Czwarta edycja Festiwalu SF TG

Autor: Krzysztof Stręcioch Redaktor: Motyl

Dodane: 03-01-2020 08:43 ()


To kolejna, czwarta już edycja Festiwalu SF TG (wg autorskiego pomysłu Tarnogórskiego Centrum Kultury). Trzydniowy blok imprez to propozycja skierowana do wszystkich miłośników i osób po prostu zainteresowanych science-fiction – dziedziną twórczości, która ma tak różnorodne oblicza. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu SF TG 2020 będzie KOSMOS, oglądany i odczuwany z najróżniejszych punktów widzenia, od czysto naukowego aż po wizję artystyczną…Program Festiwalu:
24.01.2020 (piątek)
godz. 18.00 - Warsztaty dźwiękowe dla dzieci

W programie warsztatów: nasłuchiwanie zarejestrowanych dźwięków kosmosu – przykłady sygnałów pochodzenia pozaziemskiego, eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, poznanie kilku fenomenów brzmieniowych i wspólna improwizacja. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty akustyczne używane przez autorów projektu: instrumenty burzowe („spring tube”), instrument wykorzystujący akustyczne właściwości arkusza blachy („steel sail” – jednostrunowy, stalowy żagiel), bębny ramowe i gongi. Każdy uczestnik otrzyma instrument burzowy, który zostanie zbudowany z komponentów i ozdobiony podczas warsztatów.
Celem warsztatów jest pobudzanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni artystycznej i kreatywności, poszerzanie perspektywicznego myślenia poprzez eksperymentalne i otwarte podejście – są to cechy, które towarzyszą astronomom i badaczom odkrywającym tajemnice Wszechświata w ich procesie poznawczym.

Prowadzenie: Rafał Iwański i Wojciech Zięba (którzy z udziałem astronoma Sebastiana Soberskiego tego samego dnia wystąpią z koncertem muzyki elektronicznej – szczegóły w dalszej części Informatora Kulturalnego).
Bilety: 8/10 zł

godz. 19.00 - koncert muzyki elektronicznej projektu Voices of the Cosmos
VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i sygnały z przestrzeni kosmicznej. Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych oraz rozmaitych obiektów akustycznych.

Trzy płyty CD z cyklu (2011–2018) zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i zebrały bardzo dobre recenzje. Inicjatywa uzyskała także uznanie i poparcie w środowisku naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne). Projekt VOICES OF THE COSMOS prezentowany był w placówkach naukowych i na festiwalach muzycznych w postaci koncertów audiowizualnych, także w wersji rozbudowanej o wykłady z zakresu astronomii i obserwacje nieba. I właśnie koncert w Tarnogórskim Centrum Kultury poprzedzony zostanie 15-minutowym wprowadzeniem o tematyce związanej z astronomią, wszechświatem i… dźwiękami.

Wojciech Zięba – występuje jako ELECTRIC URANUS. Założyciel wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey, zajmuje się budową instrumentów akustycznych, jest liderem w Polsce w budowie instrumentów burzowych.

Rafał Iwański – artysta dźwięku i perkusjonista. Solo występuje pod pseudonimem X-NAVI:ET, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
Bilety: 16/20 zł


25.01.2020 (sobota)
godz. 15:00 – warsztaty „Mechaniczne zabawki”
Zabawki mechaniczne należą do tak zwanej sztuki kinetycznej. To intrygujące, małe, ruchome maszyny, które bawią, ale pełnią też rolę pięknych dekoracji. Do ich budowy można wykorzystać nie tylko koła zębate, zapadki i korby, ale również wszelkie materiały dostępne w gospodarstwie domowym. Projektowanie i tworzenie mechanicznych zabawek to ekscytujące hobby. Przy tworzeniu można wykorzystać umiejętności z zakresu sztuki, inżynierii i nauki.

