„AKT” #25 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 05-12-2020 23:02 ()


Sto lat, sto lat…i tak dalej i tak dalej można zaśpiewać Asocjacji Komiksu w Toruniu z okazji wydania 25 numeru ich komiksowego magazynu „Akt”. I to właśnie uczyńmy, życząc im jednocześnie dobrnięcia do przynajmniej setki. Myślę, że jest to jak najbardziej możliwe i cała redakcja Paradoksu składa takie życzenia. I o dziwo, choć to magazyn z komiksami to tym razem – ten jubileuszowy numer – kładzie nacisk na inne aspekty niż komiksy.

Nie mam oczywiście na myśli tego, że nagle „Akt” stał się pismem o innej branży, mam natomiast na myśli to, że tym razem to nie same komiksy przyciągają do magazynu najbardziej, a zawarta w nim publicystyka. Tej nigdy w tym periodyku nie brakuje, ale w nowej odsłonie czasopisma jest jej jakby więcej i jest naprawdę pomysłowa i na wysokim poziomie. Czytając „Akt”, nie sposób nie odnieść też wrażenia, że jest to pismo, w którym publikują tylko osoby zafascynowane kultowym TM-Semic i swoją miłość do kultowego wydawnictwa przekazują na każdym kroku. Stąd w najnowszej odsłonie m.in. artykuł o wakacyjnych – powiększonych – wydaniach komiksów z dawnych lat, rubryka z listami od czytelników czy kilka innych tego typu elementów. Zdecydowanie dodaje to magazynowi kolorytu przynajmniej dla tych czytelników, którzy znają i zaczytywali się w wydawanych przez TM-Semic komiksach. Powodem, dla którego na pewno należy po najnowszą odsłonę pisma sięgnąć, jest z pewnością bardzo ciekawy artykuł Michała Siromskiego, w którym to przybliża on konflikt dwójki artystów związanych z Marvelem z Hulkiem i Savage Dragonem w tle. Na pewno artykuł ten będzie gratką dla każdego z was, któremu z historiami rodem z superhero jest po drodze. Równie dobry – i nadające zupełnie innej perspektywy – jest artykuł, w którym Filip Fiuk snuje wizje, jak mogłaby wyglądać reżyserska wersja filmu Batman Forever. Znajdziecie tam sporo ciekawostek i interpretacji, które rzucają nowe światło na tę produkcję, do której jak jeden z wielu mam słabość.

Redakcja nie byłaby oczywiście sobą, gdyby przy okazji jubileuszu nie wróciła do historii pisma podanego tutaj w formie wywiadu. Sprawdźcie, a gwarantuję, że kilka ciekawych rzeczy się dowiecie – gratka dla wiernych czytelników „Aktu”. A jakie to tajemnice odsłonią przed wami rozmówcy? Ano dowiecie się m.in. skąd taka nazwa i poznacie inne smaczki z historii magazynu i samej redakcji.

Wspomniałem o tym, że publicystyka jest dużo lepsza niż zawarte komiksy, co oczywiście nie świadczy o tym, że te drugie są złe. Absolutnie nie, mamy tu do czynienia ze standardem, ale tym na wysokim poziomie. Więc trochę zagranicznych prac, trochę komiksów z naszego podwórka, trochę westernu, trochę komedii, trochę science fiction. Każdy z tych krótkich komiksów jest naprawdę w porządku, jak zwykle też jest bardzo różnorodnie, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pewnej specyfiki nadaje fakt, że w „Akcie” opublikowana została historia Tadeusza Baranowskiego. I to samo w sobie nie jest dziwne, ale już fakt, że ta sama historia ukazała się ostatnio w publikacji od Kultury Gniewu, już jest specyficzne.

Jakby tego było mało, to fani „Aktu” mieli też w tym roku jeszcze jedną okazję – gratisową i to dosłownie – z obcowaniem z magazynem, gdyż został wydany bonusowy numer z okazji Dnia Darmowego Komiksu. Mimo że komiks darmowy to nadal trzymający poziom i będący świetną zajawką dla pełnoprawnych produkcji. Ważne jest też to, że nawet jeśli nie czytałeś „Aktu” do tej pory, to śmiało możesz sięgnąć, bo „darmówka” gwarantuje niski próg wejścia. Całość można spokojnie przeczytać, nawet nie posiadając poprzednich części magazynu.

Na sam koniec jeszcze raz wszystkiego, co najlepsze dla całej Redakcji i autorów „Aktu”! Stu numerów od całej redakcji portalu Paradoks!

 

Tytuł: AKT #25

 • Redaktor: Krzysztof Churski
 • Scenariusz: Tadeusz Baranowski, Raoul Cauvin, melon, Karol Jesiołkiewicz, Rafał Śladowski, Krzysztof Otorowski, Aneta Papierowska, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Paweł Przygoda.
 • Rysunek:  Tadeusz Baranowski, Marc Hardy, melon, Karol Jesiołkiewicz, Rafał Śladowski, Krzysztof Otorowski, Aneta Papierowska, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Paweł Przygoda. 
 • Publicystyka: Ewa Sokołowska, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Szymon Gumienik.
 • Okładka: Piotr Śmiechosław Wojtasiński
 • Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
 • 10/2020
 • Liczba stron: 68
 • Format: A4
 • Oprawa: miękka
 • Druk: cz.-b. + kolor
 • Cena: 25 zł

Galeria


comments powered by Disqus