„AKT” #26 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 26-02-2021 18:11 ()


Dość często zdarza się, że kolejny numer „Aktu” ma jakieś nieformalne gwiazdy, osoby, których prace wyróżniają się, zajmują najwięcej miejsca, są wyjątkowe. Pokuszę się o postawienie tezy, że tym razem takim głównym daniem może być duet Daniel Gizicki i Maciej Pałka, czyli twórcy uznani i cenieni w polskim komiksie „podziemnym”, ale często też przebijający się do komiksowego mainstreamu. Ten pierwszy ma za sobą m.in. pracę nad „Postapo”, czy obecnie tworzenie książki o polskim komiksie (wspierajcie autora na patronite!), ten drugi z kolei stworzył już wiele godnych zapamiętania prac, ma też pozytywne doświadczenia ze swoimi projektami na Kickstarterze. Jak się okazuje, obydwaj pracowali swego czasu nad wspólnym projektem komiksowym, który dotąd jakoś nie ujrzał światła dziennego z nieznanych – nawet dla twórców – powodów. Dopiero w styczniowym „Akcie” możemy się zapoznać z jego odświeżoną wersją. I powiadam, że warto, bo mimo upływu lat to w dalszym ciągu intrygująca historia. Komiks duetu Gizicki/Pałka okraszony został dodatkowo jeszcze wywiadem z dwójką komiksowych autorów, w którym opowiadają oni o tym, co aktualnie tworzą, jednocześnie nie pomijając nieco archiwalnych tematów. Jeśli więc lubicie produkcję obydwu autorów, macie powód, dla którego po nowy numer pisma warto sięgnąć.

Jeśli natomiast ani Gizicki, ani Pałka nie trafiają w wasze gusta, to jeśli napiszemy, że w numerze znajdziecie też inny duet Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme to będziecie zaintrygowani? Właśnie krótką, ale doprawdy genialną i rzucającą zupełnie inne światło na Thorgala historię znajdziecie w środku magazynu. Komediowy charakter i zaskakująca puenta w połączeniu z przepiękną partnerką naszego wojaka każą wystawić tej historii jak najwyższą ocenę.

Swoją drogą to jeden z nielicznych humorystycznych akcentów w piśmie. Jeśli bowiem jeszcze komiksy rzeczywiście mają gdzieś tam przemycony dowcip (czy kilka pikantniejszych radujących oko momentów) i luźniejszą atmosferę, to zaprezentowana publicystyka już ma tego dużo mniej. Wszystko za sprawą ubiegłego roku, który obfitował w smutne wieści o kolejnych odejściach wybitnych artystów. I tak w nowym „Akcie” autorzy wspominają trio Bogusław Polch, Juan Gimenez i Albert Uderzo. Bardzo przyjemnie jest wrócić do tych postaci i ich twórczości, gdyż ukształtowały one niezliczone rzesze czytelników komiksów i pamięć o nich należy pielęgnować. Faktem jest, że można przez ten nastrój poczuć w bieżącym numerze klimat listopada.

O czym jeszcze warto wspomnieć przy okazji najnowszego „Aktu”? Na pewno o specyficznej, ale i pomysłowej relacji z „onlajnowego” MFKiG 2020 oraz o niemalże absurdalnie brutalnej odsłonie komiksu Zvyrki, która ciągnie swój „dzień świra” w komiksowym wydaniu. Swoje miejsce – za sprawą publicystyki – znajdą też fani TM-Semic i X-Men oraz ci z was, którzy czekają na kolejne komiksowe szorty, będące kontynuacją historii znanych z wcześniejszych odsłon. Standard, ale standard na wysokim poziomie.

Początek roku w wydaniu twórców „Aktu” to strzał z grubej rury. W końcu niecodziennie polskie magazyny publikują historie twórców Thorgala prawda? Pomysłodawcy postawili sobie - na nadchodzący rok - wysoko poprzeczkę, ale cofając się nieco wstecz, można założyć, że poradzą sobie z jej przeskoczeniem. Od wielu już miesięcy i numerów „AKT” trzyma równy, stabilny i przy tym wysoki poziom, zaskakując czytelników co rusz jakimiś niespodziankami. 26. numer czasopisma to mocne i znane nazwiska i gratka dla fanów polskiego komiksu. Gorąco więc namawiam do zapoznania się z nim. Pamiętajcie, aby wspierać prasę papierową.   

 

Tytuł: AKT #26

 • Redaktor: Krzysztof Churski
 • Scenariusz: Jean Van Hamme, Edward Lutczyn, Daniel Gizicki, melon, Łukacz Bogacz, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Paweł Przygoda, Krzysztof Otorowski, Zvyrke, Karol Jesiołkiewicz,
 • Krzysztof Churski
 • Rysunek:  Grzegorz Rosiński, Edward Lutczyn, Maciej Pałka, melon, Roman Gajewski, Piotr Wojciechowski, Jarosław Wojtasiński, Paweł Przygoda, Krzysztof Otorowski, Zvyrke, Karol Jesiołkiewicz,
 • Krzysztof Churski
 • Publicystyka: Wojciech Birek, Wojciech Łowicki, Michał Gasewicz, Szymon Gumienik, Dawid Śmigielski, Mateusz Smoter, Daniel Gizicki, Maciej Pałka. 
 • Okładka: Maciej Pałka
 • Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
 • 1/2021
 • Liczba stron: 60
 • Format: A4
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor + cz-b
 • cena: 25 zł

Galeria


comments powered by Disqus