„Great Teacher Onizuka” tom 3 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 14-02-2022 11:59 ()


Działo się, oj się działo w drugim tomiku mangi Great Teacher Onizuka, którą w nowym wydaniu i w odświeżonej wersji wydaje Waneko. Tamta odsłona pokazała, że pod płaszczykiem lekkiej komedyjki Toru Fujisawa przemyca dużo poważniejsze – niż dostrzec można to na pierwszy rzut oka – treści. To był bardzo dobry tomik, który potwierdził to, że jest to jedna z najlepszych mangowych serii wydawanych kiedykolwiek w Polsce. A po drugiej części – jak to zwykle bywa – nadeszła część trzecia i wówczas…

…wówczas Japończyk całkowicie potwierdził sposób postrzegania mangi i tym razem po raz kolejny przekonuje, że o poważnych treściach można opowiadać w sposób mocno komediowy. Może porównanie do „Młodych gniewnych” (pamiętacie jeszcze ten film z 1995 roku?) będzie przesadzone, natomiast jest coś w tym, że najnowsza odsłona mangi ma w sobie dużo z (auto)parodii i komedii. To pewien zwrot względem drugiej części co tylko potwierdza, że w przyszłości tytuł jeszcze nie raz i nie dwa razy nas zaskoczy.
 
A wszystko zaczyna się od wielkiego wydarzenia, a mianowicie Onizuka zacząć ma pracę wychowawcy w jednym z liceum. Już oczami wyobraźni widzi te wszystkie małolatki, już czuje zbliżające się flirty z niewiastami, już zaczyna się czuć jak w raju, gdy nagle…spada na ziemię i jest to upadek bolesny, gdyż nie w liceum mu przyjdzie pracować a w gimnazjum, gdzie dziewczyny nawet jak na takiego napaleńca, jakim jest Onizuka, są za młode. Jak nietrudno się też domyślić, klasa nie będzie należała do najgrzeczniejszych, więc naszego belfra czeka spora przeprawa, natomiast więcej zdradzać nie będę co by nie psuć wam zabawy.
 
I tak jak wspomniałem powyżej, w trzecim tomiku mnóstwo jest humoru, lekkości i prostego pieprznego dowcipu, ale nie brakuje też efektownych i poruszających wyobraźnię kadrów. Wciąż jednak jest opowieść o poczciwym, wywodzącym się z „nizin społecznych” nauczycielu, który ma jednak dobre serce i nie zostawia nikogo w potrzebie. I tak tym razem przyjdzie mu się głównie zmierzyć z problemem znęcania się nad słabszymi w zakątkach szkolnych korytarzy. Zresztą nie tylko uczniowie, ale i wychowawcy padną ofiarą grupki zdeprawowanych uczniów. I choć temat jest trudny (zupełnie inne spojrzenie na to zaprezentowano choćby w „Gimnazjum” Andersa K. Kvammena) to jednak Japończyk opowiada o nim tym razem z ogromną lekkością i humorem. Onizuka jest bezkompromisowy więc i z tego typu środków korzysta, aby nauczyć pokory tych, którzy tego potrzebują. Gra więc z nimi w gry w salonach, korzysta z ich komputerowych zdolności (te erotyczne przeróbki zdjęć), w końcu odpłaca im pięknym za nadobne. Tego typu podejście do tematu sprawia, że czytelnik ma mnóstwo okazji do śmiechu, a atmosfera i podjęta w komiksie problematyka nie przytłacza go. Jednocześnie też nie czuje się ogłupiony, bo całość jest podana w naprawdę inteligentny sposób i nie tylko wprost, ale też między wierszami można odczytać sporo ważnej treści. I ok, umówmy się, że w prawdziwym życiu tego typu sytuacje nie miałyby prawa się zdarzyć, natomiast według mnie w żaden sposób nie odbiera to nie tylko radości z lektury, ale też poczucia, że mamy do czynienia z tytułem realistycznym. Nawet w tym drugim tomiku, w którym Onizuka dokonuje superbohaterskich czynów, ratując uczniów, nie czujemy, że mangaka robi nas w balona. Skupiamy się bowiem na treści, a nie formie. Formie, która swoją drogą i w tym tomiku jest na odpowiednio wysokim poziomie. Fabularnie jak już wspomniałem, jest interesująco – zwróćcie uwagę, że autor kieruje naszą uwagę również na postaci pozornie drugoplanowe, co pogłębia historię – ale równie dobrze tomik ten wypada graficznie.
 
Cieszy wyszukiwanie smaczków i nawiązań do ówczesnych czasów, gdyż tu i ówdzie umieszczane są udane „easter eggi”. Bawi też oglądanie tej mangi i to nie tylko przez te kilka kadrów, na których podziwiamy kobiece wdzięki, ale i resztę komiksu, który naprawdę dobrze się prezentuje. Przez pierwsze trzy tomiki manga pod tym względem trzyma poziom i pozostaje sobie życzyć, aby i reszta była rysowana z takim zapałem.

 

Tytuł: Great Teacher Onizuka tom 3

 • Scenariusz: Toru Fujisawa
 • Rysunki: Toru Fujisawa
 • Wydawnictwo: Waneko
 • Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki, Mateusz Łukasik, Amelia Lipko
 • Wydanie: II
 • Data publikacji: 01.02.2022 r.
 • Druk: czarno-biały
 • Oprawa: miękka, obwoluta
 • Format: 114x162 mm
 • Stron: 186
 • ISBN: 9788382420272
 • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus