Kongres Futurologiczny 2021 - informacja prasowa

Autor: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej Redaktor: Motyl

Dodane: 16-08-2021 22:40 ()


Kongres Futurologiczny 2021 to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, która odbędzie się w dniach 12–14 września w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie stanowi część oficjalnych obchodów jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Lema.

W swej unikalnej formie, łączącej zagadnienia futurologiczne z wizjami przyszłości, obecnymi w kulturze popularnej, konferencja stanowić będzie pomost pomiędzy światem nauki i fantastyki. Poprzez bogaty program wystąpień oraz dyskusji w pasmach tematycznych Bloku Kultury i Bloku Nauki, wydarzenie promować ma rodzimą twórczość fantastycznonaukową, inspirować młodych autorów, a także integrować naukowców, artystów oraz przedstawicieli branży technologicznej. Szczególne miejsce podczas konferencji zajmie upamiętnienie sylwetki i twórczości Stanisława Lema.

W ciągu trzech dni, wypełnionych spotkaniami, uczestnicy audytorium będę mieli okazję wysłuchać wystąpień i dyskusji z udziałem reprezentantów polskiego sektora kosmicznego, specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją i rzeczywistością wirtualną, jak również pisarzy fantastyki, krytyków, a także twórców oraz producentów gier. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta, Wiktor Niedzicki, twórca i prowadzący legendarnego programu telewizyjnego „Laboratorium” oraz Jacek Rodek, autor scenariusza kultowego polskiego komiksu „Funky Koval”. Wydarzenie odbędzie się zarówno w formie stacjonarnej z wolnym wstępem dla każdego zainteresowanego, jak i będzie transmitowane w mediach społecznościowych.

Podczas Kongresu uczestnicy będą mogli również podziwiać wystawę zdjęć poświęconych 60-tej rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos oraz ekspozycję fantastycznonaukowych prac konkursu organizowanego przez krakowską Fundację IDEANOVA w ramach projektu Kapsuła Czasu – mającego gromadzić wizję świata za sto lat. W trakcie konferencji premierę będzie miał też wyjątkowy zbiór „Ku gwiazdom: Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021”, stanowiący pokłosie pierwszego konkursu literackiego i współpracy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej z krakowskim Wydawnictwem IX.

Zabytkowa kamienica, mająca już niemal 500 lat – Pałac Potockich, usytuowany w samym sercu jednej z najważniejszych stolic kultury i sztuki – zapewni Kongresowi kameralną i unikalną atmosferę, w której połączymy przeszłość z przyszłością!
 
 
Partnerami konferencji są:
- Fundacja Instrat
- Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego
- Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne
- PTSP (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)
- Rosyjski Dom w Warszawie

Sponsorami konferencji są:
Creotech Instruments SA: Projektant, twórca i integrator oprzyrządowania kosmicznego dla podsystemów kompletnej magistrali satelitarnej.
Empik Go: Sieć sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, filmów, gier, programów, odbitek, audiobooków i akcesoriów komputerowych oraz prasy.
Portal Games Polska: Twórca, producent i wydawca gier fabularnych oraz gier planszowych.
 
Polska Fundacja Fantastyki Naukowej to inicjatywa pasjonatów fantastyki naukowej i popularyzatorów nauki. Pomysłodawcą jest Łukasz Marek Fiema, historyk, twórca i miłośnik literatury SF, będący równocześnie współzałożycielem, wraz z Mateuszem Łukasiakiem, Michałem Chudolińskim, Bartoszem Łysakowskim oraz Witoldem Siekierzyńskim.

Fundacja wyznaczyła sobie następujące cele: promocja polskich twórców poprzez coroczne przyznawanie nagród autorom utworów fantastycznonaukowych o wysokich walorach gatunkowych, coroczny konkurs przeznaczony dla debiutantów, publikacja antologii składającej się z wyselekcjonowanych utworów, a także organizacja i wspieranie konferencji, spotkań oraz projektów związanych z fantastyką naukową. Założyciele Fundacji pragną wesprzeć pisarzy, grafików, muzyków, autorów gier komputerowych, fabularnych i planszowych, popularyzować rodzimą literaturę science fiction w kraju i na świecie, a także informować o najnowszych zdobyczach nauki.
Fundacja, mająca swoją siedzibę w Warszawie, działa poprzez stronę pffn.org.pl, blog futurologia.pffn.org.pl, a także media społecznościowe. Została poparta przez liczne grono polskich naukowców i twórców fantastyki naukowej. Obecnie skupiona jest na organizacji pierwszej edycji konkursu literackiego dla debiutantów tworzących w konwencji science fiction.

CELE FUNDACJI

1. Chcemy popularyzować fantastykę naukową, ze szczególnym uwzględnieniem tych jej podgatunków, które mają fundament naukowy (zarówno w zakresie nauk ścisłych jak i humanistycznych).

2. Chcemy promować polskich twórców fantastyki naukowej w kraju i za granicą (pisarzy, grafików, twórców gier, autorów filmów i muzyki).

3. Chcemy stanowić "pomost" pomiędzy światem kultury popularnej, a światem nauki, pełniąc rolę pośrednika oraz popularyzatora - poprzez fantastykę naukową starając się zachęcić do zgłębiania "poważniejszych" zagadnień.

4. Chcemy ustanowić nagrodę wyróżniającą w literaturze w równym stopniu wartości naukowe i literackie.

5. Chcemy organizować coroczny konkurs literacki dla debiutantów i publikować najlepsze teksty w wydawanej każdego roku antologii, by tym sposobem "wyławiać" talenty (ogłoszenie pierwszej edycji zaplanowane na maj/czerwiec).

6. Planujemy tak często jak to możliwe włączać się w przedsięwzięcia typu konferencje, panele dyskusyjne, konwenty i festiwale, gdzie chcemy organizować spotkania z pisarzami i naukowcami (podkreślając komplementarność literatury i nauki w gatunku science-fiction).

7. Nasze cele chcemy realizować zachowując światopoglądową, polityczną oraz ideologiczną neutralność.

Osoby zainteresowane współpracą zapraszam do kontaktu:

https://www.facebook.com/PFFN.official/
https://pffn.org.pl/
https://futurologia.pffn.org.pl/

comments powered by Disqus