Wydawnictwo Egmont na 32. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi
Dodane: 30-09-2021 21:42 ()
W dniach 2-3 października br. odbędzie się największy polski festiwal komiksów i gier. Po dwóch latach przerwy wydarzenie powraca do łódzkiej Atlas Areny. Organizatorzy - EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” - przygotowali bogaty program spotkań, prelekcji, paneli dyskusyjnych, warsztatów i wideo-wywiadów, a także strefę targową, strefę planszówek i gier wideo oraz wystawę konkursową, którą można będzie oglądać w EC1 Łódź.
Wydawnictwo Egmont, jak co roku, aktywnie bierze udział w imprezie i zaprasza wszystkich fanów komiksów i gier do uczestnictwa w spotkaniach i panelach festiwalowych, do zmagań przy planszy oraz do odwiedzenia stoiska Egmontu na płycie głównej Atlas Areny, gdzie będzie można kupić komiksy i gry z 25% rabatem.
Gratką dla wszystkich fanów twórczości Janusza Christy będzie sobotnie spotkanie poświęcone jubileuszowej edycji „Złota Kolekcja. Kajko i Kokosz”, którą wydawnictwo Egmont przygotowało z okazji 50.lecia serii. O pracach nad kolekcją opowiedzą Paulina Christa – wnuczka Mistrza, Tomasz Kołodziejczak - wydawca, Krzysztof Janicz – znawca twórczości Janusza Christy oraz Arkadiusz Salomoński odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz komiksowych i okładek oryginalnych „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Premiera pierwszego tomu zaplanowana jest na 13 października br., ale album będzie dostępny w przedsprzedaży podczas Festiwalu na stoisku wydawnictwa Egmont.
Miłośników dzielnych słowiańskich wojów zainteresuje też spotkanie z kontynuatorami kultowej serii Janusza Christy – Sławomirem Kiełbusem, Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem, które odbędzie się w niedzielę o godzinie 15:00. Autorzy serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” opowiedzą o pracy nad „Zaćmieniem o zmierzchu” i pozostałych tomach serii. Duch Janusza Christy będzie też mocno obecny podczas sobotniego spotkania zatytułowanego „Dzik, Lisek, Kubatu oraz Wojtek i Rudy, czyli komiksy dla dzieci z Egmontu”, podczas którego Paweł Kicman porozmawia z Bereniką Kołomycką, Jakubem Sytym i Piotrem Hołodem – autorami serii komiksowych nagrodzonych w Konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy („Malutki Lisek i Wielki Dzik”, „Kubatu”, „Wojtek i Rudy”). Po spotkaniu, w godzinach 12:00-13:00, będzie można spotkać Berenikę Kołomycką na stoisku Egmontu i zdobyć autograf Artystki.
Interesująco zapowiada się również niedzielne spotkanie z Maciejem Kurem poświęcone komiksowi „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”, który przedpremierowo będzie można kupić na stoisku Egmontu. Komiks o Emilce to mieszanka absurdalnego humoru z czułą opowieścią o relacjach międzyludzkich pokazujący, że świat można też postrzegać w nietypowy, niekonwencjonalny sposób.
Na fanów komiksów dla dzieci i młodzieży czekają też projekcje wywiadów, które organizatorzy Festiwalu nagrali z twórcami cenionych serii dziecięcych Egmontu. W sobotę w sali C będzie można obejrzeć na wielkim ekranie rozmowy z Jordim Bayarrim, hiszpańskim scenarzystą i rysownikiem, autorem serii „Najwybitniejsi naukowcy oraz z Christophem Cazenove, scenarzystą cyklu komiksów „Sisters” i „Mali bogowie”. W niedzielę warto zwrócić uwagę na projekcje wywiadów z Malin Falch, autorką komiksu „Światła północy” oraz z twórcami pięciotomowej serii „Pamiętniki Wisienki”: francuską rysowniczką Aurelie Neyret i Jorisem Chamblainem, autorem scenariusza do serii.
