„Batman. Detective Comics” #1027 - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 26-04-2022 23:47 ()


Całkiem niedawno wraz z DC Comics świętowaliśmy tysięczny numer magazynu „Detective Comics”, a już przyszedł czas na kolejną fetę. Oto bowiem na księgarskie półki wkracza numer… 1027! Postronnemu obserwatorowi mogłoby się to wydawać nieco dziwne, bo to przecież żaden jubileusz, ale miłośnicy komiksów wiedzą, w czym rzecz. Batman zadebiutował bowiem w 27. numerze tego magazynu w roku 1939. Tysiąc numerów później Mroczny Rycerz nadal walczy z niesprawiedliwością.

Album zawiera dwanaście krótkich historii o Batmanie stworzonych przez różnych autorów pracujących nad tą postacią w przeszłości oraz obecnie. Jubileuszowe wydawnictwo otwiera historia zatytułowana „Pułapka” napisana przez Petera J. Tomasiego z rysunkami Brada Walkera. Scenariusz jest tu jedynie pretekstem do ukazania głównych przeciwników Batmana. W „Klasie mistrzowskiej” dla odmiany Brian Michael Bendis wspólnie z Davidem Marquezem zbierają wszystkich pomocników Mrocznego Rycerza i testują ich detektywistyczne umiejętności. Matt Fraction i Chip Zdarsky przyglądają się z kolei bliskiej relacji łączącej Batmana i… Jokera („Najlepsze życzenia”). Greg Rucka wspólnie z Eduardo Risso – w jednej z lepszych historii z tego tomu – infiltrują policję z Gotham City („Młoda”). James Tynion IV i Riley Rossmo analizują duchy nawiedzające obrońcę Gotham.

Kelly Sue DeConnick i John Romita Jr. pokazują, na czym polega podwójna tożsamość Batmana („Najważniejszy”). Marv Wolfman z Emanuelą Lupacchino i Billem Sienkiewiczem odsłaniają jedną z tajemnic przodków Bruce’a Wayne’a („Odyseja”). Grant Morrison do spółki z Chrisem Burnhamem ukazują losy pewnego pechowca, który chciał zostać obrońcą Gotham w tym samym czasie, gdy swoją karierę rozpoczynał Batman („Detektyw #26”). To chyba druga po opowieści Rucki historia w tym tomie, która zostaje w pamięci po lekturze. Tom King opowiada historię… w zasadzie nie wiadomo o czym – no, ale do tego już nas przyzwyczaił swoim runem w „Batmanie” („Satysfakcja”). Szkoda, że narysowanie tej kompletnie nijakiej historii przypadło Waltowi Simmonsonowi, który na pewno zasługuje na lepsze scenariusze. Scott Snyder miał chyba za zadanie stworzyć jakiś pretekst do spotkania głównych herosów DC, no i taki pretekst stworzył. W zasadzie to wszystko, co można powiedzieć o opowieści „Jak zawsze”. Dan Jurgens z kolei oferuje nieco surrealistyczną opowieść, w której Batman walczy z potworami i… podróżuje w czasie („Pokolenia: Pękniecie”). Album zamyka mroczna opowieść napisana przez Mariko Tamaki z rysunkami Dana Mory („Prezent”).

Na samym końcu znajdziemy bardzo obszerną galerię okładek oraz pin-upów przygotowanych przez różnych artystów. W oczy na pewno rzucają się prace autorstwa Lee Bermejo, Gabrielle Dell’Otto, Mitcha Geradsa, Peach Momoko, Simone Bianchi, Billa Sienkiewicza oraz Franka Quitely’ego. Zresztą warstwa graficzna, to najmocniejsza strona tego albumu. Podczas lektury można podziwiać niezwykle zróżnicowaną stylistykę i odmienne podejścia do wizualizacji uniwersum Batmana. Moim faworytem niezmiennie pozostaje Eduardo Risso, ale Riley Rossmo również stworzył bardzo ciekawą oprawę wizualną. Całość na pewno jest raczej do oglądania niż czytania.

Jubileuszowy numer magazynu „Detective Comics” na pewno przyciągnie uwagę zagorzałych fanów Batmana i kolekcjonerów. W końcu jubileusz to jubileusz. Kilka opowieści być może zostanie w pamięci po lekturze, a o niektórych trzeba będzie jak najszybciej zapomnieć. Album zaś pewnie zajmie zaszczytne miejsce obok innych okolicznościowych produkcji DC Comics, których nie brakuje. I pewnie nie jest to ostatnie słowo wydawnictwa w tym zakresie, bo co jak co, ale świętować kolejne rocznice to włodarze wydawnictwa potrafią.

 

Tytuł: Batman. Detective Comics #1027

 • Tytuł oryginalny: Batman: Detective Comics. #1027”
 • Autorzy: Brian Michael Bendis, Chris Burnham, Kelly Sue Deconnick, Matt Fraction, Klaus Janson, Dan Jurgens, Tom King, Emanuela Lupacchino, David Marquez, Dan Mora, Grant Morrison, Kevin Nowlan, Ivan Reis, Eduardo Risso, John Romita Jr., Riley Rossmo, Greg Rucka, Bill Sienkiewicz, Walter Simonson, Scott Snyder, Mariko Tamaki, Peter J. Tomasi, James Tynion IV, Brad Walker, Marv Wolfman, Chip Zdarsky Scott Snyder, Grant Morrison, Marv Wolfman.
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 23.03.2022 r.
 • Wydawca oryginału: DC Comics
 • Objętość: 184 strony
 • Format 165x255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena okładkowa: 59,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus