Fani fantastyki świętują 99. urodziny Lema

Autor: Festiwal Cytadela Redaktor: Motyl

Dodane: 07-09-2020 11:54 ()


Futurysta, wizjoner, pisarz - Stanisław Lem 12 września 2020 roku obchodziłby swoje 99. urodziny. Wpływ jego twórczości można dostrzec we współczesnej literaturze science fiction, filmach, grach komputerowych, ale także w kulturze fanowskiej. To właśnie fani fantastyki organizują panele dyskusyjne, cykle informacyjne, nagrywają filmy by uczcić twórczość pisarza.  Z okazji urodzin Lema organizatorzy Festiwali Cytadela i Twierdza w dniach 9 -  11 września organizują e-spotkania z lemologami poświęcone wpływowi Lema na współczesną kulturę i sztukę.

Kultura fanów fantastyki czerpie z futurystycznych wizji Stanisława Lema, by uczcić urodziny pisarza organizatorzy jednych z popularniejszych w Polsce Festiwali Fantastyki Cytadela oraz Festiwalu Twierdza zaplanowali trzy spotkania: 9, 10 i 11 września. Wystąpią na nich znawcy twórczości Lema - Jakub Palm oraz Agnieszka i Piotr Górscy. Będą mówić o najważniejszych dziełach pisarza, jego postulatach dotyczących wykorzystania m.in. neurotechnologii w celu wyeliminowania ludzkich ograniczeń oraz apokaliptycznych wizjach Lema. Ze względu na pandemię spotkania odbędą się w formie online i będą prowadzone z profilu Cytadeli na Facebooku, wstęp na wydarzenia jest wolny.

– W tym roku, ze względu na ogłoszoną pandemię odwołaliśmy oba festiwale. Nie odbyły się panele dyskusyjne, konkursy cosplayowe, koncerty czy gry fabularne RPG-i i LARP-y, które co roku cieszą się dużą popularnością. Z okazji urodzin Lema chcemy, więc spotkać się wirtualnie, by porozmawiać o tej fantastycznej kulturze i sztuce – mówi Dorota Filipczak-Brzychcy, założycielka i prezes Fundacji Szalonego Kapelusznika, twórczyni i organizatorka Festiwali Fantastyki Cytadela i Twierdza.  Pierwsze e-spotkanie pod tytułem „Dwie wizje transhumanizmu. Stanisław Lem kontra Golem XIV” zaplanowane jest na środę 9 września na godzinę 19:30 i poprowadzi je Jakub Palm - futurolog, absolwent filozofii i historii, współorganizator międzynarodowego cyklu „Filozofikon. Konwent i Konferencja Naukowa”. Głównym tematem będą postulaty Lema dotyczące wykorzystania nauki i techniki do poprawy kondycji ludzkiej, w tym także wizja mechanicznego rozwoju rozumu. Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek 10 września o godzinie 19:30 w formie panelu dyskusyjnego, który poprowadzi Dorota Filipczak-Brzychcy. Gośćmi będą Agnieszka i Piotr Górscy - fani fantastyki, którzy od lat dzielą się swoją pasją na konwentach, zlotach i festiwalach w całej Polsce oraz wspomniany wcześniej Jakub Palm. Prelegenci skupią się na temacie Stanisława Lema jako pisarza, futurysty, wizjonera i będą analizować jego wpływ na współczesną kulturę i sztukę. W przeddzień urodzin Lema, czyli 11 września o godzinie 19:30 Anna Górska wraz z mężem Piotrem Górski w ramach zamknięcia cyklu spotkań poprowadzą prelekcję o tytule „Apokalipsy Lema”. Będą rozmawiać o końcach świata przedstawionych w utworach Lema, zarówno tych ziemskich, jak i kosmicznych. Podejmą próbę odpowiedzi na pytania: co je łączy, co autor chciał przez nie powiedzieć i najważniejsze, czy Lem sam przeżył apokalipsę.

Oprócz wirtualnych spotkań fani fantastyki podjęli się ekranizacji jednego z opowiadań Lema „Maska”, które zainspirowało ich do twórczości z pogranicza filmu i teatru.  –  Lem operuje na takich wibracjach, że otwiera różne światy i filozoficzne i naukowe. A ta wybitna opowieść jest ciekawym materiałem do badań możliwości inscenizacyjnych zarówno w filmie artystycznym  jak i  w teatrze – mówi Hanka Brulińska, reżyserka, aktorka i wielbicielka twórczości Lema.  Film opowiada o pięknej kobiecie, która okazuje się ukrytym w kobiecej powłoce metalowym monstrum.  Kostiumy i maski przygotował m.in. Marcin Urzędowski twórca modowej marki Prepostevolution, który tworzy modę recyklingową inspirowaną fantastycznymi światami. Film został stworzony w wirtualnym studio Wirtual Magic i stanowi zapowiedź spektaklu teatralnego. Premiera zaplanowana jest na koniec października. Film będzie opublikowany online, w dwóch odcinkach.

Światowej sławy pisarz Stanisław Lem tworzył literaturę inspirowaną postępem nauki i technologii, której akcja toczyła się w przyszłości. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. To właśnie autor „Solaris”, „Bajek robotów” czy „Niezwyciężonego” przewidział powstanie tabletów, e-booków, smartfonów, a nawet Internetu wraz z tak zwanymi fake newsami. Wpłynął nie tylko na współczesnych pisarzy fantastyki, ale zainspirował do stworzenia wielu adaptacji filmowych na przykład „Solaris” czy gier komputerowych takich jak jedna z najpopularniejszych na świecie „The Sims”. Fanów fantastyki twórczość Lema także aktywizuje do działania. Co roku spotykają się na festiwalach, konwentach fantastyki by m.in. na nowo analizować jego futurystyczne wizje. Wszystkie szczegóły dotyczące organizowanych aktywności z okazji obchodów 99-tych urodzin Stanisława Lema, można znaleźć w mediach społecznościowych Festiwalu Cytadela.


comments powered by Disqus