„Borka i Sambor. Mieszko” - przykładowe plansze

Autor: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Redaktor: Motyl

Dodane: 27-05-2020 10:47 ()


„Borka i Sambor” to tytuł serii komiksów historyczno-przygodowych wydawanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. To propozycja cofnięcia się w przeszłość nie tylko, choć przede wszystkim, dla młodego czytelnika. Przygody tytułowych bliźniaków są całkowicie wymyślone, ale wszytko co ich otacza, jest zgodne z obecną wiedzą o życiu codziennym pierwszych Piastów. Poszczególne tomy opierają się na znanych wszystkim legendach, jednak nie są ich prostą ilustracją, ale twórczo je modyfikują i naprowadzają na nowe skojarzenia. Dzieci obdarzone zostały m.in. magicznym jajem, które od zawsze wiązało się u Słowian z tajemniczą mocą.

Autorami serii są scenarzystka Elżbieta Żukowska oraz popularny rysownik Karola "KRL" Kalinowski. Komiksy spotkały się z pozytywnymi recenzjami m.in. ze strony pisarki Elżbiety Cherezińskiej, archeologa prof. Przemysława Urbańczyka, historyka prof. Jerzego Strzelczyka czy recenzentów Jarosława Jażdżewskiego i Piotra Burzyńskiego.

Komiksy, jak i towarzyszące im „Muzealne zeszyty ćwiczeń” stanowią część specjalnego programu edukacyjnego pn. "Się zaczęło w państwie Piastów". Jego celem jest wzbudzenie wśród odbiorców – niezależnie od wieku – zainteresowania początkami państwa polskiego, także tymi legendarnymi.

OPIS PUBLIKACJI TOM IV „Borka i Sambor. Mieszko”

1 marca 2020 r. ukazała się już czwarta część komiksu pt. "Borka i Sambor. Mieszko". Tym razem sympatyczna para dzieciaków zabiera nas do wczesnośredniowiecznego Gniezna, gdzie spotyka małego Mieszka – przyszłego założyciela państwa polskiego. Jeśli jesteście ciekawi, jakie przygody czekają naszych bohaterów; chcecie dowiedzieć się, co przydarzyło się Mieszkowi oraz całą rodziną przenieść się w magiczny świat dawnego państwa Polan, ta pozycja jest dla Was!

Autorzy:

Elżbieta Żukowska jest odpowiedzialna za scenariusz komiksu. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje stale z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. Autorka scenariuszy do komiksów o tematyce historycznej, takich jak: „Kapitan Wrona”, „Miasto z widokiem”.

Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską.


comments powered by Disqus