W niedzielę na wielkim ekranie będzie można też obejrzeć rozmowy z twórcami dwóch albumów o Myszce Miki, które we wrześniu ukazały się na polskim rynku. Oba komiksy to niezwykle oryginalne i różnorodne opowieści na nowo interpretujące przebogate uniwersum stworzone przez Walta Disneya. O albumie „Myszka Miki: Miki i kraina Pradawnych” opowiedzą francuski scenarzysta Denise-Pierre Filippi i włoski rysownik Silvio Camboni, a scenarzysta Lewis Trondheim w wywiadzie poruszy również temat albumu „Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda”.
Na uwagę zasługują też sobotnia projekcja rozmowy z Leo, brazylijskim scenarzystą i rysownikiem, który od lat żyje i publikuje we Francji, autorem m.in. takich albumów jak „Antares” i „Aldebaran” oraz niedzielne nagranie wywiadu z Nicolasem Petrimaux, autorem albumu „Dorwać Ramireza” i nagranie rozmowy z Jonem J Muthem, autorem ilustracji m.in. do albumu „Havok i Wolverine. Stopiony”.
Dla fanów Gwiezdnych Wojen wydawnictwo Egmont przygotowało w sobotę projekcję wywiadu Jacka Drewnowskiego z Mikiem Siglainem – dyrektorem kreatywnym Lucas Film i autorem książek o Gwiezdnych Wojnach.
Spotkanie autorskie w tradycyjnej formie będzie miał podczas festiwalu też Bartosz Sztybor, autor scenariusza do piątego tomu komiksowych przygód Wiedźmina, zatytułowanego „Zatarte wspomnienia” oraz twórcy serii „Bazyliszki” – Tobiasz Piątkowski i Wiesław Skupniewicz – wydanej przez Egmont we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dla wszystkich fanów komiksów interesujące będą również spotkania z Tomaszem Kołodziejczakiem, który w sobotę o 12:00 opowie o pisaniu scenariuszy komiksowych i prozy, o swoich książkach oraz o kształtowaniu się rynku fantastyki (i jego związkach z rynkiem komiksu) w Polsce, a o 17:00 zdradzi plany wydawnicze Egmontu na 2022 rok.
Wśród zaproszonych gości nie zabraknie zaprzyjaźnionego od lat z festiwalem Grzegorza Rosińskiego, legendarnego twórcy serii „Thorgal”, a także autora albumów „Szninkiel”, „Zemsta hrabiego Skarbka”, „Western” i „Skarga utraconych ziem”. Mistrz opowie o komiksach i życiu pozakomiksowym podczas niedzielnego spotkania autorskiego.
Jak co roku, podczas festiwalu będzie zorganizowana strefa autografów, w której będzie można spotkać autorów i scenarzystów związanych z wydawnictwem Egmont oraz zdobyć dedykację w wybranym albumie.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier to największa tego typu impreza w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnią stacjonarną edycję festiwalu w łódzkiej hali Expo-Łódź odwiedziło ponad 20 tysięcy osób. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń oraz wszystkie informacje organizacyjne znajdują się na stronie Organizatora: https://komiksfestiwal.com/
PROGRAM EGMONT
SOBOTA, 2 października
SPOTKANIA AUTORSKIE I PRELEKCJE
11:00-12:00
Dzik, Lisek, Kubatu oraz Wojtek i Rudy, czyli komiksy dla dzieci z Egmontu
sala C, poziom -1
Spotkanie z autorami kolejnych tomów komiksów dla najmłodszych, wydawanych dzięki konkursowi na komiks dla dzieci im. Janusza Christy: Bereniką Kołomycką („Malutki Lisek i Wielki Dzik”), Jakubem Sytym („Kubatu”) i Piotrem Hołodem („Wojtek i Rudy”).
Spotkanie poprowadzi Paweł Kicman.
