„Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu” tom II - premiera

Autor: Projektor Magazyn Kulturalny Redaktor: Motyl

Dodane: 08-03-2020 22:09 ()


21 marca (sobota) 2020, o godz. 17.30 zapraszamy na premierę drugiego tomu książki Pawła Chmielewskiego “Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu”. Klub “Kotłownia” (Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4, Kielce). Tom II – „Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)”

Tom drugi koncentruje się na kieleckiej prasie omawiając: komiksy propagandowe okresu socrealizmu, lata 60. i 70., gdy dominowały rozbudowane formy narracyjne (od "Sierżanta Cienia" do "Majora Hubala"), krótkie utwory i przedruki z prasy zachodniej (frankofońskiej, niemieckiej i amerykańskiej), wykorzystanie komiksu w reklamie prasowej, konkursach, strategie wydawców i właścicieli w odniesieniu do publikacji serii obrazkowych, lata 90. i 00., gdy na łamach prasy kieleckiej debiutują (lub stawiają jedne z pierwszych kroków) twórcy decydujący o kształcie komiksu w kolejnych latach – Jerzy Ozga, Dariusz Żejmo, Robert Łysak, Grzegorz Sobczak, Marcin Kot, Tomasz Łukaszczyk, Dariusz Rzontkowski i kilkudziesięciu innych autorów. Skonfrontowani zostali z twórcami (przede wszystkim malarzami) o dekadę (dwie) starszymi, którzy usiłują korzystać z poetyki komiksu. Osobny rozdział poświęcony został postaci Zbigniewa Jujki, którego prace drukowano na łamach kieleckiej prasy przez pół wieku.

Dotychczas ukazał się: Tom I: „Bill i Walenty Grypka atakują! (1859-1948)”

W przygotowaniu: Tom III – „Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła (-2019)”

Paweł Chmielewski „Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu”, tomy 1-3.

Obejmująca lata 1859-2019, obszernie ilustrowana, książka to pierwsze tego typu – traktujące o dziejach jednego regionu – wydawnictwo (z dziedziny historii komisu) w Polsce. Obejmuje ono przegląd autorów, komiksów wydanych na łamach prasy i w formie albumowej w szerokim kontekście (rola wydawców czasopism, życiorysy twórców, przemiany historyczne, wpływ wydawanych komiksów na inne dziedziny kultury, związki z ideami panującymi w danej epoce); traktuje o przedrukach w prasie kieleckiej, lokalnych oddziałach (mutacjach) gazet ogólnopolskich oraz losach artystów komiksu. Książka powstała w ramach stypendium twórczego MKiDN.

Galeria


comments powered by Disqus