Uczestnicy warsztatów zbudują własne mobilne konstrukcje. Materiały zapewnia organizator.  Prowadzenie: Izabela Kot
Bilety: 25 zł


godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Pawłem Majką
Gościem tegorocznej edycji Festiwalu SF TG 2020 będzie Paweł Majka – autor powieści oraz wielu opowiadań z gatunku fantastyki naukowej. Urodził się w czerwcu 1972 roku w Krakowie i tam mieszka do dziś. Pierwsze opowiadanie opublikował dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie literackim „Świata Młodych”. Później publikował w czasopismach drukowanych i na portalach internetowych: Science Fiction Fantasy i Horror, Fantasy & Science Fiction (edycja polska), Nowa Fantastyka Wydanie Specjalne, Nowa Fantastyka, Czas Fantastyki, Fahrenheit, Esensja, Creatio Fantastica. Jego opowiadania znaleźć można w antologiach: „Nowe Idzie”, „Science Fiction”, „Kanon Barbarzyńców”, „Tempus Fugit”, „Rok po końcu świata”.

Paweł Majka jest autorem pierwszej polskiej powieści umieszczonej w Uniwersum Metro 2033 Dmitrija Głuchowskiego. Do tej pory ukazały się dwie książki z serii: „Dzielnica obiecana” i „Człowiek obiecany”. Ich akcja rozgrywa się w krakowskiej Nowej Hucie po globalnej wojnie nuklearnej, zwanej Pożogą. Jego dotychczasowy dorobek to 9 powieści i kilkanaście opowiadań science fiction.

Paweł Majka jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego (w 2015 r. za „Pokój światów” i w 2016 r. za „Niebiańskie pastwiska”). Nagroda przyznawana jest od ponad dwudziestu lat autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki.
Bilety: 8/10 zł


godz. 19.00 – wernisaż wystawy „Instrukcja obsługi wyspy Utopia”
Wystawa prac Katarzyny Kowalskiej, artystki zajmującej się malarstwem sztalugowym, muralem i fotografią. Wystawa pod pełnym tytułem: „Instrukcja obsługi wyspy Utopia. Tryb automatyczny czy manualny? Przyszłość pokaże” jest abstrakcyjnym nawiązaniem do długotrwałych i wciąż aktualnych problemów załogi podróżującej "statkiem kosmicznym Ziemia", stanowi też próbę ich artystycznej interpretacji przez pryzmat utopijnych idei.

Słowo „utopia” weszło do potocznego języka za sprawą Tomasza Morusa, autora eseju "Utopia" (1516), od którego pochodzi nazwa i koncepcja wyspy szczęścia. Człowiek od zawsze pragnął znaleźć się w krainie dobra, w której mógłby wieść spokojne życie bez trosk i lęków. Na skutek tęsknoty za lepszym światem powstała wizja idealnego społeczeństwa, wizja nielicząca się z rzeczywistością i przez to niemająca szans zaistnienia. Ale to właśnie marzenia o lepszej przyszłości pobudzają nas do działania.  W ten sposób mogą stać się częścią przyszłości naszej planety – „statku kosmicznego” dryfującego we wszechświecie, o którym mówił Richard Buckminster Fuller. Statku o ograniczonych zasobach energetycznych, przed czym konstruktor, architekt i filozof ostrzegał już w 1969 roku.  Jego żartobliwe sformułowanie "Instrukcja obsługi statku kosmicznego Ziemia" przybiera wciąż aktualny wymiar wobec alarmujących problemów naszej planety. Dzieła prezentowane na wystawie mają zachęcać do pogłębiania wiedzy i świadomych działań, niezbędnych by nadużyty „stateczek” zaczął się naprawiać, a nie ulegał dalszemu niszczeniu.
Wystawa będzie czynna do 23.02.2020 r.
Wstęp wolny


godz. 19.30 – film „Gwiezdne wojny: Skywalker”


26.01.2010 (niedziela)
godz. 18.00 – „Wykład o niczym, czyli o najbardziej skomplikowanym obiekcie, który równocześnie jest i go nie ma” – prof. Janusz Gluza
Potocznie próżnią określamy przestrzeń, w której nic nie ma, ale taki stan nie jest możliwy ze względu na efekty kwantowe. Próżnia to jeden z najbardziej skomplikowanych tworów, jakie bada fizyka. Zrozumienie jej właściwości było jednym z największych osiągnieć nauki i zaowocowało kilkoma nagrodami Nobla. Poznanie tego, co kryją atom, jądro i co dzieje się na jeszcze mniejszych odległościach, dotyka pojęć czasu i przestrzeni. Dokąd nas te badania zaprowadziły i co dalej?
Bilety: 5 zł


godz. 19.30 – film „Ad Astra”­


comments powered by Disqus