„Pogańskie żądze” – erotyczne pragnienia bogów i śmiertelników – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 08-06-2020 22:36 ()


Miłość silniejsza od śmierci. Pożądanie – wielowymiarowe, niejednoznaczne. Sacrum i profanum. Bogowie i ludzie. W komiksowej antologii „Pogańskie żądze” znaleźć można sugestywnie opracowane historie, w której erotyka stanowi przymiot nieśmiertelnych, jak i zwykłych ludzi.

A wszystko zaczyna się od historii nazwanej jako „Brisingamen”. W mitologii nordyckiej to wyjątkowo cenny artefakt – złoty naszyjnik bogini Frei. Podobno żaden mężczyzna nie mógł oprzeć się patronce miłości, płodności i magii, kiedy brisingamen był założony na szyi nieśmiertelnej. Z komiksowej opowieści dowiadujemy się, kto tak naprawdę stworzył magiczny przedmiot, a co ważniejsze – jaką cenę musiała zapłacić Freia, aby wejść w posiadanie klejnotu. Historia spisana piórem Rafała Sadowskiego jest symboliczna, bo odnosząca się z jednej strony do poświęcenia i niewolnictwa, skrywanych żądz, natomiast warstwa ilustracyjna przygotowana przez Annę Helenę Szymborską to prawdziwa perełka. Realistyczne, niezwykle dopieszczone grafiki, na których ukazano erotyczne żądze, stanowią wartość samą w sobie. Bardzo ciekawy jest też sposób kadrowania – Freya funkcjonuje niby jako potężna bogini, a jednak w pewnym sensie więziona śmiertelniczka. Finał historii jest zaś bardzo wymowny, pobudzający do refleksji.

W czym zawiera się istota sztuki? O tym między innymi opowiada nam Paweł Kicman, scenarzysta „Miodu Skaldów”. Bo jest w tej opowieści wyczuwalny liryzm, nie tylko zresztą dlatego, że wymowa odnosi się do powstania poezji, ale również skrywanych pragnień, erotycznego napięcia między mityczną wojowniczką Gunlod a Odynem, wszechojcem, najważniejszym ze wszystkich bogów. Marcin Golinowski z pasją odwzorował wulgarne figle gromowładnego – postacie ujęte są w nieco karykaturalnym stylu, obrys bohaterów jest zaś nieco geometryczny. Najważniejsze zaś, że w „Miodzie…” są niemałe emocje. Prawdziwy, wysokoprocentowy koktajl.

O tym, że nie ma winy bez kary, opowiada „Szarka i Ctirad”, kolejna historii spisana przez Kicmana, do której warstwę wizualną sporządziła Justyna Bień. Artystka w delikatny sposób urzeczywistniła uczuciową relację między dzielnym wojem a cudem ocaloną niewiastą, choć w tej opowieści nic nie jest oczywiste, o czym dowiadujemy się z przewrotnego zakończenia. Bień potrafi dookreślić dramaturgię, doprawić całość słodyczą i pieprzem. W pracy uzdolnionej rysowniczki znać fascynację mangową stylistyką – eksperymentalne połączenie nordyckiej mitologii i wschodniej sztuki działa w bardzo interesujący sposób.

„Airem, Achtan i Midir” z ilustracjami Tomasza Piorunowskiego opracowanymi do kolejnego pomysłu Kicmana to rzecz o miłości, magii i iluzji, która stoi za uczuciem. Swoista walka między królem a czarnoksiężnikiem jest interesująca, choć finalnie jednak rozczarowująca. W kontekście scenariusza – z kontrowersyjną puentą. Piorunowskiemu udało się zaś wyczarować widowisko szczególnych atrakcji, oddać tragedię, konfrontację ścierających się idei, a wreszcie dzikie piękno cielesnych uniesień.

„Aine i Lethderg” odnosi się do pożądania, specyficznej relacji, którą złączone zostały ze sobą Aine, potężna i zmysłowa królowa wróżek, jak i dziewczyna imieniem Lethderg, pretendentka do Żelaznego Tronu. Prosta, niezbyt angażująca historia, choć ciekawie zaaranżowana, w której wartość znajduje się w rysunkach Karoliny Klein. Udało się tej artystce wydobyć gotycki charakter opowieści, podkreślić grozę, jak i pragnienie władzy. Cyfrowa formuła, melancholijna aura, interesująca gra światłocieniem – to wszystko sprawia, że zapada w pamięci.

„Pogańskie żądze” stanowią dowód na to, że formuła komiksu erotycznego jest bardzo pojemna. Artystom pracującym przy tym projekcie udało się bowiem uzyskać emocjonalnie angażującą antologię. Odpowiednio dawkowane napięcie, podkreślenie dzikiej zmysłowości, odważne akty. Scenariusze bywają interesujące, jednak największą wartością jest praca rysowników i rysowniczek, bogów, a zwłaszcza bogiń polskiego komiksu. Ten album to zmysłowa perełka.

 

Tytuł: Pogańskie żądze

  • Scenarzysta: Paweł Kicman, Rafał Sadowski
  • Ilustrator: Tomasz Piorunowski, Anna Helena Szymborska, Marcin Golinowski, Justyna Bień, Karolina Klein
  • Wydawnictwo: Planeta Komiksów
  • Projektant okładki: Przemysław Truściński, Katarzyna Witerscheim, Janek Marzewski
  • Format: 234x312 mm
  • Liczba stron: 100
  • Oprawa: twarda, szyto-klejona
  • Papier: arctic volume white 150g
  • Druk: cz-b
  • ISBN-13: 9788395505980
  • Data wydania: 10.06.2020 r.
  • Cena: 69 zł

Dziękujemy wydawnictwu Planeta Komiksów za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus