„Demiurg” – Schulz wiecznie żywy - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 03-09-2020 19:55 ()


 

Kim jest artysta? Co jest powinnością ludzi, którzy zajmują się tworzeniem sztuki? A wreszcie… w jaki sposób można ją właściwie zdefiniować? Odpowiedzi na niejednoznaczne pytania znaleźć można w „Demiurgu” Karoliny Walczak. To mała perełka – powieść graficzna przygotowana przez szczecińskie wydawnictwo Granda.

Karolina Walczak zaprasza nas do onirycznego świata inspirowanego dziełami Brunona Schulza. Konkretnie – „Traktatem manekinów” Brunona Schulza, części „Sklepów cynamonowych”, w której podstawą jest pojęcie artysty i niemalże boskiego aktu kreacji dzieła. Sędziwy człowiek bierze do ręki glinę, aby uformować kształt, nietrwałą materię. Czy uda stworzyć mu się pomnik trwalszy niż ze spiżu? Oto i podstawa rozważań.

Jednak w czarownej, symbolicznej opowieści liczą się detale. Drobne elementy jak choćby uchwycony grymas na twarzy, przesypujący się piasek, potęga kamienia, wreszcie słońce, naturalna siła… Bo trzeba przyznać, że młoda artystka w doskonały sposób potrafi uchwycić niezwyczajny, niecodzienny, a co chyba najważniejsze – nierzeczywisty świat wyjęty jakby żywo z prozy Brunona Schulza.

„Ulepione, namalowane, wyśpiewane, wymurowane, sklejone, wymyślone, zapisane, utrwalone. Spod ludzkiej ręki, wyobraźni, rozumu. Co dzieje się z tym wszystkim, co człowiek „rodzi”?” – pyta nas jednoznacznie Karolina Walczak, która poradziła się z niezwykle trudną rzeczą. Mianowicie – stworzeniem interpretacyjnego pola, przestrzeni do dyskusji. Bo też istotą wymowy pozostaje wątpliwość, kim jest właściwie tytułowy demiurg?

Boski twórca, a może odtwórca? Bezosobowa siła? Pierwszy poruszyciel, który uwrażliwia nas na zmieniające się piękno natury? Mężczyzna, przywołany wcześniej sędziwy artysta trzymający tajemniczy pakunek. Sekretny drobiazg. Przecież diabeł tkwi w szczegółach, prawda? Jest w tym wszystkim niejednoznaczność, szczególny rodzaj symboliki. Rzeczywistość zmitologizowana, przetworzona przez wyobraźnię artystki, która mogłaby się ubiegać o miano kontynuatorki Schulza.

Kim jest artysta? Być może przewodnikiem, mędrcem, tym, który tworzy coś z niczego. Co jest powinnością ludzi, którzy zajmują się tworzeniem sztuki? Nadawaniem kierunku do interpretacji, uwrażliwienie na inność. Karolina Walczak, autorka „Demiurga”, stworzyła bardzo obiecujący tekst kultury. Małą perełkę komiksowej formy.

 

Tytuł: „Demiurg”

 • Scenariusz: Karolina Walczak
 • Rysunek: Karolina Walczak
 • Wydawca: Wydawnictwo Granda
 • Data premiery: 18.10.2019 r. 
 • Liczba stron: 34
 • Format: 210x297 mm
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 9788395267529
 • Wydanie: I
 • Cena: 29,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Granda za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus