Smerfy uczą, jak oswoić trudne emocje w nowej serii komiksów „Smerfy i świat emocji”

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 24-03-2021 14:57 ()


Strach przed ciemnością, brak wiary w siebie czy bycie odrzuconym przez grupę rówieśniczą to tylko niektóre lęki i problemy, z jakimi mierzą się dzieci w wieku przedszkolnym. Często najmłodsi nie radzą sobie z emocjami, a rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem i jak wesprzeć je, gdy pojawiają się trudności. W przyjrzeniu się problemom i zidentyfikowaniu ich źródła, a także w poradzeniu sobie z trudnościami pomóc może zupełnie nowa seria komiksów od Egmont Polska zatytułowana „Smerfy i świat emocji”. Dwa pierwsze tomy cyklu: „Smerf, który bał się ciemności” oraz „Smerf, który był niezdarny” ukażą się już 24 marca br.

Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford używający pseudonimu Peyo. Przeznaczona dla czytelników w wieku przedszkolnym i ich rodziców, a także dla dzieci starszych, które potrafią samodzielnie czytać seria „Smerfy i świat emocji” jest współtworzona przez syna Peyo - Thierry’ego Culliforda.  

Każdy album tej serii podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich to historia komiksowa. Dziecko podczas lektury zapoznaje się z trudną emocją, która jest przełożona na Smerfa -  bohatera danej opowieści.  Dzięki takiej budowie historii, łatwiej jest dziecku zrozumieć to, co samo przeżywa, bo bohater opowiadania opisuje i przeżywa to co dziecko. Daje to dziecku poczucie, że nie ma nic dziwnego w tym, co czuje, że jest to powszechne i inni też tak mają. – zaznacza Sylwia Jatczak – psycholożka i pedagożka pracująca na co dzień z dziećmi w wieku przedszkolnym - Papa Smerf odgrywa w opowieści rolę terapeuty. Szuka pomysłu na rozwiązanie sytuacji, uświadamia Smerfowi, czyli dziecku, że jest w stanie sobie poradzić i przezwyciężyć lęki czy trudne emocje. Opowiadanie zawsze dobrze się kończy.

Druga część albumu to porady opracowane przez Diane Drory, psycholożkę dziecięcą

i psychoanalityczkę. Te napisane zrozumiale dla dziecka wskazówki, będą również pomocne dla rodziców – podpowiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem, aby pomóc mu w kłopotach emocjonalnych.  Część poradnikowa systematyzuje wiedzę, wyjaśnia i pomaga dziecku przemyśleć trudne emocje i towarzyszące im uczucia.

              ZOBACZ: https://youtu.be/g1kROxYtrB4  

W albumie „Smerf, który bał się ciemności” przedstawiona jest historia Strachusia, który nie może zasnąć, bo czuje obezwładniający strach przed ciemnością. Smerf próbując sobie poradzić krzyczy, ale przez to cała wioska nie może w nocy spać. Na szczęście innym Smerfom i Papie nie brakuje pomysłów, jak pomóc biednemu przyjacielowi. W części poradnikowej zostały omówione mechanizmy, jakie powodują strach i objawy somatyczne, jakie mu towarzyszą. Czytelnicy otrzymają też kilka sprawdzonych rad, jak poradzić sobie z lękiem przed ciemnością. Dzieci bardzo często boją się ciemności i nocy. Obawiają się zostać wieczorem same w pokoju, zasypiać odseparowane od rodziców. Lęki, które odczuwają, są dla nich bardzo trudne do pokonania. Dla nas dorosłych problem z samodzielnym zasypianiem dzieci często jest wielkim wyzwaniem. Jeśli twoje dziecko nie zasypia samo, boi się ciemności, jest lękliwe w różnych sytuacjach, to ten komiks może wam pomóc to przezwyciężyć – zachęca Sylwia Jatczak.

Komiks „Smerf, który był niezdarny” będzie idealną lekturą dla wszystkich dzieci, które nie wierzą w swoje możliwości i mają niskie poczucie własnej wartości. Część poradnikowa tego albumu wyjaśnia dziecku, skąd się biorą porażki i że tak naprawdę jest to zupełnie naturalne, bo często na początku wiele czynności jest dla nas trudnych i po prostu nam się nie udaje.podkreśla Sylwia Jatczak - Pomaga dziecku zrozumieć reakcje otoczenia na jego nieudane próby, a także poradzić sobie z nimi. Wyjaśnia, skąd się biorą i dlaczego denerwują innych lub są przez nich wyśmiewane. Historia o Ciamajdzie, który czuje się niepotrzebny w wiosce Smerfów, bo robi wszystko nie tak, jak trzeba i nikt nie chce korzystać z jego pomocy może okazać się ważną lekcją dla dzieci, które szybko się zniechęcają i długo przeżywają niepowodzenia. Opowieść o tym niedoskonałym Smerfie pokazuje, że każdy ma swoje mocne strony, tylko by je wydobyć trzeba próbować i mimo małych potknięć nie poddawać się w drodze do osiągnięcia celu.

Seria „Smerfy i świat emocji” to superksiążki terapeutyczne dla małych i dużych. Pełnią również funkcję profilaktyczną i uczą empatii, ponieważ historie w nich opisane uwrażliwiają dzieci na uczu cia innych osób z otoczenia, które mogą przeżywać trudne emocje. Pokazują, że można im pomóc, zrozumieć je, dzięki czemu łatwiej uniknąć przemocy wśród kolegów czy koleżanek. – tak serię podsumowuje psycholożka.

O komiksach

Smerf, który bał się ciemności, tom 1

Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford

Rysunki: Antonello Dalena

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka

Objętość: 40 stron

Format: 170x208

Cena:19,99

ISBN: 978-83-281-5952-5

Język oryginału: francuski

Seria: Smerfy i świat emocji

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor

Strachuś boi się wszystkiego, jednak najgorzej jest nocą – nie może zasnąć, bo czuje obezwładniający strach przed ciemnością. W dodatku jego krzyki sprawiają, że cała wioska budzi się raz za razem. Na szczęście innym Smerfom i Papie nie brakuje pomysłów, jak pomóc biednemu przyjacielowi! Dzięki temu komiksowi nauczysz się mierzyć ze swoimi lękami i je przezwyciężać!

 

Smerf, który był niezdarny, tom 2

Scenariusz: Falzar, Thierry Culliford

Rysunki: Antonello Dalena

Przekład: Maria Mosiewicz

Oprawa: miękka

Objętość: 40 stron

Format: 170x208

Cena:19,99

ISBN: 978-83-281-5953-2

 Język oryginału: francuski

Seria: Smerfy i świat emocji

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor

 

Ciamajda robi wszystko nie tak, jak trzeba, dlatego nikt nie chce korzystać z jego pomocy. Biedaczek czuje się niepotrzebny w wiosce Smerfów. Robi się coraz smutniejszy i przestaje wierzyć w siebie. Ale pewnego dnia Papa Smerf powierza mu misję najwyższej wagi...

Dzięki temu komiksowi nauczysz się wierzyć w siebie!

Galeria


comments powered by Disqus