Czytam sobie z kotylionem na 100-lecie odzyskania niepodległości!
Dodane: 18-10-2018 15:27 ()
Seria z kotylionem to wyjątkowa, limitowana edycja programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu Czytam sobie i propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach cyklu do księgarń trafiło dziesięć książek. Tym razem są to pozycje autorstwa osób związanych z działalnością publicystyczną, dziennikarzy, felietonistów, reportażystów i tradycyjnie wybitnych współczesnych polskich ilustratorów.
Seria Czytam sobie z kotylionem to opowieści o ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Bohaterowie cyklu oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu ostatnich 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker. Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.
WOLNOŚĆ – umiejętność czytania samemu
Cykl Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Jednym z kluczy do wolności jest także możliwość czytania samemu. Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata, pasjonatów błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu oraz charakterze w cyklu ukazały się:
POZIOM 1
Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej; Roman Kurkiewicz, ilustracje Paulina Derecka
Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze; Grzegorz Chlasta, ilustracje Zofia Różycka
Koronkowa parasolka z Gdyni; Natalia Fiedorczuk-Cieślak, ilustracje Izabela Kaczmarek-Szurek
Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim; Marcin Baran, ilustracje Maria Mazurowska
POZIOM 2
O Zofii, co zbierała kolory; Angelika Kuźniak, ilustracje Maciek Blaźniak
POZIOM 3
Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach; Jan Wróbel, ilustracje Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy; Cezary Łazarewicz, ilustracje Aleksandra Artymowska
Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego; Jan Ołdakowski, ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim; Brygida Grysiak, ilustracje Jagna Wróblewska
Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat; Jarosław Górski, ilustracje Paula Dudek
Wybitni publicyści i mistrzowie ilustracji opowiedzieli dzieciom historie z właściwą sobie wnikliwą wrażliwością społeczną i pasją komentatorów rzeczywistości. Historie, które wybrali, to opowieści o postaciach pomnikowych i bardzo znanych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, oraz mniej znanych, jak Wanda Krahelska czy Zofia Stryjeńska, a także fabularyzowane historie osób zupełnie zwyczajnych, anonimowych.
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości spróbowałem wyobrazić sobie, o jakiej Polsce mogli marzyć ci, którzy nie potrafili stworzyć wielkiej literatury – mówi Jarosław Górski, autor książki „Strzała dla komendanta”. – Ot, choćby dzieci z lubelskiego podwórka oglądające w zimny listopadowy poniedziałek 1918 roku wyjazd Ignacego Daszyńskiego i członków pierwszego polskiego rządu do Warszawy, w celu przekazania władzy powracającemu z więzienia komendantowi Piłsudskiemu.
Ważne jest, by młody czytelnik miał świadomość, że nie tylko wielcy wodzowie i władcy mają wpływ na losy kraju. Nie mniej istotne są codzienne wybory i postawy osób zupełnie zwyczajnych. Patriotyzm bowiem to nie tylko walka z bronią, ale też życzliwość, pomoc słabszym, tworzenie dzieł sztuki
i przedsiębiorczość.
Podejmując się karkołomnej próby przypomnienia i przedstawienia jakiejś postaci związanej ze stuleciem odzyskania niepodległości, nie miałem wątpliwości, żeby wybrać kobietę – powiedział nam Roman Kurkiewicz, autor książki o Wandzie Krahelskiej. – 1918 rok to nie był jakiś nagły błysk i krótki moment cudu. Na ten dzień pracowały, walczyły, cierpiały pokolenia, a wśród nich tysiące kobiet, których niezauważalna, „cicha” praca i zaangażowanie zepchnęły je gdzieś poza margines historycznej opowieści.
Patriotyzm to także współpraca i tolerancja. – Chciałem dać wyraz przekonaniu, że historia własnego kraju łączy i że może być (często nawet jest) narracją rodzinną. Zależało mi na tym, aby przekazywanie pałeczki w sztafecie pokoleń pokazać jako możliwe także w warunkach coraz powszechniejszej przecież rodziny nietradycyjnej, patchworkowej – tak swoje przesłanie formułuje Jan Wróbel, który napisał książkę „Nie było telefonów?”.
