„Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze” - recenzja

Autor: Wojciech Wilk Redaktor: Motyl

Dodane: 06-05-2021 23:41 ()


Wydawnictwo Egmont sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o tytuły skierowane do młodszego czytelnika. Mamy na rynku już serię Komiksy są super zbierającą kilka serii dziecięcych, kolejnym krokiem w kierunku popularyzacji tego medium są komiksy o słynnych naukowcach. Tym samym poza walorem iście rozrywkowym doczekaliśmy się cyklu, który łączy przyjemne z pożytecznym. Najwybitniejsi naukowcy bowiem posiadają również wartość edukacyjną.

Pierwszy album serii (z uwagi na poziomy format pasuje do niego określenie mini album) skupia się na naszej rodaczce Marii Skłodowskiej-Curie, która wspólnie ze swoim mężem wynalazła pierwiastki chemiczne rad i polon. Ten drugi otrzymał nazwę na cześć Polski, która wówczas znajdowała się pod zaborami. Można zatem rzec, że poza tym, że Skłodowska-Curie była wybitnym naukowcem, przejawiała też silnie patriotyczną postawę.

Komiks autorstwa Jordiego Bayarriego skupia się wokół najważniejszych wydarzeń z życia Polki. Przedstawia jej zamiłowanie i oddanie pracy, podkreśla niebagatelną rolę nad badaniami i wykorzystaniem promieniotwórczości, za które została nagrodzona dwoma nagrodami Nobla. W mniejszym zakresie przyglądamy się jej prywatnemu życiu. Poza wspomnieniem o jej małżeństwie z Pierre’em Curie nie uświadczymy szczegółów z jej życia poza tymi związanym z jej pracą naukową. Informacje o noblistce są podawane w telegraficznym skrócie, a w dymkach często wpisywane są suche fakty dotyczące historycznych wydarzeń z życia bohaterki albumu. Dla młodego odbiorcy z pewnością będą one stanowiły impuls do sięgnięcia po fachową literaturę dotyczącą naszej rodaczki, bo komiks może nie zaspokoić wszystkich najważniejszych informacji o Skłodowskiej-Curie.

W dodatkach wieńczących komiks znajduje się galeria postaci, które okazały się najważniejsze na ścieżce kariery wybitnej fizyczki i chemiczki, ale też zamieszczono w nich szkice i wkładkę historyczną. Strona graficzna albumu to przykład rzemieślniczej, poprawnej roboty mającej kusić czytelnika atrakcyjnymi rysunkami przejawiającymi animacyjny charakter. Kreska jest uproszczona, ale przyjemna w odbiorze. Podział kadrów na stronie jest dość gęsty, a często bogaty tekst w dymkach nie pozwala autorowi na uszczegółowienie poszczególnych kadrów. Niemniej takie zubożenie kadrów nie przeszkadza, a pozwala stać się nośnikiem dla wiedzy, którą autor starał się umieścić w komiksie i podzielić się nią z czytelnikiem.

Serię Najwybitniejsi naukowcy warto polecić najmłodszym odbiorcom. Lekka i nieprzytłaczająca formuła tego komiksu powinna być dla nich przystępna, a jednocześnie zachęcająca do sięgnięcia po fachową literaturę, jeśli opowieść o noblistce zachęci ich do zgłębienia wiedzy na temat utytułowanej rodaczki. Na pewno też można potraktować cykl jako ciekawostkę i okazję do popularyzowania komiksu jako medium będące istotnym przekaźnikiem podstawowej wiedzy.  

 

Tytuł: Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze

 • Scenariusz: Jordi Bayarri
 • Rysunki: Jordi Bayarri
 • Przekład: Agata Ostrowska
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 14.04.2021 r.
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 205x145
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-281-6022-4
 • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus