„Kaczogród. Carl Barks: Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955-1956” - recenzja druga

Autor: Marcin Chudoba Redaktor: Raven

Dodane: 27-07-2020 23:40 ()


Mity i legendy są źródłem inspiracji dla wielu twórców kultury popularnej. Nie dziwi więc fakt, że stanowią one temat przewodni czwartego tomu serii Kaczogród. W tytułowym Kamieniu filozoficznym Sknerus, Donald i Siostrzeńcy wyruszają w podróż, której celem jest odnalezienie niezwykłego kamienia pozwalającego na zamianę metali w złoto. Niestety, nie są oni jedynymi osobami zainteresowanymi zdobyciem legendarnego przedmiotu, śladami naszych bohaterów podąża bowiem pewien tajemniczy mężczyzna. W Złotym runie Sknerus pragnie wymienić stary płaszcza na nowy wykonany ze złota. Niestety, szybko okazuje się, że przetopienie sztabki cennego kruszcu na wiele się tutaj nie zda, bo uzyskany w ten sposób materiał będzie przypominał folię aluminiową. Niespodziewanie z pomocą przychodzi mu pewien nieznajomy, który twierdzi, że wie, gdzie znaleźć prawdziwe złote runo. Sknerus bez większych oporów godzi się na propozycję, wpadając tym samym w pułapkę zastawioną przez mitologiczne harpie.

Carl Barks świetnie wykorzystał motywy mitologiczne, tworząc niezwykle wciągające historie, przepełnione humorem sytuacyjnym charakterystycznym dla całości jego twórczości. Autor nie boi się wprowadzania poważnych zmian w stosunku do pierwowzorów, w wyniku czego legenda o kamieniu filozoficznym łączy się z historią o Tezeuszu i Minotaurze. W omawianym tomie znalazło się również czternaście innych pełnometrażowych opowieści oraz dziesięć jednostronicówek. Moją szczególną uwagę przykuły komiksy, w których Sknerus dwoi się i troi, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, co niejednokrotnie przekłada się na ciekawe rozwiązania fabularne oraz zaskakujące puenty. Kreska Barksa jest niezwykle prosta, delikatna i przejrzysta, a minimalizm rysunków zupełnie nie przeszkadza w czerpaniu radości z lektury.

Uzupełnienie tomu stanowią tekst poświęcony mitom w twórczości Barksa oraz słownik niezwykłych postaci pojawiających się na kartach opowieści ze Sknerusem i spółką. Komiks wydrukowano na kredowym papierze i wydano w wersji z twardą oprawą. Trudno mieć zastrzeżenia do jakości polskiego wydania serii Kaczogród, niemniej, poziom rodzimych okładek, a zwłaszcza ich kompozycja i estetyka przywodzą na myśl działania bardzo początkującego grafika.

Uniwersalizm opowieści autorstwa Carla Barksa sprawi, że lektura Kamienia filozoficznego z pewnością zadowoli odbiorców w każdym wieku. Jeśli lubicie komiksy przygodowe, przepełnione niebanalnym humorem, to z czystym sumieniem możecie sięgnąć po omawianą publikację.

 

Tytuł: KaczogródCarl Barks tom 4: Kamień filozoficzny i inne historie z lat 1955-1956

  • Scenariusz: Carl Barks
  • Rysunki: Carl Barks
  • Przekład: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 25.05.19 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 248 stron
  • Format: 170x260
  • ISBN: 9788328141001
  • Cena: 69,99 zł

Galeria


comments powered by Disqus