„Wigilia pełna duchów” - wybór najciekawszych opowieści, które weszły już do kanonu ghost stories

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 27-11-2019 16:07 ()


Zysk i S-ka Wydawnictwo zapowiada Wigilię pełną duchówPowieję grozą…

Wybór najciekawszych opowieści o duchach

Najkrótszy dzień w roku. Zimowe przesilenie, światło pokonuje mrok. Spotkanie z pokutującymi, słusznie wymierzane kary, pomoc z zaświatów, gdy już nikt inny nie jest w stanie poradzić.

Rozkwitowi opowieści o duchach sprzyjała moda na średniowiecze i sprzeciw wobec bezpardonowo wdzierającej się w życie nowoczesności. Co ciekawe, zdecydowana większość autorów tworzących w tym gatunku to kobiety. Historie opowiadań o duchach to obraz rozmaitych mód: spirytyzmu, filozofii Wschodu czy wiary w reinkarnację. To fascynacja śmiercią i życiem pozagrobowym, ale też przekonanie, że wiele zjawisk nadprzyrodzonych można racjonalnie wytłumaczyć. W czasach, gdy tajemniczość i nadzmysłowość zostały niemal całkowicie wyparte z życia codziennego, warto sięgnąć do tej literatury,

Epoka wiktoriańska to czasy niezwykłej popularności świątecznych opowieści o duchach. Ich czytanie przy świecach lub przy kominku stało się coroczną tradycją, toteż wydawcy gazet i czasopism, by zaspokoić życzenia czytelników, w okresie Bożego Narodzenia drukowali dziesiątki nowych tytułów. Niniejszy zbiór budzących dreszczyk grozy opowiadań z tego okresu stanowi mieszankę stylów i motywów i obejmuje dzieła popularnych pisarzy, takich jak Elizabeth Gaskell, Edith Wharton, F. Marion Crawford czy M.R. James, jak i niesłusznie zapomnianych. Czytelnicy, których jedynym wcześniejszym kontaktem z wiktoriańskimi opowieściami o duchach była Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa, będą zaskoczeni i zachwyceni niesamowitą różnorodnością tego zbioru.

Wigilia pełna duchów zawiera opowiadania, które weszły już do kanonu ghost storiesOpowieść starej piastunki Elizabeth Gaskell, jednej z najwybitniejszych brytyjskich pisarek XIX wieku, urzeka do dziś niesamowitym klimatem. Wrzeszcząca czaszka czy Górna koja F. Marion Crawforda wydają się niedoścignione w budowaniu nastroju grozy. Edith Wharton w rewelacyjnym Później przejmuje niepokojem. Jesion potwierdza pozycję M.R. Jamesa jako klasyka gatunku. Kapitan „Gwiazdy Polarnej” to spotkanie z duchami Arthura Conan Doyle’a. Razem z opowiadaniami Mrs. J.H. Riddell, Andrew Haggarda, G.B. Burgina, Emily Arnold czy Isabelli F. Romer oczarowują do dziś.


comments powered by Disqus