12:00-13:00
Niedaleko pada komiks od fantastyki – spotkanie autorskie z Tomaszem Kołodziejczakiem
sala C, poziom -1
Tomasz Kołodziejczak w komiksowym świecie znany jest jako założyciel i szef Egmontowego Klubu Świata Komiksu, a także okazjonalny scenarzysta komiksowy, który pisał krótkie historie dla Zbigniewa Kasprzaka („100/100”), Krzysztofa Kopcia („Rycerz Darlan”), Piotra Kowalskiego („Batman”), Mateusza Skutnika („Rewolucje”), Przemysława Truścińskiego („Łowca”), Vicara („Wujek Sknerus”). Ale Tomasz Kołodziejczak jest też znanym pisarzem SF i fantasy, zdobywcą nagrody im. Janusza Zajdla, tłumaczonym na obce języki. Miesiąc temu ukazał się jego nowy zbiór opowiadań SF: „Skaza na niebie”. Zapraszamy na spotkanie, na którym Tomasz Kołodziejczak opowie o pisaniu scenariuszy komiksowych i prozy, o swoich książkach, o kształtowaniu się rynku fantastyki (i jego związkach z rynkiem komiksu) w Polsce.
Prowadzenie: Jacek Drewnowski.
13:00-14:00
Kajko i Kokosz: pełna integracja
sala A, poziom -1
O „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz” Janusza Christy opowiadają Paulina Christa, Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Janicz i Arkadiusz Salomoński.
„Złota Kolekcja” to wyjątkowa, jubileuszowa edycja z okazji 50-lecia serii Kajko i Kokosz. Kolekcja składa się z sześciu tomów, w których zebrane zostaną wszystkie komiksy Kajko i Kokosz - w kolejności chronologicznej i poddane renowacji kolorystycznej.
Dodatkiem do każdego albumu jest obszerne posłowie Krzysztofa Janicza, zawierające wiele cennych informacji i ciekawostek o historii serii oraz samym Januszu Chriście. Czytelnicy znajdą też liczne archiwalne zdjęcia, okładki, ilustracje i szkice.
Spotkanie poprowadzi Marcin Łuczak.
17:00 – 19:00
Klub Świata Komiksu, czyli Tomasz Kołodziejczak w ogniu pytań o plany wydawnicze
sala A, poziom -1
Jak co roku, Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu wydawnictwa Egmont, opowie o planach wydawniczych Egmontu na 2022 rok oraz zdradzi, jakich nowych tytułów i reedycji można się spodziewać.
Prowadzenie: Marcin Łuczak.
18:00-19:00
Nowa seria „Bazyliszki” – spotkanie z autorami
sala D, poziom -1
Spotkanie z Tobiaszem Piątkowskim i Wiesławem Skupniewiczem – autorami serii „Bazyliszki”. Ta wydana przez Wydawnictwo Egmont, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej.
Prowadzenie: Paweł Timofiejuk.
PROJEKCJE WYWIADÓW
10:00 – 11:00
Opowiadam historie za pomocą obrazków – Jordi Bayarri
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Jordim Bayarrim, hiszpańskim scenarzystą i rysownikiem, autorem serii „Najwybitniejsi naukowcy”. Ta przeznaczona dla młodych czytelników seria, prezentuje postaci ludzi nauki, których badania przyczyniły się do rozwoju ludzkości w różnych dziedzinach – medycynie, przyrodzie, fizyce czy astronomii. Komiksy z cyklu w przystępny sposób przybliżają biografie ludzi nauki, ich niezwykłą chęć zdobywania wiedzy, a także ukazują drogi, które doprowadziły ich do dokonania przełomowych dla świata odkryć.
Z autorem rozmawiał Tomasz Pindel.
Nagranie z polskimi napisami, język mówiony: hiszpański.
13:00 – 14:00
Komiks można robić w każdym wieku – Christophe Cazenove
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Christophem Cazenove, scenarzystą cyklu komiksów „Sisters” - serii o codziennych radościach i troskach dwóch sióstr – nastoletniej Wendy i młodszej o kilka lat Marine oraz serii „Mali Bogowie”, czyli przezabawnej historii dla małych i dużych czytelników o baaardzo dawnych i dziwnych czasach.
