„Kaczogród. Carl Barks” tom 10: „Zagubieni w Andach i inne historie z lat 1948-1949” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 15-01-2021 23:59 ()


Jest coś prawdziwie niezwykłego w komiksach Carla Barksa, które pomimo upływu lat, a nawet całych dekad, nie tyle nie tracą na wartości, ile na niej ciągle zyskują. Autor disnejowskich komiksów z „kaczymi” bohaterami – Donaldem czy Sknerusem – pozostawił trwały ślad w pamięci fanów. Zwłaszcza – choć nie tylko, co trzeba podkreślić – gdy zabierał nas w podróże w nieznane! „Zagubieni w Andach” to kolejny niezbity dowód w tej popkulturowej sprawie.

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że swoje pierwsze grafiki Barks zaczął tworzyć w 1911 roku – miał wtedy ledwie 10 wiosen – w czasie pobytu rodziny w Kalifornii. Amerykański twórca traktował swoje komiksy jako hobby i odskocznię od rzeczywistości. Dopiero z czasem zaczął określać się jako artysta, który jest też światotwórcą. „Kaczogród” Carla Barksa to wyczekiwana przez polskich fanów edycja disnejowskich komiksów tego autora, od jednostronicowych gagów po długie fabuły, nieraz nawiązujące do historii i mitologii. Najnowszy tom odnosi się do wyjątkowej wyprawy do Ameryki Południowej.

Przyjaźń, która jest cementowania na skutek przeróżnych wyzwań. Duch Kina Nowej Przygody, w której akcja jest atrakcją, a dodatkowo liczą się również fabularne niespodzianki – prawdziwe wolty, wielowątkowe perypetie śmiałków! Carl Barks zna przepis na wytworne opowieści rozrywkowe, szlachetne, nie da się ukryć, a w tym samym czasie eskapistyczne, pozwalające cieszyć się formą i treścią. „Zagubieni w Andach” to uważana za jedną z najlepszych i najsłynniejszych opowieści Barksa, w której urzeczywistniła się moc stylu mistrza. To naprawdę obowiązkowa lektura.

Ale wiele dobra znajdziemy również w pozostałych rozdziałach albumu, które są de facto samodzielnych opowieściami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje na pewno komiks „Kto podskoczy szeryfowi” – a to dlatego, że Barks przeniósł swoją kaczą ferajnę na amerykańską prerię, gdzie Donald zostaje szeryfem i walczy ze złodziejami bydła. Westernowe piękno w określonym anturażu znanym z przygodowych filmów - czysta wspaniałość! Interesujące są również krótsze formy, na przykład „Super-Kuper”, swoista parodia superhero, tak modnej dziś konwencji. Z innych, wartościowych historyjek warto wskazać między innymi na „Trudno przyszło, łatwo poszło” czy „Strzeż się strażnika”.

Carl Barks zrealizował w sumie grubo ponad tysiąc komiksów z udziałem swoich kaczych bohaterów – nic dziwnego, że na jego komiksach wychowali się właściwie wszyscy liczący się dziś disnejowscy rysownicy, a do graficznych opowieści powracają coraz to nowe pokolenia fanów. Szczęśliwie również w Polsce za sprawą wydawnictwa Egmont i specjalnej kolekcji tego nieśmiertelnego artysty. Jest coś prawdziwie niezwykłego w komiksach Carla Barksa, które pomimo upływu lat, a nawet całych dekad, nie tyle nie tracą na wartości, ile na niej ciągle zyskują. „Zagubieni w Andach” – kolejna pozycja obowiązkowa w skarbcu fanów popkultury!

 

Tytuł: KaczogródCarl Barks tom 10: Zagubieni w Andach i inne historie z lat 1948-1949

  • Scenariusz: Carl Barks
  • Rysunki: Carl Barks
  • Przekład: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 02.12.2020 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Stron: 232
  • Format: 170x260
  • ISBN: 978-83-281-9863-0
  • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus