„Borka i Sambor. Wilki” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 15-09-2021 23:57 ()


Piąty tom serii „Borka i Sambor” tworzonej przez Elżbietę Żukowską i Karola „KRL-a” Kalinowskiego jest nieco inny niż cztery dotychczasowe zeszyty. Tym razem bowiem scenariusz nie jest bowiem inspirowany legendami i baśniami, a…wierszem. Czy wychodzi to serii na dobre? A może jednak autorzy powinni wrócić do tego, co mają do zaoferowania polskie baśnie? Czym tym razem zaskoczą nas i nasze pociechy – tak, to przecież komiks dla nich w głównej mierze – i czy znów będą się one dobrze bawić? Sprawdźmy to.
 
Najnowsza odsłona serii wydawanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie nosi podtytuł „Wilki” i to w pewien sposób zdradza, co się w niej będzie działo, kto będzie jej bohaterem. Nie zdradzam jednak szczegółów, natomiast nasi mali bohaterowie zmierzą się w niej nie tylko z pewną wiedźmą czy dziwną klątwą, ale przyjdzie im się też mierzyć z nowo poznanymi przyjaciółmi w łuczniczym pojedynku. Oj zarówno Borka, jak i Sambor – aha nie zapominajmy o Dratewce - będą mieli co robić, niebezpieczeństw czyha na nich masa, a jak zawsze też przyjdzie im ratować kogoś z opresji. Aż dziw, że przeżywając tyle przygód i pokonując tak wiele niebezpieczeństw, wychodzą oni z nich do tej pory bez szwanku.
 
Do tej pory Żukowska, nawiązując do legend, w bardzo przystępny sposób przekazywała najmłodszym sporą dawkę wiedzy. Tym razem, gdy nie bazuje ona na podaniach, rozwija skrzydła w komiksie pełnym dynamiki, dramaturgii i przygody. Oczywiście zachowuje ona przy tym znany z poprzednich odsłon klimat, nawiązuje do nich, przez co poszczególne zeszyty spajają się w całość, natomiast ma ona większe pole do popisu. Efektem tego jest komiks, w którym akcja pędzi na złamanie karku, bohaterowie są w ciągłym ruchu, ciągle coś ich spotyka, są za to elementy fantasy, magia, humor i pasja. Taki miks gwarantuje, że dzieci, które sięgną po ten zeszyt, nie zaznają nudy, jednocześnie lektura komiksu nie sprawi im trudności. Fabuła jest lekka i prosta, natomiast należy to traktować jako zaletę. Dla dzieci będzie to przyjemna rozrywka, która w nienachalny sposób bawi i edukuje. A, że gnieźnieńskie muzeum podchodzi do sprawy naprawdę poważnie widać choćby po tym, że stworzyło ono program edukacyjny „Się zaczęło w Polsce Piastów". Program jest reklamowany w komiksie, więc zarówno rodzice, jak i dzieciaki łatwo mogą na niego trafić, a że warto się zainteresować, chyba przekonywać specjalnie nie trzeba. Jak twierdzą organizatorzy program edukacyjny przystępnie i ciekawie opowiada o tym, jak powstało nasze państwo, jak żyli i czym się zajmowali nasi przodkowie no i skąd w ogóle o tym mamy wiedzę. Pokazuje on też, że historia to nie tylko wielkie bitwy i wydarzenia, ale głównie ludzie. I tutaj Borka i Sambor sprawdzają się wybornie.
 
Jak więc łatwo można dostrzec, rzeczony komiks to nie tylko pełna przygód, lekkiego humoru i ciekawych dialogów historia, ale też część czegoś większego. Część programu, który ma zachęcić najmłodszych do zainteresowania historią Polski. I za to należą się brawa.
 
Oklaski należą się także – jak zwykle zresztą – rysownikowi, który dodaje do historii tworzonej przez Żukowską cząstkę siebie i nadaje jej kolorytu. Standardowo mamy do czynienia z lekkimi, kreskówkowymi planszami, w których KRL odnajduje się najlepiej. Przyjemnie jest też oglądać tę historię z uwagi na stonowaną, jesienną paletę barw, którą wykorzystuje. Nie ma tu krzykliwych obrazków, które odrywają uwagę od lektury, całość ma swój ustalony z góry porządek, natomiast nie oznacza to, że jest nudno. Na każdym z kadrów dużo się dzieje, więc czytelnicy powinni być zachwyceni i zaangażowani.
 
Cóż, jak w poprzednich tomach tak i teraz mamy do czynienia z przyjemną, efektowną i dynamiczną, a zarazem nieskomplikowaną historią, a każdy z tych przymiotników należy zapisać po stronie plusów. Myślę sobie, że pociechy, które otrzymają do przeczytania ten komiks, naprawdę zagłębią się w lekturze i wyciągną z niej coś więcej niż dobrą zabawę.

 

Tytuł: Borka i Sambor. Wilki

 • Scenarzysta: Elżbieta Żukowska
 • Ilustrator: Karol "KRL" Kalinowski
 • Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
 • Seria: Borka i Sambor
 • Format: 210x300 mm
 • Liczba stron: 32
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 9788361391302
 • Data wydania: 31.08.2021 r. 
 • Cena: 18 zł

Dziękujemy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus