„Darwin. Ewolucja teorii” - recenzja

Autor: Wojciech Wilk Redaktor: Motyl

Dodane: 14-05-2021 07:01 ()


Drugi tytuł serii Najwybitniejsi naukowcy został poświęcony Karolowi Darwinowi. Po słynnej Polce przyszedł więc czas na brytyjskiego przyrodnika i geologa, który ukuł teorię ewolucji. W skrócie dowiódł, że wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form, przy czym wskazał też, że istotny elementem ewolucji jest dobór naturalny. Organizmy dostosowują się do otaczających ich warunków i najbardziej przydatne cechy przekazują potomstwu, które przekazuje je dalej tak, że te z najbardziej pożądanych cech będą powielane tak długo, aż staną się dość powszechne.

Komiks Jordiego Bayarriego skupia się głównie na młodości Darwina, jego pędzie do wiedzy i latach badań. Zanim bowiem został przyrodnikiem, apodyktyczny ojciec widział go w roli lekarza. Dlatego też Darwin rozpoczął studia medyczne, których nie ukończył. Nie była to profesja, która zaprzątała mu głowę. Zdecydowanie bardziej wolał obserwować otaczających go świat przyrody i zachodzące w nim procesy i zmiany. Dlatego też poświęcał wiele czasu na badaniu różnych gatunków zwierząt i nie odmawiał udziału w wyprawach badawczych. Ta najważniejsza, podczas której zbierał materiał do swojej książki, trwała aż pięć lat. Na pokładzie statku HMS Beagle Darwin opłynął świat, odwiedził wiele zakątków na Ziemi, skąd pobierał próbki do badań i stale poszerzał swoją wiedzę geologiczną. Dzięki obserwacji i porównywaniu materiałów świata nieożywionego udało mu się zaobserwować, że machiną napędzającą świat przyrody są zmiany. To dzięki temu wywodowi ukuł termin doboru naturalnego.  Lata wytężonej pracy i badań zaowocowały książką O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego.

Inaczej niż w przypadku komiksu o Marii Curie-Skłodowskiej autor praktycznie całkowicie odrzuca życie osobiste Darwina. Skupia się na jego wyprawach, badaniach i osobach, które pchnęły go w ramiona nauki, a dokładnie zaszczepiły bakcyla przyrodnika. Całość pokazana została w dość przystępnej i prostej formie, odpowiednio przygotowaną z myślą o młodym czytelniku. Z pewnością omawiany albumik przekaże odbiorcy najistotniejsze fragmenty z życia Darwina, wydarzenia i przyjaźnie, które wywarły największy wpływ na jego całkowite poświęcenie się pracy naukowej. Darwin zresztą kosztem rodzinnego życia był tytanem pracy, katalogował wszystkie znaleziska, które mogły pomóc mu w udowodnieniu jego teorii. Świat wkraczał bowiem w okres, w którym nauka i technika zaczynały odgrywać istotne role, więc puste słowa nie wystarczały, by przekonać kapitułę ludzi nauki do swoich racji. Darwin nie miał z tym żadnego problemu, przez lata wędrówki dokonał historycznych odkryć.

Seria  Najwybitniejsi naukowcy to przemyślany projekt stworzony pod konkretnego odbiorcę, który nie oczekuje wielostronicowych elaboratów na temat wybitnych jednostek i ich przełomowych odkryć. Niekiedy sucha, jedynie faktograficzna relacja z ich żywota może okazać się niewystarczającym przekaźnikiem wiedzy, niemniej atrakcyjna forma tego wydania powinna zrekompensować wszelkie niedostatki w przekazywaniu jedynie podstawowej wiedzy na temat kolejnych naukowców.  

 

Tytuł: Darwin. Ewolucja teorii

 • Scenariusz: Jordi Bayarri
 • Rysunki: Jordi Bayarri
 • Przekład: Agata Ostrowska
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 14.04.2021 r.
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 205x145
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-281-6023-1
 • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus