), ogłosił się „cesarzem Rzymu”, czyniąc papieża swoim podwładnym, niemal marionetką.

Ukazanie w ten sposób Cesarza i jego osobowości jest bardzo ciekawe nie tylko dla fanów komiksów, ale też dla czytelników skłaniających się ku fabułom historycznym. Graficznie komiks prezentuje się wręcz zacnie. Czytelnicy, którzy mają już dość kreski w „stylu amerykańskim” (tak jak ja) i preferują styl europejski, będą zachwyceni. Każda z rysowanych postaci ma swój klimat i rys psychologiczny. Czasem kadr rozciągnięty jest na dwie strony, co zdarzyło się przy ilustracji pokazującej przeprawę Napoleona przez Wielką Przełęcz Świętego Bernarda oraz podczas powrotu Cesarza z Egiptu. Ogólnie jest to miły dla oka komiks, a i czytania jest dość sporo. Co ważne, na końcu komiksu możemy znaleźć rozbudowany rys historyczny z małym leksykonem oraz objaśnieniami. Całość okraszona została obfitą liczbą reprodukcji portretów oraz rycin. Bardzo fajna sprawa dla czytelnika, który mógł się pogubić w lekturze lub dla osoby, dla której jest to pierwsze spotkanie z tego typu komiksem i dała się wciągnąć w opisane wypadki, które wydarzyły się naprawdę.

Trzeba podkreślić, że autorem konsultacji historycznej jest Bernard Lecomte, dziennikarz, publicysta, slawista, uznawany za jednego z najlepszych francuskich znawców tematyki Europy Środkowo-Wschodniej i Watykanu. Podsumowując, pomimo że zapoznałem się tylko z jednym komiksem z tej historycznej serii, a muszę napisać, że z pewną dozą wątpliwości (co do siebie, gdyż dawno nie czytałem komiksu historycznego), to bardzo mi się podobał. Historia jest sprawnie przedstawiona i nie męczy podczas czytania. Zbyt wiele akcji nie jest tam pokazane, dlatego możliwe, że komiks nie będzie dla każdego, ale sięgający po niego czytelnik na pewno nie będzie zawiedziony. Jeżeli po przeczytaniu kilku stron jednak odłoży go na półkę, na pewno po pewnym czasie do niego wróci. Polecam i zaznaczam, że nie jest to na pewno komiks dla dzieci. Nie ma tam ukazanej brutalności i krew też się nie leje, ale aby zachęcić jednak młodego, początkującego czytelnika radziłbym, aby zaczął jednak od czegoś innego. Natomiast komiksiarze wychowani na europejskiej stylistyce komiksu będą zachwyceni.

 

Tytuł: Papieże w historii: Pius VII. Przeciw Napoleonowi

 • Tytuł oryginału: Pie VII. Résister à Napoléon
 • Seria: Papieże w historii
 • Scenariusz: Philippe Thirault
 • Rysunki i kolory: Thomas Verguet
 • Okładka: Ugo Pinson
 • Konsultacja historyczna: Bernard Lecomte
 • Tłumaczenie z języka francuskiego: Ernest Kacperski
 • Wydawca wersji marginalnej: Glénat
 • Wydawca wersji polskiej: Egmont Polska
 • Data publikacji wersji oryginalnej: 18 sierpień 2021
 • Data publikacji wersji polskiej: 23 marzec 2022
 • Oprawa: miękka
 • Format: 21,6 x 28,5 cm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy
 • Liczba stron: 56
 • Cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus