„Borka i Sambor. Mieszko” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 05-08-2020 23:47 ()


Jeśli serię historycznych komiksów wydaje Muzeum Początków Państwa Polskiego, to siłą rzeczy należy oczekiwać, że w pewnym momencie bohaterowie trafią do tego miasta, a ono samo odegra w historii bardzo ważną rolę. I może tylko dziwić fakt, że dzieje się to dopiero w czwartym zeszycie, bo właśnie teraz dwójka młodych i niezwykle sympatycznych dzieciaków, tj. Borka i Sambor trafiają do tegoż to Gniezna. Wcześniej bywali oni tu i ówdzie, omijając jednak pierwszą stolicę Polski, aż za sprawą pewnego magicznego jajka przenoszą się w czasie, gdzie spotykają Mieszka - późniejszego władcę Polski w jego młodzieńczych latach.

Czwarty zeszyt tworzonej przez Elżbietę Żukowską i Karola „KRL-a” Kalinowskiego serii jest bezpośrednią kontynuacją przygód znanych z wcześniejszych odsłon. I choć nawiązania pewne do nich są i znając te opowieści, frajda z lektury jest większa, to uspokajam, że można przeczytać czwarty zeszyt nawet bez znajomości poprzednich przygód naszych tytułowych bohaterów. Wracając jednak do „Mieszka” (tak zatytułowany jest czwarty zeszyt) to nasi bohaterowie, jak już wspomniałem, przenoszą się w czasie i przestrzeni, aby poznać losy młodocianego księcia. W międzyczasie, jak to mają w zwyczaju, wpakują się w niezłe kabały, a finał historii jest jednocześnie zapowiedzią jej kontynuacji. Żukowska wykorzystała bardzo proste rozwiązanie, które de facto daje jej nieograniczone możliwości w kreowaniu kolejnych odsłon serii, więc możemy spodziewać się kontynuacji.

To, co od początku charakteryzuje tę serię komiksów to fakt, że niezwykle przystępnie łączy ona fikcję, przygodę, magię z historycznymi aspektami, które z kolei w bardzo lekki sposób prezentuje ją najmłodszym czytelnikom. Bo właśnie do nich zdecydowanie skierowany jest ten komiks. To oni też z lektury mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o Mieszku, który jak głosi legenda, urodził się niewidomy, a wzrok odzyskał dopiero po kilku latach życia. I właśnie ten element jest tu najważniejszy, jest tym, wokół którego w pewien sposób kręci się akcja. Ci, którzy poznali już wcześniejsze przygody, wiedzą natomiast reszcie przypomnę, że mamy tu do czynienia z miłymi i sympatycznymi postaciami, które wzbudzają pozytywne emocje nie tylko w czytelnikach, ale też we współuczestnikach przygody. Żukowska, zdając sobie sprawę, że komiks jest dla młodszych, tworzy bardzo pozytywny obraz i przyjemny przekaz, ale nie ustrzegła się też pewnych uproszczeń. Historia nie jest przesadnie skomplikowana, a przy tym nie brakuje w niej akcji i dynamiki. Takim rozwiązaniem sprawia zapewne, że młodzi odbiorcy nie znudzą się i z łatwością przebrną przez całą opowieść.

Już też tradycyjnie na stałym – dość wysokim przyznać trzeba – poziomie plasują się rysunki „KRL-a”. Co prawda brakuję im trochę „głębi”, ale ta pozorna prostota daje się lubić. Choć więc rysunki nie prezentują graficznych fajerwerków, to jednak nie odciągają też uwagi od lektury po pierwsze, a po drugie sprawiają pozytywne wrażenie. Rysownik trzyma poziom i komponuje swoje rysunki z założeniami fabularnymi, tworząc spójną z nimi całość.

Warto też podkreślić, że autorzy komiksu chcąc jeszcze bardziej wzmocnić pozytywny odbiór i interakcję załączyli do zeszytu dwie kreatywne zabawy dla najmłodszych, które powinny ich dość mocno zaangażować. Niby szczegół, ale sprawiający pozytywne wrażenie i budujący taki nieco interaktywny obraz tego zeszytu.

Czwarta odsłona „Borki i Sambora” z jednej strony nie zaskakuje niczym nowym, wykorzystuje znane schematy i stosuje dość proste zabiegi fabularne, ale z drugiej jako komiks dla młodszych czytelników wydaje się ciekawą opcją nie tylko do miłej lektury, ale być może też zaczątkiem do ciekawej rozmowy z rodzicem bądź nauczycielem. „Mieszko”, choć więc nie zaskakuje, to na pewno trzyma wysoki poziom poprzednich odsłon i to jest na pewno jego rekomendacja.

 

Tytuł: Borka i Sambor. Mieszko

 • Scenarzysta: Elżbieta Żukowska
 • Ilustrator: Karol "KRL" Kalinowski
 • Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
 • Seria: Borka i Sambor
 • Format: 210x300 mm
 • Liczba stron: 28
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • ISBN-13: 9788361391258
 • Data wydania: 25.05.2018 r. 
 • Cena: 18 zł

Dziękujemy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus