„Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic” tom 1: „Tajemnica podlaskiej rakiety V-2” - recenzja druga

Autor: Jacek Szeląg Redaktor: Motyl

Dodane: 14-02-2022 23:00 ()


Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej z dawna już przyzwyczaiło komiksowego czytelnika do oferowanych przez nie publikacji. Ciepło przyjęte komiksy z serii „Wilcze Tropy” czy „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego” pozwalają czytelnikowi bez obaw sięgnąć po publikacje IPN-u. Najnowsza propozycja tego wydawnictwa to skierowany do dzieci i młodzieży komiks o dość długim tytule „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic. Zeszyt 1. Tajemnica podlaskiej rakiety V-2”. Autorami tego komiksu są odpowiadający za warstwę plastyczną Agata Ronek i Hubert Ronek oraz scenarzysta w osobie Arka Darkiewicza.

Sięgając po ten komiks, miałem w głowie zapamiętaną z lat szkolnych komiksową serię „Tajemnica Złotej Maczety”, tj. przedsięwzięcie rozrysowane przez Jerzego Wróblewskiego, a rozpisane przez Władysława Krupkę. Ów tytuł dystrybuowany był wówczas m.in. przez kioski Ruchu, a czekało nań z wypiekami na twarzach mnóstwo dzieciaków. Powyższy komiks z okresu PRL-u był tworzony z myślą raczej o młodzieży. Każdy dzieciak był nieraz karmiony opowieściami, wspomnieniami z II wojny światowej, a zatem „Tajemnica Złotej Maczety” była już dla dojrzalszego czytelnika. Omawiany przeze mnie tytuł ze „stajni” IPN jest ewidentnie skierowany do młodszego odbiorcy. Do tego z grupy lubujących się w dobrze opowiedzianych historiach.

Niemniej także czytelnik w moim wieku także dobrze bawił się podczas czytania, choć  z mojej perspektywy komiks był nieco zbyt krótki. Choć równocześnie wypada pochwalić za sprawne przeskakiwanie między dwiema rzeczywistościami: współczesną, w której młodzi bohaterowie przez swoją ciekawość i zabawę, w starym domu dziadka poznają tajemnice ukryte w zamurowanej skrytce oraz czasy wojenne, kiedy to dziadek tytułowych postaci oraz jego koledzy z Podziemia zdobywają plany i zdjęcia, oraz części rozbitej rakiety V-2.  Wszystko jest zgrabnie podane, przy użyciu czytelnych rysunków, a do tego okraszane humorem. Toteż czyta się ten komiks z nieukrywaną przyjemnością. Mimo że skierowany ewidentnie do młodszego czytelnika, starszy także będzie miał dobra zabawę, choć tak jak wyżej wspomniano nieco krótką. Sytuację ratuje jednak aneks historyczny, do czego wydawnictwo zdążyło przyzwyczaić już swoich czytelników. Jest to znakomity dodatek, powstały z myślą o dociekliwym odbiorcy skłonnym bardziej dogłębnie poznać zilustrowaną historię. Rysunki są na przyzwoitym poziomie, Agata Ronek i Hubert Ronek mają „rękę” do tego typu opowieści. Syn, który skończył trzynaście lat i też przez swoją ciekawość przeczytał recenzowany komiks, podziela moje spostrzeżenia. Bardzo podobała mu się historia oraz humor, który rozładowuje grozę II wojny światowej.

Jak dla mnie niniejsza publikacja ma znaczny potencjał, aby zachęcić młodego czytelnika do zapoznania się z tym akurat epizodem historii Polski (a przy okazji być może przez ten tytuł sięgnie po inne komiksy wydawane przez IPN, a następnie po książki historyczne). Zaznaczyć trzeba, że jest to pierwszy tom serii, który stanowi dobry wstęp i pomimo niezbyt wielu scen akcji zapowiada się dobrze. Ciekawi mnie, co będzie miała do opowiedzenia postać, którą czytelnik może poznać na ostatnich stronach i jakie interesujące historie i niespodzianki czekają na naszych małych bohaterów. Podsumowując, dobry komiks dla dzieci i młodzieży. Czytelne rysunki, sytuacyjny humor i brak nudy oraz co najważniejsze dobrze skonstruowana fabuła przybliżająca epizody historii, która się wydarzyła. Format komiksu to A4, w sam raz, aby nie zniechęcić do zapoznania się z wydawnictwem.

 

Tytuł: „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic” tom 1: „Tajemnica podlaskiej rakiety V-2”

  • Scenariusz: Arek Darkiewicz
  • Rysunek: Hubert Ronek, Agata Ronek
  • Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
  • Format: 210x295 mm
  • Liczba stron: 56
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • ISBN-13: 9788380982086
  • Data wydania: 20.12.2021 r.
  • Cena: 15 zł 

Dziękujemy Instytutowi Pamięci Narodowej za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.


comments powered by Disqus