„Reder ‘44” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 24-03-2022 23:06 ()


Zapowiedź powieści Piotra Czarneckiego „Reder ‘44” od razu przykuła moją uwagę. Historia alternatywna to bardzo interesująca tematyka zarówno dla rozważań naukowych, jak i rozrywki.

Tak też jest w tym przypadku. Autor przedstawił pomysł, który snuje wiele osób – jak skutecznie usunąć Adolfa Hitlera i jaki wpływ miałoby to na świat. Co najważniejsze w tej powieści nie znajdziemy prostackiego wybicia jednej cegły z muru i oczekiwania, że całość runie. Piotr Czarnecki rozpisał większą intrygę, ukazując poziom skomplikowania mechanizmów, które rządziły Rzeszą niemiecką w czasie II wojny światowej, a na świecie często funkcjonują do dziś. Zobaczymy, jak dokładnie wyglądają fundamenty i kulisy zmiany na szczytach władzy i jakie konsekwencje ciągnie to za sobą.

Przyznaję, że spodziewałem się dość prostej fabuły, która skupi się na przygotowaniach to karkołomnego zadania zwieńczonego sukcesem, a następnie epilogu z krótkim wyjaśnieniem co było „po”. Tymczasem ku mojemu zdziwieniu dostałem naprawdę solidny kawał książki, w której autor starannie przemyślał nie tylko konsekwencje wydarzenia, które teoretycznie jest osią fabuły. Czarnecki rozpisał kto, jaką rolę musiałby odegrać w całej intrydze, by miała ona szanse na sukces. Co więcej, znacząco odbiegł od zamachu na Hitlera, mocno skupiając się na tym jak powinien być opanowany chaos wywołany jego śmiercią. W kalkulacjach tych ogromne znaczenie ma wiele zmiennych, co wspaniale pokazuje, że jedno wydarzenie zmienione w historii, pociąga za sobą ogromne konsekwencje.

„Reder ‘44” to trochę dziwny tytuł dla tej książki. Sugeruje on, że głównym bohaterem jest właśnie Paweł Reder oficer polski dowodzący niezwykle ważną misją. Jednak mam wrażenie, że mało było Redera w „Rederze”. Duża część fabuły skupia się na działaniach Kurta von Mansfelda, który ma własny pomysł na nowy porządek świata bez Adolfa Hitlera. Historia ta napisana jest bardzo przystępnym językiem, co sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna i szybka. Niestety zostawia spory niedosyt, bo przedstawiony tu nowy ład jest na tyle interesujący, że chętnie już teraz poznałbym ciąg dalszy tej wizji. Niestety, chociaż zakończenie jest właściwie otwarte, to mam wrażenie, że formuła może być wyczerpana.

Warto zwrócić uwagę na kilka faktów związanych z książką. Po pierwsze jest schludnie wydana przez Dom Wydawniczy Rebis. Dla zachowania formalności trzeba zaznaczyć, że jest to drugie wydanie tej  powieści. Pierwotna wersja przeszła bez większego echa i został po niej wciąż dostępny audiobook. Okładka rebisowska jest prosta i nie porywa ilustracją, ale zgrywa się za to idealnie z treścią. W środku nie znajdziemy żadnych ilustracji, ale przyznam, że to nawet lepiej. Zaburzyłyby one odbiór tekstu. O ile pamięć mnie nie myli, to gdzieś widziałem jakąś pojedynczą literówkę albo brak spacji, ale przeszedłem nad tym drobiazgiem, ciesząc się dobrą opowieścią, więc to naprawdę marginalna sprawa. Kolejnym elementem nietypowym jak na powieść beletrystyczną jest bibliografia. Nie znajdziemy w niej jednak wielu ciężkich naukowych pozycji. Większość to odnośniki internetowe oraz książki popularnonaukowe, ale na uznanie zasługuje fakt, że autor pokusił się o prezentację materiałów, z których korzystał. Jest to miłe, bo dociekliwy czytelnik chętnie sięgnie po coś, co rozszerzy jego wiedzę.

Podsumowując, „Reder ‘44” Piotra Czarneckiego jest bardzo interesującą wizją alternatywną losów świata. Wiele zmiennych, które tu zaobserwujemy, wchodzi w skład naprawdę przemyślanego ciągu przyczynowo-skutkowego i nadaje wiarygodności tej historii. Powieść ta powinna zadowolić zarówno weekendowych czytaczy, jak i etatowych książkożerców. Z czystym sumieniem polecam i nieśmiało upatruję nadziei w enigmatycznym zapisie z pewnego serwisu poświęconego literaturze: „Cykl: Reder (tom 1)”. Czyli jest nadzieja, że kapitan Reder powróci.

 

Tytuł: „Reder ‘44”

  • Autor: Piotr Czarnecki
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Data publikacji: 22.02.2022 r. 
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Druk: kolor
  • Papier: offset
  • Liczba stron: 352
  • Format: 132x202 mm
  • ISBN-13: 9788381884068
  • Cena: 39,90 zł  

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus