„Nasz Papież. Karol Wojtyła” tom 1 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 03-07-2021 23:00 ()


Przyszło nam żyć w bardzo dziwnych czasach. Czasach, w których trudno się odnaleźć. Wszechobecna poprawność polityczna, która doprowadza do tego, że świat czy choćby popkultura jest niejako kreowany na nowo, a redaktorzy naczelni muszą przepraszać za żart opublikowany w wydawanym przez siebie piśmie (wstydź się PSX Extreme za te przeprosiny). To jedno. Drugie natomiast to jak zapewne się domyślacie obecna pandemia, która pomimo szczepionki nie chce odejść w zapomnienie, burząc porządek świata wielu z nas. Pamiętacie, kiedy ostatnio naród był zjednoczony? Podpowiedź, było to szesnaście… już szesnaście lat temu.
 
Tak, tym momentem była śmierć papieża Polaka, wielkiego rodaka, którą przeżywali absolutnie wszyscy (bez wliczania tych jednostek, na którą trzeba spuścić słuszną zasłonę milczenia), i która sprawiła, że Polska, ale i świat zatrzymał się w miejscu, zreflektował się, skupił na rzeczach ważnych, przeżywał i choć przez chwilę stał się lepszy. To był jeden z największych – choć już pośmiertnych – czynów Jana Pawła II. Polaka, który te kilkanaście lat później staje się często ofiarą bezpardonowych ataków. Nikt jednak nie zabierze mu tego, co zrobił dla Polski i Polaków w trakcie jej walki o odzyskanie wolności dla ojczyzny. Polacy pamiętają i pamiętać będą pomimo tego, że część mediów i polityków chce im to obrzydzić. Coraz mniej też jest niestety osób skłonnych bronić Karola Wojtyłę przed tymi zaciekłymi atakami.
 
W tych dziwnych czasach tym bardziej więc cieszy, że na rynku ukazuje się produkcja, która ma nie tylko szansę przybliżyć sylwetkę papieża Polaka, ale też przenieść ją do popkultury a tym samym przedstawić szerszej publiczności. A wszystko to za sprawą komiksu zatytułowanego „Nasz Papież. Karol Wojtyła”, który jest efektem wspólnej pracy trójki autorów, tj. Mariusza Chudego i Piotra Boruckiego, którzy wystąpili w roli scenarzystów oraz Tomasza Kleszcza, który zajął się rysunkami. Trio to wspólnymi siłami wydało na świat komiksowe dziecko, które warto poznać.
 
Aby być zgodnym z prawdą, należy podkreślić, że recenzowany komiks to dopiero pierwsza część całości, gdyż druga odsłona planowana jest na wiosnę 2022 roku. I właśnie ten podział jest chyba największą wadą tej publikacji, gdyż obawiam się, że potencjalny czytelnik może czuć dyskomfort, kupując komiks, którego kontynuację ma dostać praktycznie dopiero za rok. Szkoda, że tak się stało, bo niniejsza publikacja jest przepięknie wydana - w twardej oprawie, z szeregiem dodatków, dobrej jakości papierem i drukiem, co przyciąga uwagę. Tym samym tego typu publikacja mogłaby być doskonałym prezentem np. komunijnym, gdyby była to publikacja ukończona i wydana w całości. Cóż, tak się nie stało, czego można żałować, ale trzeba w pewien sposób zaakceptować.
 
Warto to zrobić, tym bardziej że tak jak wspomniałem wcześniej, można w tym miejscu postawić tezę, że jest to jej największa wada. Reszta bowiem prezentuje się naprawdę dobrze, o czym najlepiej przekonacie się, czytając komiks, ale też kilka słów poniżej.
 
