„Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie?” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 04-07-2019 18:13 ()


W ramach linii wydawniczej „Komiksy są super” Egmont wydaje naprawdę fajne komiksy dla dzieci. Lou, Ernest i Rebeka czy Studio Tańca mają już zapewne grono swoich fanów. Obok nich godne miejsce zajmuje seria stworzona przez legendarnego Jeana Robę. Ptyś i Bill to zbiory jednoplanszówek przedstawiających zabawne przygody małego chłopca i jego psa. Sprawdzony patent po raz kolejny okazuje się skuteczny.

Ptyś i Bill to nierozłączni przyjaciele, którzy przeżywają wspólnie moc niezwykłych i zabawnych przygód już od roku 1959. Wymyślił ich dwudziestodziewięcioletni wówczas Jean Roba we współpracy z Maurice Rosy. Seria wystartowała 24 grudnia 1959 roku w magazynie „Spirou” jako europejska odpowiedź na Fistaszki. Jean Roba zajmował się tworzeniem przygód Ptysia i Billa aż do roku 2003. Gdy miał już na koncie ponad tysiąc narysowanych plansz, przekazał serię Laurentowi Verronowi. Nowy rysownik bardzo dobrze odnalazł się w tej roli. Duże znaczenie miał zapewne fakt, że pod koniec lat osiemdziesiątych współpracował on z Robą w charakterze asystenta właśnie przy tej serii. W albumie znalazł się nawet specjalny rysunek z dedykacją, jaki mistrz zrobił wówczas dla swojego ucznia. Rysunki Verrona są bardzo dynamiczne i wyraziste, a jednocześnie pełne detali. Rysownik dużą uwagę przywiązuje do tego, żeby tła były odpowiednio szczegółowe, ale równocześnie, żeby nie przytłaczały poszczególnych kadrów. Bez wątpienia godnie zastąpił swojego mistrza i w jego wydaniu przygody Ptysia i Billa są równie atrakcyjne.

Co z niego go wyrośnie? to tytuł trzeciego tomu tej serii. Zawiera on trzy albumy – Co za cyrk!, Banda Billa oraz Co z niego wyrośnie? rysowane przez Verrona, a pisane przez różnych scenarzystów. Ptyś to rudowłosy chłopiec, noszący zazwyczaj żółty podkoszulek oraz niebieski dżinsy. Uczęszcza do podstawówki, za którą jednak – jak każdy szanujący się chłopiec w jego wieku – nie przepada. Nie jest także miłośnikiem warzyw. Lody i ciasta mógłby za to jeść w każdej ilości. Jego najlepszy przyjaciel – spaniel o imieniu Bill również lubi jeść ciasta i lody, ale jego największym przysmakiem są oczywiście kości. Nie cierpi za to kąpieli. Choć jest bardzo niepozorny, to w razie potrzeby potrafi i boksować, i grać koszykówkę. Te jego umiejętności okazują się niezwykle przydatne w kryzysowych sytuacjach. Każdy dzień ich wspólnego życia jest wypełniony niesamowitymi przygodami.

Perypetie bohaterów zebrane w albumie są bardzo zróżnicowane, ale jest tu kilka motywów, które powtarzają się dość często. Stałym punktem programu jest na przykład zastawianie na Billa pułapek, dzięki którym Ptyś i jego rodzice mogą go wykąpać. Psiak nie cierpi bowiem kąpieli i za każdym razem potrzebny jest jakiś fortel, żeby zwabić go do wanny. Poza tym spaniel uwielbia kości i ma tendencję do zakopywania ich na ogródku, co często wyprowadza z równowagi rodziców Ptysia – głównie jego tatę. Obaj mają skłonności do zachowań proekologicznych, co często przyprawia o ból głowy ich rodziców. Często pojawia się także wątek zaprzyjaźnionego złodzieja, który ma wielką słabość do Billa. W kilku przygodach pojawiają się zwierzaki z cyrku, który ulokował się nieopodal.

Choć nie mamy tu długiej opowieści tylko serię jednoplanszowych gagów, to komiks stanowi bardzo atrakcyjną i angażującą czytelnika lekturę. Opowieści o Ptysiu i Billu przyniosą zapewne wiele radości zarówno młodym czytelnikom, jak i ich rodzicom. Można je czytać od deski do deski – od lektury naprawdę trudno się oderwać – ale równie dobrze komiks można sobie kartkować na wyrywki. Zawsze można sobie po prostu sięgnąć na półkę, otworzyć album w dowolnym miejscu i poprawić sobie humor czytając kilka stron. Choć zawsze jest ryzyko, że z kilku stron zrobi się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt.

 

Tytuł: Ptyś i Bill. Co z niego wyrośnie?

 • Tytuł oryginalny: Boule et Bill: 29 Quel cirque!, 30. La Bande a Bill, 31. Graine de cocker
 • Scenariusz: Chric, Eric Corbeyran, Xavier Cucuel, Jean-Yves Ferri, Pierre Veys
 • Rysunek: Laurent Verron
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 13 marca 2019 r.
 • Wydawca oryginału: Dargaud
 • Data wydania oryginału: 2003, 2005, 2007
 • Objętość: 168 stron
 • Format: 165x250
 • Oprawa: mięka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus