Kartka z kalendarza: Jubileusz Syndykatu Chemicznego w Polsce

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 13-01-2022 22:45 ()


W styczniu 1992 roku ukazał się kolejny zeszyt wydawanej przez TM-Semic serii „Batman”. Był to już czternasty numer, a seria ukazywała się ponad rok. Wyróżniał się zawartością. Połowę publikacji stanowiła interpretacja pierwszego komiksu z Batmanem opublikowanego w ramach „Detective Comics” #27 z 1939 r., czyli „Sprawy syndykatu chemicznego”, którego autorami byli Bob Kane i Bill Finger.

Z okazji sześćsetnego występu Batmana w ramach serii „Detective Comics” przygotowano nowe wersje wspomnianej historii. Opublikowane zostały w 1991 roku w 627. numerze serii.

Jedna z nich pojawiła się  właśnie w polskim „Batmanie” ze stycznia 1992 r. Jej autorami są: scenarzysta Alan Grant i rysownik Norm Breyfogle, wspomagany przez inkera Steve'a Mitchella. Breyfogle jest także autorem ilustracji na froncie zeszytu, wzorowanej na rysunku z okładki „Detective Comics” nr 27.

Komiks Granta i Breyfogle'a, podobnie zresztą jak pierwowzór, opowiada o sprawie zabójstw osób związanych z firmą chemiczną działającą w Gotham. Wśród głównych bohaterów są Batman i komisarz Gordon, ale także pewny nienazwany włóczęga przemierzający nocą ulice, najpierw w kierunku miasta, a potem już po samym Gotham. W pewnym momencie zostaje napadnięty, a z pomocą przybywa mu Batman. Co, oczywiście, ma związek z badaną sprawą.

Warto dodać, że druga wersja „Sprawy syndykatu chemicznego”, choć w oryginalne umieszczona wcześniej, w tym samym wydaniu, w Polsce została opublikowana w grudniowym numerze „Batmana” z 1992 r. W ten sposób „Sprawa syndykatu chemicznego” rozpoczęła i zamknęła rok przygód Mrocznego Rycerza. Autorami historii opublikowanej na zakończenie 1992 r. byli: scenarzysta Marv Wolfman, rysownik Jim Aparo oraz inker Mike DeCarlo. Co ciekawe, kolory w obu komiksach nałożyła Adrienne Roy.

Oryginalna historia z 27. numeru „Detective Comics” w języku polskim ukazała się w pierwszym tomie „Batman: Hush”, który został wydany w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów DC. Miało to miejsce dużo później, bo dopiero w 2016 r.

Pierwszy komiks z Batmanem ukazał się w 1939 r., jego interpretację zaprezentowano 52 lata później. W kolejnym roku została opublikowana w Polsce. Od tego wydarzenia mija 30 lat.


comments powered by Disqus