Nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Dodane: 27-04-2019 20:52 ()
Związek Stowarzyszeń Fandom Polski ma ogromną przyjemność przedstawić teksty nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.
W kategorii opowiadanie szansę na statuetkę mają:
- Dzikie stworzenia Krystyny Chodorowskiej („Esensja” nr 2 (CLXXIV), marzec 2018)
- Jeden spalony rzut Krystyny Chodorowskiej (Skafander i melonik, Śląski Klub Fantastyki)
- Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra Anny Hrycyszyn (Skafander i melonik, Śląski Klub Fantastyki)
- Moloch Macieja Kaźmierczaka (Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018, Phantom Books)
- Pierwsze słowo Marty Kisiel (Pierwsze słowo, Uroboros)
W kategorii powieść nominowane zostały:
- Woda na sicie Anny Brzezińskiej (Wydawnictwo Literackie)
- Triskel. Gwardia Krystyny Chodorowskiej (Uroboros)
- Sente Michała Cholewy (War Book)
- Małe Licho i tajemnica niebożątka Marty Kisiel (Wilga)
- Toń Marty Kisiel (Uroboros)
- Spektrum Martyny Raduchowskiej (Uroboros)
- Każde martwe marzenie Roberta M. Wegnera (Powergraph)
Zwycięskie teksty wybiorą uczestnicy Polconu, który w tym roku odbędzie się w sierpniu w Białymstoku.
Anna Brzezińska
Debiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach („Magia i Miecz” 10/1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo). W latach 1999 i 2000 wydała dwie części Sagi o zbóju Twardokęsku: Zbójecki gościniec i Żmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001); w latach 2006 i 2009 kontynuowała cykl, wydając kolejno Letni deszcz. Kielich oraz Letni deszcz. Sztylet. W latach 2007-2008 wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim, opublikowała dwa tomy cyklu Wielka Wojna. Tegoroczna nominacja za powieść Woda na sicie (Wydwnictwo Literackie) jest szesnastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).
Krystyna Chodorowska
Mieszka w Warszawie, ukończyła Wydział Lingwistyki Stosowanej UW. Obecnie pracuje w centrum badań i rozwoju w dziale przetwarzania
języka naturalnego i sztucznej inteligencji. Tłumaczyła utwory takich autorów jak China Miéville (powieści) czy George R.R. Martin (opowiadania). Głęboko zżyta z ruchem miłośników fantastyki, aktywnie uczestniczy w życiu konwentowym. Pierwszy raz nominowana do Nagrody za opowiadanie Kre(jz)olka (NF 3/2014), w tym roku wraca do grona nominowanych i to w obu kategoriach: za opowiadania Dzikie stworzenia (Esensja nr 2/2018) i Jeden spalony rzut (w: Skafander i melonik) oraz powieść Triskel. Gwardia (Wyd. Uroboros)
Michał Cholewa
Urodzony w 1980 roku, absolwent wydziału matematyki UŚ, pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach. Prywatnie działacz fandomu, uczestnik wielu konwentów, członek sekcji literackiej Logrus. Jako miłośnik Haldemana, Lema, Zelazny’ego i cyklu filmowego Obcy, pisze militarną science fiction. Debiutował w 2008 roku opowiadaniem Ognisko 11 w antologii Epidemie i zarazy. Debiutancka powieść Gambit ukazała się w 2012 r., rok później Punkt cięcia, a w roku 2015 autor został laureatem Nagrody za Fortę, trzeci tom cyklu Algorytm wojny. Nominację otrzymał także tom czwarty, Inwit i opowiadanie Bunt maszyn . Wydany w ubiegłym roku piąty tom, Sente (wyd. Warbook), został właśnie nominowany do Nagrody.