Natalia Fiedorczuk-Cieślak, zapytana czemu wybrała taki temat do swojej książki, mówi: Dlaczego parasolka mieszka w Gdyni? Bo Trójmiasto, a w szczególności Gdynia, to dla mnie symbol Nowej Polski – miejsca nowoczesnego, przedsiębiorczego i ruchliwego. Zafascynowana modernistyczną architekturą i nowoczesnym projektem portu, pragnie pokazać młodym czytelnikom, jak wielkie znaczenie miała Gdynia dla polskiej gospodarki.
Brygida Grysiak, autorka książki „Maestro pokoju” o Janie Paderewskim, wyznaje: Mam takie marzenie, żebyśmy umieli wychowywać nasze dzieci na takich właśnie patriotów. Budujących mosty, a nie mury. Szukających pokoju, nigdy wojny.
Wolność to możliwość wyboru. Nie muszę czytać, nie muszę wiedzieć, nie muszę myśleć. Ale to będzie miało swoje konsekwencje. Zachęcajmy dzieci do czytania i myślenia, a ich możliwości wyboru, rozwoju i kształtowania przyszłości dzięki temu będą większe.
O KSIĄŻKACH:
Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście
Autor: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Ilustrator: Izabela Kaczmarek-Szurek
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3628-1
Grupa docelowa: 5+
Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym postaciom (np. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu), a w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie.
Przepięknie zilustrowana opowieść o mieście – Izabela Kaczmarek-Szurek, która specjalizuje się w ilustracji wydawniczej oraz plakatach, z humorem oddaje styl epoki. Natalia Fiedorczuk, laureatka Paszportu Polityki w kategorii literatura za „Jak pokochać centra handlowe” (2016), z właściwą sobie błyskotliwością i zmysłem obserwacyjnym oprowadza młodego czytelnika po młodym mieście.
Wanda, bojowa panna. O Wandzie Krahelskiej
Autor: Roman Kurkiewicz
Ilustrator: Paulina Derecka
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3629-8
Grupa docelowa: 5+
Biografia mało znanej, ale niezwykle inspirującej postaci, która od dziecka była gotowa nieść pomoc i wsparcie potrzebującym. Znany publicysta Roman Kurkiewicz pokazuje młodym czytelnikom, że w Polsce były trudne czasy, kiedy potrzebna była postawa bojowa i odważna, ale także zwykłe codzienne gesty ludzkiej życzliwości. Pełne ekspresji i emocji ilustracje Pauliny Dereckiej doskonale współgrają z tą fascynującą historią.
Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze
Autor: Grzegorz Chlasta
Ilustrator: Zofia Różycka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-4001-1
Grupa docelowa: 5+
Prawdziwa i piękna opowieść o pasji oraz spełniających się marzeniach. O tym, jak los może nas zaskoczyć i dlatego nie należy rezygnować ze swoich pragnień. Mały Miecio w Koninie obserwuje Księżyc, a następnie już w dorosłym życiu, mieszkając w USA, staje się jednym z konstruktorów pojazdu zwanego łazikiem, przeznaczonego do badania Srebrnego Globu. Przepiękne ilustracje Zofii Różyckiej subtelnie łączą techniczne szczegóły prac naukowca z pełnym ekspresji światem marzeń i wyobraźni.
Piasek i bruk. O Romanie Dmowskim
Autor: Marcin Baran
Ilustrator: Maria Mazurowska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3631-1
Grupa docelowa: 5+
Niezwykła biografia Romana Dmowskiego dla dzieci. Znany poeta i dziennikarz, Marcin Baran, przedstawia czytelnikom dzieciństwo i młodość polityka, podkreślając jego późniejszy sukces dyplomatyczny w negocjacjach przy podpisywaniu traktatu wersalskiego. W tle widzimy codzienność epoki, sugestywnie zilustrowaną przez Marię Mazurowską, która na co dzień rysuje dla „Kosmosu dla Dziewczynek”.
