„Lou!” tom 3: „Struktura kryształu” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 02-11-2019 18:51 ()


Trzeci tom serii „Lou” różni się nieco o dwóch poprzednich. Po pierwsze, dwie z trzech opowieści zamieszczonych w albumie rozgrywają się w rzeczywistości, która mogłaby znaleźć się w powieściach matki głównej bohaterki. Świat jest bowiem zupełnie inny po tym, jak pojawiły się na nim tajemnicze, różowe kryształy. Po drugie zaś, zamykająca tom historia to… fotokomiks stworzony z filmowych kadrów.

Jedno jednak pozostało bez zmian – album znów przynosi porcję ciekawych, poruszających i dających do myślenia opowieści o dorastającej dziewczynie, która… niepostrzeżenie stała się już kobietą. Lou nadal mieszka z matką i opiekuje się swoim niedawno narodzonym bratem. Poza tym studiuje oraz prowadzi badania nad dziwnymi kryształami, które pojawiły się na świecie. W konsekwencji pojawienia się tych tajemniczych obiektów świat całkowicie zmienił bowiem swoje oblicze. Nie działają radio, telewizja ani telefonia komórkowa, co doprowadziło, jak można się spodziewać, do wielu zmian w relacjach międzyludzkich. Również matka Lou została zaangażowana w projekt dotyczący tych dziwnych obiektów. Ktoś bowiem wpadł na pomysł, że poczytna pisarka science fiction może wnieść świeże spojrzenie na nietypową sytuację i zaangażowano ją do tajnego projektu badawczego.

Być może Lou dorosła, a świat wokół niej zmienił się diametralnie, ale pewne rzeczy pozostały po staremu. Dziewczyna nadal nie może dojść do ładu ze swoimi uczuciami. Nie wie, czy czuje coś do Tristana, czy może jednak kocha Pawła. A może w gruncie rzeczy żadnego z nich nie darzy już uczuciem i potrzebuje jakiejś odmiany? Podobne dylematy ma jej matka – ona również musi poradzić sobie ze stratą. Po zniknięciu Ryszarda, ojca jej dziecka, kobieta wszędzie szuka jego namiastki, co często prowadzi do zabawnych konsekwencji. Lou natomiast zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Albo, dokładniej mówiąc, zaczyna podejrzewać, że obok tej rzeczywistości, w której żyje na co dzień, istnieje jakaś równoległa… a może nawet kilka różnych. Na szczęście ma przyjaciół, na których zawsze może liczyć. Szukając rozwiązania tych kłopotów, Lou wyrusza w podróż. Poznaje nowych ludzi, odwiedza nowe miejsca i chyba odnajduje odpowiedzi na dręczące ją pytania. Album kończy komiksowa adaptacja filmu o Lou – mamy tu mianowicie opowieść składającą się z filmowych kadrów. Nie wiem, czy ten film był dostępny w naszej telewizji, ale na pewno fani bohaterki będą z tego eksperymentu zadowoleni.

W warstwie graficznej nic się nie zmieniło. Poza tym, że bohaterowie są o kilka lat starsi, wszystko wygląda tak, jak do tej pory. Kreskówkowe postaci i szczegółowe tła niezmiennie prezentują się bardzo efektownie. Dynamiczne kadrowanie i przyjemna pastelowa kolorystyka nadal stanowią znaki rozpoznawcze komiksu. Tym razem szczególne wrażenie robią właśnie kolory. Autor bawi się, utrzymując poszczególne plansze w podobnych tonacjach, dzięki czemu przewracanie kolejnych stron przynosi ciekawe niespodzianki. Gdy na przykład Lou ze swoimi przyjaciółmi całą noc bawią się na dyskotece, wszystko jest przedstawione w psychodelicznych różach i błękitach, natomiast po wyjściu z pomieszczenia, przyzwyczajone do tego zestawu barw oczy – zarówno bohaterów, jak i czytelników – rażą jaskrawe żółcie i zielenie. Takich eksperymentów jest w albumie znacznie więcej.

Nietuzinkowe poczucie humoru autora sprawia, że lektura komiksu niezmiennie daje sporą frajdę. Choć akcja opowieści rozgrywa się w świecie zmienionym przez kryształy, Julien Neel znów koncentruje się na problemach swojej bohaterki i jej przyjaciół. To Lou jest tu cały czas w centrum uwagi. Bohaterka nie jest już jednak kilkuletnią dziewczynką, a młodą kobietą szukającą swego miejsca w świecie. Dzięki temu komiks jest coraz ciekawszy, ale pewną trudność sprawia określenie jego grupy docelowej. Gdy był publikowany we Francji w ciągu kilkunastu lat, miłośniczki przygód Lou dorastały wraz z nią. Natomiast gdy w krótkim czasie dostaliśmy wszystkie trzy tomy, każdy z nich jest adresowany do innej grupy wiekowej. Istnieje oczywiście pewne, niestety dość skomplikowane, rozwiązanie tej sytuacji. Kolejne tomy można mianowicie podsuwać młodym czytelnikom do lektury co kilka lat...

 

Tytuł:Lou!” tom 3: „Struktura kryształu”

 • Tytuł oryginalny: Lou!: L’Age de cristal; En route vers de nouvelles aventures; Le film. Journal infime
 • Autor: Julien Neel
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 18.09.2019 r.
 • Wydawca oryginału: Glénat
 • Data wydania oryginału: 2012, 2014, 2018
 • Objętość: 168 stron
 • Format: 165x225
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus