„Psycho-Pass 2” tom 2 i 3 - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 05-05-2019 19:33 ()


Napis „WC”, który w nieznany sposób pojawił się w mieszkaniu Akane Tsunemori, wzbudził wątpliwości jej zespołu. Czy naprawdę ktoś niepostrzeżenie mógł się tam dostać i go zostawić, czy też coś niepokojącego zaczyna dziać się z panią inspektor? Nikt nie wierzy, że może istnieć osoba niewidziana przez skanery. Akane jednak nie odpuszcza i kierując się swoją intuicją oraz logiką kontynuuje śledztwo. Udaje się jej rozszyfrować wiadomość, która brzmi „What color?” – Jaki kolor? Tylko jakie jest jej znaczenie, o co konkretnie pyta „niewidzialny”? Samoistnie nasuwa się myśl, że chodzi o odcień psycho-passa, ale czyj? Przestępcy, czy może kogoś innego?

Akcja drugiego tomu serii posuwa się bardzo szybko. Skupia się na głównym wątku, dążącym do zrozumienia, co jest przyczyną działania „niewidzialnego”. Powoli odkrywane są kolejne elementy układanki. W końcu pada imię i nazwisko tajemniczego przestępcy. Wychodzi na jaw również, co stało się z porwaną inspektor Shisui i do czego jest ona potrzebna. Inspektorzy wpadają na trop poszukiwanego, jednak tak naprawdę pozwalają się wciągnąć w zaaranżowaną pułapkę i doprowadzają do rozlewu krwi, ślepo ufając wskazaniom dominatorów. Tajemniczy Kirito Kamui osiąga swój cel i przechodzi do kolejnego etapu prowadzonej przez siebie rozgrywki.

Trzeci tom nie przynosi dużego powiewu świeżości. Atmosfera wprawdzie się zagęszcza, okazuje się, że Kamui nie działa sam. Ma wielu sprzymierzeńców po swoistym „praniu mózgu”, przez co trudniej go namierzyć. Bez problemu udaje mu się realizować kolejne cele, kolejne sprawdziany słabości Sybilli. Pod pozorem gry daje możliwość zwykłym obywatelom na prowadzenie dronów, które strzelają do inspektorów. Gdy przykrywka zostaje zdjęta i oczom niewinnych ludzi ukazuje się tak dużo rozlanej krwi, następuje masowa panika i hurtowe powstawanie utajnionych.

W obu tych tomach pojawia się wiele elementów gore. Postawiono na brutalny rozlew krwi, niepotrzebną śmierć w ramach sztywnych zasad oceniania przez dominatory. Miało to ukazać słabość całego systemu, co się udało. Pokazało jednocześnie jak bardzo inspektorzy i egzekutorzy liczą tylko na osąd swojej broni, a nie myślą samodzielnie. Oprócz inspektor Tsunemori, która potrafi zawahać się w takiej chwili, co niejednokrotnie udowodniła. Cała ta sytuacja dobrze jest podkreślona przez rysunki. Rozlew krwi, pęczniejące i wybuchające ciała nadają odpowiedniego klimatu.

Minusem tej serii jest to, że dobrze prosperująca historię postanowiono upchnąć w zaledwie pięciu tomach. Skrócenie wątków pobocznych sprawiło, że mniej miejsca zostało na przedstawienie charakterów postaci. Mamy nowych egzekutorów i inspektorów, ale tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Shimotsuki, która wydawała się na miejscu Akane z pierwszej serii, z każdą stroną staje się coraz bardziej irytująca. Trochę więcej miejsca dostaje Sakuya Tougane, wydaje się, że ma on zająć miejsce Kougamiego przy boku inspektor Tsunemori, ale jest w tej postaci więcej mroczności, która miejmy nadzieję, jeszcze nas zaskoczy. Szkoda również, że bardzo marginalnie traktowany jest Ginoza. Jego metamorfoza była przekonująca, ale niestety jakby brak scenarzystom pomysłu na tę postać. Sama fabuła nadal przypomina trochę kalkę z pierwszej serii. Ktoś spoza reguł i walka przeciw Sybilli, obnażanie jej słabości. Jednak czy ktokolwiek oprócz Akane je widzi i naprawdę może coś zrobić? Tajemnica wokół Kirito Kamui jest wciągająca i zachęca do dalszej lektury, ale jednocześnie budzi obawy, że dobry pomysł na połączenie cyberpunku i kryminału został zaprzepaszczony w braku posuwania się całej historii naprzód. Czy będzie to tylko kolejna sprawa do rozwiązania przez Akane, czy coś zmieni się w świecie rządzonym przez Sybillę? Na odpowiedź na to pytanie nie zostało już wiele czasu, bo na finał pozostały już tylko dwa tomy.

 

Tytuł: „Psycho-Pass 2” tom 2 i 3

  • Scenariusz: Psycho-Pass Committee
  • Rysunki: Saru Hashino
  • Wydawca: Waneko
  • Premiera: 06.2018 r. i 08.2018 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: A5
  • Papier: offset
  • Druk: cz-b
  • Stron: 178 i 178
  • Cena: 19,99 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus