„Przygody Władka” - premiera

Autor: Projektor Magazyn Kulturalny Redaktor: Motyl

Dodane: 20-11-2020 06:56 ()


W sprzedaży pojawił się właśnie komiks “Przygody Władka. Sezon pierwszy” Jerzego Ozgi i Pawła Chmielewskiego. Poniżej prezentujemy okładkę, przykładowe plansze komiksu oraz notę informacyjną o autorach i wydawnictwie.
 
 

„Przygody Władka. Sezon pierwszy”

  • Serial komiksowy
  • Napisał: Paweł Chmielewski
  • Narysował: Jerzy Ozga
  • Okładka: kolor
  • Środek: czarno-biały
  • Strony: 48
  • Format: 210x297
  • Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”
  • Komiks został wydrukowany dzięki zbiórce na platformie wspieram.to

O komiksie (posłowie):

Prezentowany Czytelnikom pierwszy sezon „Przygód Władka” powstawał – z przerwami – od 2015 r. Warianty dwóch pierwszych odcinków (w albumie przerysowanych i uzupełnionych o nowe plansze) odbiorcy mieli okazję przeczytać w magazynie kulturalnym „Projektor” (5/2018) oraz „Komiks i my” (nr 3/2019).

Tak jak to bywa w każdym serialu czołówkę każdego z odcinków poprzedza krótki wstęp ujawniający (lub wręcz przeciwnie - przyciemniający) szczegóły z pogmatwanych biografii bohaterów. W każdej z tych wstawek – mamy nadzieję ku uciesze Czytelników – ukryte są aluzje do postaci, autorów, motywów z mniej lub bardziej znanych dzieł kultury.

„Przygody Władka” wyrastają bowiem m.in. z fascynacji literaturą angielską nurtu gotyckiego, ekranizacjami Chandlera z Humpreyem Bogartem, prozą Agathy Christie, ale i wieloma serialami, z których „Dom grozy”, „Endeavour” i „Murdoch Mysteries” to tylko nieliczne z wymienionych.

Wszelkie podobieństwo postaci przedstawionych do osób rzeczywistych jest niezamierzone, lecz celowe - w rolach drugoplanowych i epizodycznych występują twórcy ze świata komiksu oraz znajomi i przyjaciele autorów. Akcja została umiejscowiona w rzeczywistych lokacjach z dbałością (zdecydowanie bardziej niż umiarkowaną) o wierność szczegółom.

Skrzydlaty ślimak, talerzyk z pająkiem, obozowisko na korytarzach urzędu – każdy z tych drobnych, acz istotnych elementów świata przedstawionego ma swoją odrębną historię. Być może kiedyś ją opowiemy.

Możemy tylko zdradzić, że w sezonie drugim – o ile taki powstanie – bohaterowie, nie ustając w wysiłkach odnalezienia Lilki, spotkają sobowtóra, odwiedzą siedzibę organizacji RKO w podziemiach największego domu kultury w Polsce, trafią do pracowni rysownika i największego labiryntu na świecie, który znajduje się, oczywiście (!) w Kielcach.

O autorach:

Jerzy Ozga, absolwent grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (oddział w Katowicach), ilustrator książek, rzeźbiarz, autor okładek. Publikował m.in. w „Komiks-Fantastyka”, „Super Boom”, „Smok Komiks”, „Teraz”, „Komiks i my”, „Projektorze”. Autor storyboardów i opracowania rysunków w filmach Lecha Majewskiego („Pokój saren”, „Autobus na Golgotę”, „Młyn i krzyż”, „Dolina bogów”). Laureat Grand Prix na MFKiG w Łodzi w 2003 r. Scenarzysta i rysownik komiksów: „Księga miecza”, „Flain”, „Głupek Sven”; rysownik: „Ern”, „Salut bohaterom”, „Misja rozpaczy”, „Quo vadis” (2 tomy), „Katyń”, „Yorgi” (4 tomy), „Kapitan Gżebyk na tropie. Niedokończony raport”, „Przygody Władka”.

Paweł Chmielewski, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, „Komiks i my”, „Ha!art.”, „Nowym Napisie”. Autor książek teoretycznoliterackich: „Słowacki w supermarkecie”, „Słowacki w supermarkecie 2.0”, „Słowacki w McDonaldzie”, trzytomowej historii świętokrzyskiego komiksu „Nie tylko Yorgi” i trzech nagrodzonych dramatów; scenarzysta komiksów: „12 prac Delty 800”, „Pułapka Gargancjana”, „Delta 800 – misja”, „Przygody Władka”, „Paderewski w Białym Domu”, „Kot w butach”. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizuje Kieleckie Prezentacje Komiksowe i prowadzi oficynę ST „Zenit”. Właśnie skończył książką „Rozmaite gatunki szarańczy. Formy komiksowe w prasie polskiej XIX w.”, która jest dostępna na platformie wspieram.to


comments powered by Disqus