„Die” tom 2: „Podzielona grupa” - recenzja

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 10-05-2021 22:47 ()


Chciałem i się doczekałem – osiem miesięcy po publikacji Fantastycznego rozczarowania (które swoją drogą okazało się lekturą nad wyraz przyjemną i absolutnie nierozczarowującą) powracamy do wykreowanego przez duet Kieron Gillen (scenariusz) i Stephanie Hans (rysunki) fantastycznego świata Kości. Czy warto było czekać?

Tom poprzedni stanowiący niejako wstęp do fantastycznej epopei Gillena zakończył się, jak to często w takich przypadkach bywa, cliffhangerem, który pozostawił zarówno czytelników, jak i bohaterów zaledwie u progu dużo bardziej rozbudowanej historii. Wyprawa po uwięzionego w świecie Kości przyjaciela zakończyła się połowicznym sukcesem, ale na skutek ideologicznego rozłamu wewnątrz drużyny nasi bohaterowie wciąż pozostają uwięzieni w nad wyraz groźnym świecie ich własnych fantazji. Recenzowany tom opowiada o ich próbach ponownego zjednoczenia się, a jednocześnie naprawienia błędów i krzywd, jakie wyrządzili istotom ze świata, w którym zostali uwięzieni. Problem tkwi jednak w tym, że podzielona drużyna ma na wyjście z potrzasku, w jakim się znaleźli, przynajmniej kilka sposobów – na nieszczęście wzajemnie się wykluczających. Dodatkowo w ich głowach zaczyna rodzić się pytanie, czy za światem Kości nie stoi inna, większa siła, której będą musieli ostatecznie stawić czoła.

Z ręką na sercu przyznać muszę, że jeśli chodzi o kwestie fabularne, to „Podzielona grupa” jest naprawdę niesamowicie intrygująca i wciągająca. Gillen po raz kolejny umiejętnie łączy indywidualne wątki postaci, zarówno te związane z ich prawdziwym życiem, jak i dokonaniami w świecie Kości, z nadrzędną historią o próbie powrotu do rzeczywistego świata i rozwiązania problemów świat Kości. A problemy te do najprostszych do rozwiązania nie należą, bo okazuje się, że nasza wesoła gromadka swojego czasu zdążyła w tytułowym fantastycznym świecie nielicho namieszać. Scenarzysta serwuje nam istną gmatwaninę zazębiających się intryg i obszerną galerię skonfliktowanych postaci. Na szczęście dzięki bardzo dobrze poprowadzonej narracji we wspomnianej plątaninie intryg, spisków i personalnych konfliktów można bez problemu się odnaleźć. W czasie lektury dowiadujemy się nie tylko wielu intrygujących faktów o naszych bohaterach, które czynią je postaciami jeszcze ciekawszymi, ale poznajemy również barwne i nietuzinkowe postacie świata Kości, których postępowanie i charaktery walnie przyczyniają się do przyjemności czerpanej z lektury. Gillen w fascynujący sposób rozbudowuje również swoje komiksowe uniwersum, udzielając czytelnikom wielu ciekawych informacji na jego temat oraz przedstawiając intrygujące koncepcje i rządzące światem Kości zasady. Dzięki temu jego twór niemal ze strony na stronę staje się coraz bardziej wyrazisty i żywy, a czytelnik czerpie satysfakcję tyle z odpowiedzi na dręczące go pytania, ile z odkrywania nowych tajemnic, na jakie autor, miejmy nadzieję, udzieli w przyszłości odpowiedzi.

Podobnie jak w przypadku tomu poprzedniego za oprawę graficzną odpowiedzialna jest Stephanie Hans i ponownie mamy do czynienia z rysunkami czy też raczej malunkami na wysokim poziomie. Ilustracje, które posłużyły do zilustrowania fabularnych koncepcji Gillena są wyraziste i pełne doskonale dobranych barw. Bardzo dobra narracja wizualna pozwala bez problemu śledzić historię, zarówno w czasie scen dramatycznych, jak i scen poświęconych akcji. Hans świetnie odnajduje się w wykreowanym przez Gillena świecie, a jej rysunki doskonale łączące to, czego można by się spodziewać po komiksie fantasy z oryginalnymi pomysłami scenarzysty, nadają recenzowanemu komiksowi indywidualistycznego wyrazu i charakteru.

Obcując z „Podzieloną grupą” po raz kolejny mamy do czynienia z dziełem, które pod płaszczykiem typowej przygody spod znaku magii i miecza burzy uznane schematy i przełamuje gatunkowe stereotypy. To doskonała lektura nie tylko dla fanów tradycyjnych papierowych gier RPG (chociaż to oni odkryją w nim najwięcej smaczków i nawiązań), ale również dla każdego miłośnika nietuzinkowego i intrygującego fantasy, które zmusza czytelnika do nieco uważniejszego pochylenia się nad lekturą. Ze względu na uwagę i pewną refleksję, jakiej wymaga od czytelnika Podzielona grupa, komiks ten nie każdemu przypadnie do gustu, ale tym którzy zdecydują się w nim zanurzyć, wynagrodzi intelektualny trud niesamowitą i szalenie intrygującą historią osadzoną w fascynującym świecie.

 

Tytuł: Die tom 2: Podzielona grupa

  • Scenariusz: Kieron Gillen
  • Rysunki: Stephanie Hans
  • Tłumaczenie: Paulina Braiter
  • ISBN: 978-83-8230-030-7
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 168
  • Format: 170x260
  • Premiera: 21.04.2021 r .
  • Cena: 49 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


comments powered by Disqus