„Lucky Luke” tom 4: „Pod niebem Zachodu” - recenzja
Dodane: 25-09-2021 20:20 ()
Pod niebem Zachodu to zbiór trzech opowieści z najszybszym rewolwerowcem na Dzikim Zachodzie, a także jeden z pierwszych albumów, które stworzył Morris jeszcze bez wsparcia Rene Goscinnego. W porównaniu do pierwszego tomu serii, czyli Kopalni Dicka Diggera główny bohater z wyglądu zaczyna bardziej przypominać dobrze znanego nam Lucky Luke’a.
W opowieści Powrót Joego Cyngla Luke wspólnie z napotkanym towarzyszem trafiają do Nugget Gulch, gdzie z okazji rocznicy założenia miasta odbędzie się wyścig, którego główna nagroda opiewa na 500 dolarów. Zarówno Luke, jak i nieznajomy nie pogardzą taką kwotą, więc oba przygotowują się do zawodów. Pech chce, że w momencie rozpoczęcia rywalizacji znika oddany wierzchowiec samotnego kowboja. Co się stało z Jolly Jumperem?
W drugiej, najkrótszej historii – zatytułowanej Pora spędu bydła Luke wpada na trop złodziejskiej szajki, która podbiera okolicznym hodowcom ich trzodę. Z kolei w ostatniej opowieści – Wielki pojedynek – samotny kowboj odkrywa nieoszlifowany talent, mocarza pretendującego do miana mistrza bokserskiego. Nieuczciwi bukmacherzy, porwana miłość, a przede wszystkim walka gigantów na ringu. Luke jako trenerski Eastwood?
Początek przygody Morrisa z jego największym dziełem to wciąż etap eksperymentowania. Widać ewolucję rysunków, ale wciąż autor wiele zapożycza z wczesnych animacji Disneya. Mimika postaci drugiego planu jest tego najlepszym przykładem. Natomiast fabularnie – szczególnie w pierwszej opowieści – Morris stawia na dynamiczną akcję. Z kolei ostatnia z historii zawiera najwięcej slapstickowego humoru. Widać zatem, że autor poszukuje złotego środka dla swojego stylu. Najmniej porywająca z zamieszczonych w albumie przygód Lucky Luke jest ta środkowa, dotycząca kradzieży bydła. W układzie plansz Morris decyduje się przeważnie na szereg trzech kadrów, które są u niego normą. Czasem decyduję się na złamanie tej monotonii, ale jeszcze nie przychodzi mu to tak łatwo, jak w przyszłych komiksach.
Lucky Luke w trzech nowelach, a w każdej parający się innym zawodem. Początki najszybszego rewolwerowca na Dzikim Zachodzie to kształtowanie się stylu Morrisa. Ciekawostka historyczna, ale też zgrabnie skonstruowane historyjki. Z pewnością dla miłośników samotnego kowboja rzecz warta uwagi.
Tytuł: „Lucky Luke" tom 4: „Pod niebem Zachodu”
- Scenariusz: Morris
- Rysunek: Morris
- Wydawnictwo: Egmont
- Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
- Liczba stron: 48
- Format: 215x290 mm
- Oprawa: miękka
- Druk: kolor
- Data wydania: 11.08.2021 r.
- Cena: 24,99 zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.
comments powered by Disqus