„AKT” #25 - premiera. AKT ma 20 lat!
Dodane: 19-10-2020 23:24 ()
Z październiku ukaże się nowy, a zarazem jubileuszowy numer magazynu AKT. Prezentujemy zawartość magazynu i przykładowe plansze.
AKT #25
- Redaktor: Krzysztof Churski
- Scenariusz: Tadeusz Baranowski, Raoul Cauvin, melon, Karol Jesiołkiewicz, Rafał Śladowski, Krzysztof Otorowski, Aneta Papierowska, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Paweł Przygoda.
- Rysunek: Tadeusz Baranowski, Marc Hardy, melon, Karol Jesiołkiewicz, Rafał Śladowski, Krzysztof Otorowski, Aneta Papierowska, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Paweł Przygoda.
- Publicystyka: Ewa Sokołowska, Michał Siromski, Dawid Śmigielski, Filip Fiuk, Michał Gasewicz, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Churski, Szymon Gumienik.
- Okładka: Piotr Śmiechosław Wojtasiński
- Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
- 10/2020
- Liczba stron: 68
- Format: A4
- Oprawa: miękka
- Druk: cz.-b. + kolor
- Cena: 25 zł
AKT ma 20 lat!
W ciągu tego czasu (chociaż z dużą przerwą) udało nam się wydać 25 numerów magazynu komiksowego.
Dwadzieścia pięć, bo już w tym tygodniu będzie miała premierę najnowsza odsłona pisma.
A czego można się spodziewać w najnowszym numerze?
Po pierwsze – Pana Monsieur, komiksu z francuskiego magazynu Tintin, którego autorem jest Tadeusz Baranowski. Trzymaliśmy komiks Mistrza na specjalną okazję, jaką są urodziny AKTu. Zbiegło się to z wydaniem przez wydawnictwo Kultura Gniewu albumu Dymki z Tintina jak dymek z komina, w którym znajdzie się także i Pan Monsieur. Nie twierdzimy oczywiście, że nasza wersja jest jedyną właściwą, ale z tego, co zdążyliśmy zaobserwować, to nasze tłumaczenie tego komiksu jest bliższe oryginałowi.
Po drugie – Pierre Tombal. Po udanych rozmowach z przedstawicielami wydawnictwa Dupuis, możemy zaprezentować francuskiego Grabarza – bohatera komiksów duetu Marc Hardy i Raoul Cauvin. Cmentarne przygody Pierre’a to czarny humor i groteska w krajach frankofońskich wydana w ponad 30 osobnych tomach. Komiks Rafała Śladowskiego z AKT #22 został bardzo ciepło przyjęty, więc i tym razem prezentujemy jego równie udaną historię z gatunku science fiction pt. Deus Ex Machina. W tym 68-stronnicowym numerze AKTu kolejny odcinek Z archiwum TM-Semic Dawida Śmigielskiego przybliża historię 68-stronnicowych wakacyjnych komiksów tegoż wydawnictwa. Przypadek? Nie sądzimy.
Michał Siromski opisuje kulisy dziwnego sporu, który toczył się wokół dwóch zielonoskórych superbohaterów – Hulka i Savage Dragona, a Filip Fiuk skupił się na tym, jak mogłaby wyglądać reżyserska wersja filmu Batman Forever zmarłego w tym roku Joela Schumachera. Jak wspomnieliśmy, w tym numerze obchodzimy urodziny Asocjacji Komiksu w Toruniu. Z tej okazji Krzysztof Churski i Piotr Wojciechowski, jako najstarsi stażem w grupie, w rozmowie z Ewą Sokołowską opowiadają o początkach AKTu i zdradzają tajniki powstawania magazynu komiksowego.
Oczywiście nie samymi urodzinami AKT żyje. Na uwagę jak zawsze zasługują Listy z działu Wyjęte z akt, które zebrał Michał Gasewicz, czy recenzje przygotowane przez Szymona Gumienika. W numerze zamieściliśmy także komiksy z takimi bohaterami jak Grabarz Piotra Wojciechowskiego, Garron z Oderży Karola Jesiołkiewicza, Nes Zvyrke, szczur Teodor Krzysztofa Churskiego, babcia Irena Krzyśka Otorowskiego, melon od melona, czy nowe Beskid Boty, których autorem jest Paweł Przygoda. Ponadto w AKT #25 znalazły się nowe komiksy od Anety Papierowskiej i Jarosława Wojtasińskiego, a i tak to jeszcze nie wszystko.
25 numer, czyli 68 stron magazynu komiksowego (z czego 32 w kolorze) za cenę 25 zł (plus koszty wysyłki).
Autorem okładkowej ilustracji jest Piotr Śmiechosław Wojciechowski.
Galeria
comments powered by Disqus