Wywiad przeprowadziła Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Nagranie z polskimi napisami, język mówiony: francuski
16:00-17:00
Leo o tym, jak być wytrwałym
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Leo (autorem m.in. „Aldebarana” czy „Antares”)
Wywiad przeprowadziła Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Nagranie w języku francuskim, z polskimi napisami.
19:00-20:00
Wszyscy kochamy „Gwiezdne Wojny” – Mike Siglain (Lucas Film)
sala D, poziom -1
Projekcja wywiadu z Mikiem Siglainem – dyrektorem kreatywnym Lucas Film i autorem książek o Gwiezdnych Wojnach.
Prowadzenie: Jacek Drewnowski.
Nagranie w języku angielskim, napisy w języku polskim.
STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)
12:30-14:00 – Grzegorz Rosiński
14:00 – 15:30 – Berenika Kołomycka, Jakub Syty, Piotr Hołod, Ernesto Gonzales
15:30 – 17:00 – Wiesław Skupniewicz, Tobiasz Piątkowski
AUTOGRAFY STOISKO EGMONT (płyta)
12:00 – 13:00 – Berenika Kołomycka
NIEDZIELA, 3 października
SPOTKANIA AUTORSKIE I PRELEKCJE
11:00-12:00
O komiksach i życiu pozakomiksowym z Grzegorzem Rosińskim rozmawia Maria Lengren
sala A, poziom -1
Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim, legendarnym twórcą serii „Thorgal”, autorem albumów „Szninkiel”, „Zemsta hrabiego Skarbka”, „Western” i „Skarga utraconych ziem”.
12:00-13:00
Nie tylko „Wiedźmin” – spotkanie ze scenarzystą Bartoszem Sztyborem
sala A, poziom -1
Rozmowa z Bartoszem Sztyborem, scenarzystą tomu 5. komiksowego „Wiedźmina” – „Wiedźmin. Zatarte wspomnienia”.
Spotkanie poprowadzi Szymon Holcman.
13:00-14:00
Nie taka znowu nowa „Emilka Sza”
sala D, poziom -1
Spotkanie z Maciejem Kurem, scenarzystą komiksu dla dzieci „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”. Album to obyczajowa komedia w konwencji magicznego realizmu. Emilka jest mimem. Mieszka w niewidzialnym domu i nie umie wydawać dźwięków. Zaprzyjaźnia się z Natalią, niewidomą gitarzystką lekkoduchem. Wciąż wpada w nowe, przedziwne kłopoty. Komiks to mieszanka absurdalnego humoru z czułą opowieścią o relacjach międzyludzkich pokazujący, że świat można też postrzegać w nietypowy, niekonwencjonalny sposób.
Prowadzenie: Marcin Łuczak
15:00 – 16:00
Nowe przygody dzielnych wojów – o pracy nad „Kajkiem i Kokoszem” opowiadają autorzy
sala A, poziom -1
Spotkanie z autorami serii „Kajko i Kokosz. Nowe Przygody” – Sławomirem Kiełbusem, Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem. Kontynuatorzy kultowej serii Janusza Christy opowiedzą o pracy nad „Nowymi Przygodami” i o najnowszym albumie z cyklu zatytułowanym „Zaćmienie o zmierzchu”.
Prowadzenie: Marcin Łuczak
PROJEKCJE WYWIADÓW
10:00-11:00
Malin Falch („Światła północy”) – nie tylko dla dzieci
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Malin Falch, autorką komiksu „Światła północy”. Urodzona w 1993 roku Norweżka Malin Falch, dorastała w Trondheim, a obecnie mieszka w Oslo. „Światła Północy” to jej debiutancka powieść graficzna, która stała się bestsellerem na rynku skandynawskim. Seria ta to piękna i chwytająca za serce podróż do świata skandynawskich mitów, legend i baśni. W Polsce ukazały się dwa tomy: „W dolinie Trolli” i „Uczennica wyroczni”.
Z Malin Falch rozmawiał Bartek Czartoryski.
Nagranie w języku angielskim, polskie napisy.