O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej
Autor: Angelika Kuźniak
Ilustrator: Maciek Blaźniak
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3630-4
Grupa docelowa: 5+
Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała na początku XX wieku zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi. Angelika Kuźniak jest także autorką książki o Zofii Stryjeńskiej dla dorosłych (w 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”). Wysmakowane ilustracje Maćka Blaźniaka świetnie oddają klimat twórczości malarki.
Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim
Autor: Brygida Grysiak
Ilustrator: Jagna Wróblewska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145x185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3632-8
Grupa docelowa: 5+
Poruszająca i pełna emocji opowieść o Ignacym Paderewskim – pianiście, polityku i społeczniku. Młody czytelnik dowie się z niej wiele o dzieciństwie Paderewskiego. Książka pokazuje, że o kraj można walczyć nie tylko z karabinem w ręku, lecz także angażując się w działalność dyplomatyczną. Autorka, dziennikarka i reportażystka, z zaangażowaniem i wrażliwością opowiada o tej ważnej postaci dla polskiej historii. Oszczędne ilustracje stanowią subtelne tło opisywanych wydarzeń.
Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat
Autor: Jarosław Górski
Ilustrator: Paula Dudek
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-3633-5
Grupa docelowa: 5+
Bardzo wzruszająca historia o dzieciach w Lublinie, które 11 listopada 1918 roku postanawiają wysłać list do premiera Ignacego Daszyńskiego. List ma zawierać ich postulaty dotyczące tego, jak ma wyglądać niepodległa Polska. Jarosław Górski – felietonista, polonista i nauczyciel – z wielkim wyczuciem i swadą pokazuje współczesnym młodym czytelnikom, jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników 100 lat temu. Realistyczne ilustracje Pauliny Dudek pomagają wyobrazić sobie ówczesny świat ze szczegółami.
Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach
Autor: Jan Wróbel
Ilustrator: Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-3634-2
Grupa docelowa: 5+
Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie jest osadzone w historii i ile czerpie z dokonań wielu osób z odległej przeszłości. Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego „Bednarska”, lekko i z dużą dozą humoru opowiada o relacjach rodzinnych, w których tle przewijają się wątki z polskiej historii i dokonania naukowców. Dowcipne ilustracje są świetnym uzupełnieniem tej literackiej zabawy.
Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy
Autor: Cezary Łazarewicz
Ilustrator: Aleksandra Artymowska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-3635-9
Grupa docelowa: 5+
Pełna niezwykłych detali i fascynujących faktów opowieść o znanym domu towarowym, który w międzywojennej Polsce stał się symbolem dobrobytu i ulubionym miejscem eleganckich obywateli II RP. Cezary Łazarewicz – autor książki o Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy dla dorosłych – postanowił przybliżyć tę historię także dzieciom. Opisana przez niego historia, którą ubarwiają ilustracje Aleksandry Artymowskiej, może być dla młodych czytelników fascynującą podróżą w świat sklepów, jakich już dzisiaj nie ma.
Autor jest wybitnym reportażystą, zdobywcą literackiej nagrody „Nike” w 2017 roku za reportaż „Żeby nie było śladów”.
Mój pan woła na mnie Pies.
O psie Marszałka Piłsudskiego
Autor: Jan Ołdakowski
Ilustrator: Dorota Łoskot-Cichocka
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145x185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-4002-8
Grupa docelowa: 5+
Zabawna historia detektywistyczna, w której głównym bohaterem jest pies o imieniu Pies. Co więcej, to właśnie Pies relacjonuje i komentuje wydarzenia, w których uczestniczy między innymi jego pan. A jego pan to sam marszałek Piłsudski. Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i ojciec trójki dzieci – opowiada z humorem i lekkością o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej. Całość uzupełniają ciepłe ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej.
comments powered by Disqus