Anna Hrycyszyn
Z wykształcenia tyflopedagog, zamieszkała na Śląsku (Gliwice), obecnie pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi. Debiutowała w roku 2012 w „Fantazjach Zielonogórskich” t.II opowiadaniem Manifest. Kolejne opowiadania ukazały się w antologiach (Geniusze Fantastyki, Zabawa w Boga, Skafander i melonik, Fantazje Zielonogórskie t. VII, Fantazmaty II, Harda Horda, Ten pierwszy raz) i w magazynach internetowych (Esensja, Silmaris, Szortal). Należy do sekcji literackiej „Logrus”. Autorka zakochana w erze pary i w statkach połączyła wątki w pierwszej powieści Niezatapialna (2017). Pierwszą nominację do Nagrody otrzymała za opowiadanie Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra z ubiegłorocznej antologii „Skafander i melonik”.
Maciej Kaźmierczak
Student filologii polskiej (Uniwersytet Łódzki), redaktor łódzkiego magazynu „Tygiel kultury”. Autor licznych opowiadań grozy oraz książek: Zwierzyna (2105), Polowanie na kaczki (2017), Wszechmocny (Wyd. Phantom Books Horror, 2018). Swoje opowiadania wysyła na liczne konkursy - laureat konkursu na opowiadanie fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej oraz finalista konkursów „Horyzonty Wyobraźni” czy „Światy Zajdla”. W tym roku po raz pierwszy otrzymał nominację do Nagrody za opowiadanie Moloch (w: Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018).
Marta Kisiel
Wrocławianka, rocznik 1982, polonistka, redaktorka, tłumaczka. Wielbicielka romantyzmu (zwłaszcza Słowackiego), Chmielewskiej i Terry’ego Pratchetta. Debiutowała opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna (2006 r.). W roku 2010 ukazało się Dożywocie, a w 2014 r. nominowana do Nagrody powieść Nomen Omen (wydawnictwo Uroboros). Druga część Dożywocia, powieść Siła niższa, otrzymała nominację do Nagrody w roku 2017. Autorka została laureatką Nagrody w roku ubiegłym za opowiadanie Szaławiła. A w tym roku nominację otrzymała w obu kategoriach: za opowiadanie Pierwsze słowo (w: Pierwsze słowo, Wyd. Uroboros) i powieści: Toń (Wyd. Uroboros) oraz Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Wyd. Wilga).
Martyna Raduchowska
Wrocławianka, obecnie zamieszkała w stolicy, absolwentka psychologii, kryminologii, neurobiologii poznawczej oraz psychologii śledczej. Pracowała jako scenarzystka przy grze Cyberpunk 2077 (studio CD Projekt Red). Debiutowała opowiadaniem Cała prawda o PPM (w antologii Kochali się, że strach). Publikowała też opowiadania w antologiach: Nawiedziny, Festiwal Natchnienia, Harda Horda. Wydała dwie powieści z cyklu urban fantasy: Szamanka od umarlaków
(2011) i Demon luster (2014), zapowiadany jest tom trzeci; oraz dwie
powieści cyberpunkowego cyklu Czarne światła: Łzy Mai (2015) i Spektrum (2018). Za tę ostatnią powieść autorka otrzymała w tym roku pierwszą nominację do Nagrody.
Robert M. Wegner
Mieszka i pracuje na Śląsku. Debiutował opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja (2002 r.). W roku 2009 opublikował zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe i otrzymał Nagrodę za pochodzący ze zbioru tekst Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami. W rok później ukazał się drugi tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód. Za opublikowany
w 2012 kolejny tom, Niebo ze stali, otrzymał Nagrodę Zajdla i do sukcesu dołożył drugą statuetkę za opowiadanie Jeszcze jeden bohater. W roku 2016 otrzymał ponownie dwie Nagrody za czwarty tom Opowieści... zatytułowany Pamięć wszystkich słów oraz
za opowiadanie Milczenie owcy. W tym roku nominację otrzymał za kolejny tom sagi, Każde martwe marzenie (Wydawnictwo Powergraph).
comments powered by Disqus