12:00-13:00
Nowe spojrzenie na komiks młodzieżowy - Aurélie Neyret i Joris Chamblain
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z udziałem twórców serii komiksowej „Pamiętniki Wisienki”: Aurelie Neyret – francuską rysowniczką i Jorisem Chamblainem, autorem powieści dla dzieci i młodzieży. "Pamiętniki Wisienki" to pięciotomowa seria stworzona w 2012 roku, opowiadająca o jedenastoletniej dziewczynce, która chciałaby zostać pisarką. Seria odniosła wielki sukces we Francji zdobywając Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 r.
Prowadzenie: Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Nagranie w języku francuskim, napisy polskie.
13:00-14:00
Niezwykła podróż do krainy Myszki Miki z Denisem-Pierrem Filippim i Silvio Cambonim
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z autorami albumu „Myszka Miki: Miki i kraina Pradawnych”, francuskim scenarzystą Denisem-Pierrem Filippim i włoskim rysownikiem Silvio Cambonim. Autorzy współpracują ze sobą od lat, tworząc znane na wielu rynkach europejskich serie fantastyczno-przygodowe. Pretekstem do rozmowy jest album „Myszka Miki: Miki i kraina Pradawnych”, który we wrześniu ukazał się w Polsce. Disnejowski Miki ma różne oblicza – nie tylko humorystyczne, znane z komiksów o Myszogrodzie. Od 2016 r. francuskie wydawnictwo Glénat realizuje własne artystyczne wizje przygód Myszki Miki, powierzając je zasłużonym i docenianym europejskim twórcom. Dzięki temu mamy okazję przeczytać niezwykle oryginalne i różnorodne opowieści na nowo interpretujące przebogate uniwersum stworzone przez Walta Disneya.
Prowadzenie Jakub Syty.
Nagranie w języku francuskim, napisy w języku polskim.
14:00-15:00
Improwizacja w komiksie jest możliwa. Lewis Trondheim
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Lewisem Trondheimem, scenarzystą między innymi albumu „Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda”. Lewis Trondheim (właśc. Laurent Chabosy) jest zdobywcą licznych nagród europejskich i amerykańskich, w tym Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Angoulême, autorem lub współautorem wielu różnorodnych tematycznie serii i powieści graficznych, takich jak „Wyspa Burbonów”, „Ralph Azham” czy „A.L.I.E.E.N.”. Album „Myszka Miki. Horrifikland. Przerażająca przygoda” to kolejny album z kolekcji francuskiego wydawnictwa Glénat, które realizuje własne artystyczne wizje przygód Myszki Miki.
Prowadzenie: Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Nagranie w języku francuskim, napisy w języku polskim.15:00 – 16:00
Malarz w świecie komiksu – Jon J Muth
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu z Jonem J Muthem, który opowie między innymi o albumie „Havok i Wolverine – Stopiony”.
Rozmawia Bartek Czartoryski.
Nagranie w języku angielskim, napisy w języku polskim.
16:00 – 17:00
Nicolas Petrimaux („Dorwać Ramireza”) o tym, jak łączyć swoje talenty
sala C, poziom -1
Projekcja wywiadu przeprowadzonego z Nicolas Petrimaux. "Dorwać Ramireza" jest pierwszym autorskim albumem Nicolasa Petrimaux, mieszkającego w Lyonie francuskiego twórcy, który od dzieciństwa fascynuje się amerykańskimi filmami akcji. I fascynację tę widać w komiksie, który pod względem prowadzenia fabuły, metody obrazowania i niewymuszonego humoru przypomina najlepsze osiągnięcia kina sensacyjnego.
Rozmawia Wanda Onyszkiewicz-Gnap.
Nagranie w języku francuskim, napisy w języku polskim.
STREFA AUTOGRAFÓW (płyta, poziom -1)
11:00-12:30 – Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Magdalena „Meago” Kania
12:30 – 14:00 – Grzegorz Rosiński
14:00 – 15:30 – Bartosz Sztybor
comments powered by Disqus