Pierwsza część komiksu kończy się w momencie, gdy Karol Wojtyła rusza do Watykanu na konklawe, które ma miejsce w 1978 roku. W tej części zobaczycie ponadto te wydarzenia, które konklawe poprzedzają, począwszy od lat przed narodzinami Karola Wojtyły, poprzez czasy okupacji i kolejne kroki stawiane przez bohatera na drodze do roli papieża. I choć z pewną dozą niepewności podchodziłem do tej publikacji, zastanawiając się, czy będzie to historia spójna, a przede wszystkim ciekawa, to ostatecznie scenariusz jak najbardziej się obronił. Całość jest zmyślnie skonstruowana, przez co traci się szybko poczucie czytania komiksu będącego biografią, a zaczyna się odbierać go jako ciekawą historię. Pomimo pewnej umowności i skrótowości autorzy dali radę ukazać wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Wojtyły i choć dobrze byłoby poznać nieco więcej faktów z okresu wojennego, to jednak nie ma się poczucia, że występują tu fabularne „białe plamy”. Co ciekawe całość jest też bardzo dynamiczna, dużo się dzieje w dymkach dialogowych, a nie za pomocą „sztywnej” narracji, co każe docenić warsztat scenarzystów. Scenarzystów, którzy równie mocno pochylają się nad tymi etapami życia Wojtyły, które spędził on w Polsce, jak i tymi już za granicą, nie pomijając przy tym ważnych dla życia Jana Pawła II postaci jak Ojciec Pio. Plus też za nawiązywanie do znanych faktów, ale też ukazywanie ich od nieco innej strony jak „papieskie kremówki” czy zamiłowanie papieża do górskich wędrówek. Uwierzcie mi, że z lektury komiksu naprawdę dużo się dowiecie o życiu wybitnego Polaka.
 
Tym bardziej więc cieszy, że i „Kleszcz” odnalazł się w swojej roli znakomicie, czego efektem dopracowana i efektowna oprawa graficzna. Przyznać trzeba, że miał on tym razem miejsce i pole do popisu, gdyż nie brakuje tutaj nie tylko tradycyjnych kadrów, ale też plansz, na których większą część zajmuje oblicze Jana Pawła II. Warsztat Tomek ma i to widać, że z każdym kolejnym komiksem tworzy coraz lepiej z charakterystycznym dla siebie sposobem kolorowania plansz, który swoją drogą myślę, że akurat nie każdemu musi przypaść do gustu. Faktem jednak jest, że jest to naprawdę dobrze narysowany komiks, który wybornie oddaje podniosłą atmosferę historii. W kwestii kolorów – w dodatkach umieszczonych na końcu komiksu doskonale można zauważyć, jak dobrą kreską „Kleszcz” operuję. Plansze, na których widzimy jego szkice, prezentują się doskonale i śmiem postawić tezę, że komiks w takim szkicowym wydaniu (niekoniecznie oczywiście ten o Papieżu) byłby nie lada graficzną gratką.
 
„Nasz Papież. Karol Wojtyła” jest dla mnie sporą niespodzianką i to niespodzianką pozytywną. Stojąca w kontrze do przyjętej obecnie narracji historia nie tylko edukuje i pozwala poznać na nowo Jana Pawła II, ale jest też przy tym przyjemną czytelniczą rozrywką. Myślę więc sobie, że jeśli nie jesteście uczuleni na wszystko, co związane z wiarą i chrześcijaństwem oraz nie daliście się omamić serwowanej propagandzie, to powinniście do niego zajrzeć, a wręcz sprawić w prezencie przy najbliższej okazji młodszym członkom waszej rodziny. W tym wypadku doskonale ona bowiem łączy ważną i poważną treść z zabawą i pozytywnymi aspektami czytelniczymi.

 

Tytuł: Nasz Papież. Karol Wojtyła tom 1

  • Scenariusz: Mariusz Chudy, Piotr Borucki
  • Rysunki: Tomasz Kleszcz
  • Wydawnictwo: Heaven Media
  • Data publikacji: 18.05.2021 r.
  • Druk: kolor
  • Oprawa: twarda
  • Format: A4
  • Stron: 120
  • Cena: 59 zł

Galeria


comments powered by Disqus