Łukasz Czarnecki „Apostata” - recenzja
Dodane: 29-03-2022 18:38 ()
No muszę powiedzieć, że lektura tej powieści była ogromną przyjemnością. Łukasz Czarnecki wykonał kawał znakomitej pracy, pisząc „Apostatę”. Obecnie mogę złożyć deklarację, że jest to mój kandydat do Zajdla za rok 2022, a wydawnictwo powinno przemyśleć strategię lobbowania za tym tytułem.
Dlaczego już z marszu uderzam w tak wysokie tony? Powodów jest kilka. Po pierwsze świat wykreowany jest stworzony naprawdę kompleksowo. Chociaż nie wszystko zostaje wyjaśnione na kartach powieści, to miałem poczucie, że Ekumena jest częścią uniwersum przemyślanego od początku do końca. Znalazło się miejsce na polityczne intrygi i szerokie konflikty na wielu różnych poziomach, od rasowych po militarne. Bohaterowie mają świetne dopracowane charakterystyki, które rozwijają się wraz z fabułą powieści. No i najważniejsze to znakomita kompozycja motywów o zacięciu historycznym z przeróżnymi elementami mistycznymi, w tym tymi inspirowanymi twórczością Lovecrafta. Na duże uznanie zasługuje również uniwersalność tej opowieści. Można ją przyjąć powierzchownie i dobrze bawić się przy interesującej historii, a można doszukać się głębszych odniesień do rzeczywistości. „Apostata” to naprawdę świetny tekst, który powinien na długo zostać w pamięci czytelników.
Na powieść tę można patrzeć również przez pryzmat rzeczywistości. Autor porusza problemy takie jak segregacja i prześladowanie na tle rasowym i religijnym, które z powodzeniem znajdą analogie w naszym świecie. To samo z wątkami politycznymi, które obnażają wiele patologii władzy i są nadzwyczaj aktualne. Intryguje również kalendarium postaci od zawodowych „rzemieślników” wykonujących swoją robotę, po fanatyków i socjopatów, dla których cel uświęca środki. Co ciekawe niektórzy bohaterowie noszą imiona bądź nazwiska, które przy odrobinie chęci można połączyć z postaciami historycznymi. W mojej opinii bardzo interesujący zabieg. Podobną rzecz zauważyłem z nazwami geograficznymi, też zdarzają się nazwy zaczerpnięte od historycznych imion lub nazwisk, a także poszczególne kraje i krainy zdają się mieć analogię w naszej rzeczywistości. Inną sprawą, która przykuła moją uwagę, jest czas. Powieść osadzona jest mniej więcej w XI wieku według naszego historycznego datowania. Zgodnie z moją wiedzą wypada wtedy średniowiecze, natomiast w świecie wykreowanym przez autora technologia i wiedza znacząco wykraczają poza tę epokę. Sprawia to fascynujące wrażenie, że tamten świat rozwijał się szybciej i można się zastanawiać, gdzie zajdzie ten rozwój.
Nie będę wdawał się w szczegóły fabularne, bo zdecydowanie warto poznać tę historię co do słowa samodzielnie. Podkreślę jednak kilka faktów. Powieść „Apostata” ma bardzo solidny, chociaż pozornie prosty schemat walki dobra ze złem. Można się jednak spodziewać, że nie wszystko będzie czarno-białe. Co więcej, klimatu dodaje gęstniejąca, mroczna atmosfera i towarzyszące bohaterom poczucie zagrożenia wynikające z wielu niewiadomych. Można by stwierdzić Lovecraft w dobrej odsłonie, tymczasem jest to Czarnecki. Łukasz Czarnecki. Człowiek odpowiedzialny za bardzo dobrą opowieść.
Technicznie nie zauważyłem żadnych niedociągnięć ze strony ekipy od korekty i redakcji. Przyjemnie czyta się wstawki między rozdziałami, które poszerzają spojrzenie na uniwersum. Są one zarówno atrakcją tekstową, jak i graficzną. W kwestii ilustracji czuję niedosyt. Okładka ma świetny projekt, a mapa świata na początku książki jest przejrzysta i bardzo elegancka. Jednak dobrych grafik nigdy nie za wiele i nie pogardziłbym, gdyby niektóre sceny z powieści zostały przedstawione w formie obrazkowej. Z drugiej strony pewnie zaburzyłoby to koncepcję spójnej księgi pełnej tekstu, wiec wybaczam.
Wspomniałem o ilustracji z okładki, więc pociągnę jeszcze temat samego wydania. Jest ono genialne wizualnie, natomiast boję się, że dość cienka warstwa kleju trzymająca kartki, może po jakimś czasie sprawić, że treść będzie fruwać. Moje obawy są tym bardziej uzasadnione, że na pierwszych stronach książki już teraz zauważyłem duże prześwity pomiędzy poszczególnymi kartkami i doskonale widać przez nie klej.
Zbliżając się do końca tej i tak długiej recenzji, stwierdzę tylko, że „Apostata” to powieść znakomita, pełna barwnych bohaterów, interesujących intryg, osadzona w nietuzinkowym świecie. Jest to bardzo udany debiut powieściowy. Książka godna polecenia każdemu czytelnikowi szeroko pojętej fantastyki.
Tytuł: Apostata
- Autor: Łukasz Czarnecki
- Wydawca: Insignis
- Data wydania: 09.03.2022 r.
- Oprawa: twarda
- Stron: 472
- Format: 145x215 mm
- ISBN: 9788366360846
- Cena: 44,99 zł
Dziękujemy wydawnictwu Insignis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.
comments powered by Disqus