Feliks W. Kres „Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 11-03-2022 23:01 ()


Tempo wydawania kolejnych tomów „Księgi całości” Feliksa W. Kresa jest dość duże, a biorąc pod uwagę rozmiary niektórych tomów, to można powiedzieć wręcz, że jest ono karkołomne. Oczywiście bardzo cieszy mnie perspektywa pojawienia się całego cyklu w jednolitej oprawie, ale odczuwam lekkie zmęczenie, a jesteśmy przecież w połowie!

„Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo” to szósty tom historii rozrywającej się w uniwersum Szerni i Szereru. Jest to zarazem druga księga „Pani Dobrego Znaku”. Miałem kłopot z określeniem, jak wiele wątków ciągnie się w części pierwszej, bo i ja i wydawnictwo przespaliśmy premierę „Wiecznego Pokoju” i książka przeszła na naszym serwisie bez echa. Po zahaczeniu o księgarnię uzupełnię swoją kolekcję i gdzieś w przyszłości, jak czas pozwoli, pojawi się recenzja dopełniająca całości. Póki co skupmy się na „Wiecznym Cesarstwie”.

Po raz kolejny autor prezentuje silne kobiece postacie, które są najwyraźniej jedną z cech charakterystycznych cyklu. Ezena i Tereza grają w tym tomie pierwsze skrzypce i związane z nimi wydarzenia pchają naprzód fabułę. Są to jednak już dobrze rozpisane postacie i próżno w „Wiecznym Cesarstwie” szukać ich rozwiniętej charakterystyki. Spostrzeżenie można mieć właściwie jedno – Tereza zdaje się być bardziej naturalna w tym co robi, przez co dobrze widoczne są jej relacje z innymi postaciami, które darzą bohaterkę wielkim szacunkiem. Ezena wydawała mi się tutaj bardziej oportunistką.
W ogóle najświeższy tom cyklu jest zdecydowanie powieścią z pola bitwy. Oprócz potyczek i bitew, mamy tu wiele opisów uzbrojenia, procedur  i taktyki łącznie z wytknięciem błędów popełnianych przez różne postacie. Co mnie bardzo zadowoliło, to fakt, że autor nie zapomniał o wielu zmiennych, które wpływają na działania wojska. Chociażby pogoda, która może znacząco opóźnić marsz armii. Wielu autorów fantasy swobodnie przemieszcza całe gromady żołnierzy przez pustynie, góry czy oceany, nie zważając na straty wynikające z takiego marszu. Tutaj mamy znakomite podejście do sprawy. Oprócz spraw militarnych obserwujemy również kontekst społeczno-polityczny, który jest powiązany z wojną od wieków. Zawirowania gospodarki są opisane bardzo ciekawie. No i sympatia społeczna – rzecz, która może budować lub niszczyć.

Od jakiegoś czasu cykl Kresa czytało mi się, ujmijmy to dyplomatycznie, umiarkowanie lekko. Jest to rozrywka owszem, ale na zupełnie inny, poziomie niż większość lektur, jakie chętnie pochłaniam. Momentami przytłacza nadmiar szczegółów i informacji, a kiedy indziej uderza realistyczne okrucieństwo świata wykreowanego. To dowodzi kunsztu pisarza, bo książka wciąż chętnie „się czyta”. Wolniej, ciężej, ale do przodu strona po stronie. Cieszy mnie niezmiernie, że autor pozwala nam poznać cały świat, jaki stworzył i każda powieść jest właściwie inną historią (nie licząc tych rozbitych na dwie księgi), która wprowadza czytelnika w to uniwersum praktycznie od nowa.

Okładka cieszy oko szczegółami i fotograficznym wręcz przedstawieniem postaci. Uwielbiam prace Sergeya Shikina, które pojawiają się na okładkach „Księgi Całości”. Również ilustracje Przemysława Truścińskiego wrzucone do wnętrza tomu są interesujące i przedstawione na nim sceny przypadły mi do gustu.

Polecam książki Feliksa W. Kresa, bo przedstawiają one naprawdę niesamowity i oryginalny świat, ale tym razem przestrzegę, że jest to jednak literatura dla koneserów. Nie brałbym tego fantasy na pierwszy ogień jako wejście w gatunek. Taki start w moim przekonaniu mógłby się okazać za trudny. Z innej beczki, myślę, że trzeba powoli szykować grunt pod anglojęzyczną wersję. Mało kto zasługuje na podbój tego rynku tak bardzo.

 

Tytuł: Pani Dobrego Znaku. Wieczne Cesarstwo

  • Autor: Feliks W. Kres
  • Cykl: Księga Całości
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • Miejsce wydania: Lublin
  • Liczba stron: 604
  • Format: 125x195 mm
  • Oprawa: zintegrowana
  • Data wydania: 11.02.2022 r.
  • ISBN: 978-83-7964-669-2
  • Cena: 64,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


 


comments powered by Disqus