„Czy chcesz zostać starą panną?” - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 15-10-2018 23:55 ()


Czy chcesz zostać starą panną? To pytanie bardzo często słyszy wiele kobiet, które przekroczyło wiek ogólnie przyjęty przez społeczeństwo jako odpowiedni do zamążpójścia. Gdy nie ma się rodziny, dzieci, a wszyscy wokół zajmują się tylko takimi sprawami, nagle zaczyna się odstawać od reszty i nie pasować. Spotykając krewnych na ślubach, pogrzebach czy dawno niewidzianych znajomych na zjazdach np. szkolnych nie sposób uciec od pytań o ognisko domowe. Inaczej również traktuje się niezamężne kobiety, a inaczej mężczyzn. Wieczny kawaler to ktoś używający życia, a singielki uważane są za dziwne czy nawet mogą być postrzegane jako niezaradne życiowo. Brak jest zrozumienia, że ktoś wybrał takie życie lub jeszcze nie znalazł odpowiedniej połowy, aby założyć rodzinę. Takie postrzeganie kobiet po 30 występuje nie tylko w Polsce, ale jest też mocno zauważalne w Japonii.

„Czy chcesz zostać starą panną?” to najnowsza jednotomowa pozycja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Hanami. Powstała ona na podstawie eseju Mami Amamiyi, a adaptacji podjęła się Mari Okazaki, znana polskiemu czytelnikowi z serii Suppli. Podobnie jak w jej autorskiej mandze możemy podziwiać tu charakterystyczne, realistyczne rysunki i ciekawe kadrowanie. Dużą uwagę rysowniczka poświęca wyrazom twarzy, mimice, dzięki temu można łatwo odczytać emocje, jakie targają bohaterkami, co jest szczególnie ważne w tematyce „okruchy życia”, do której zalicza się tę pozycję.

Na fabułę składają się cztery opowieści poruszające sposób odbierania samotności kobiet przez społeczeństwo, w jakim się znajdują. Mami, która jedzie na rodzinny pogrzeb, nie udaje się uniknąć pytań o zamążpójście i plany na przyszłość. Rodzina patrzy na nią prawie z politowaniem, jakby nikt się nią nie interesował. Całkiem inaczej odbierany jest jej wujek, wieczny kawaler. Yukino wspomina rozstanie z partnerem, ale jednocześnie dochodzi do wniosku, że nie rozstała się z nim bez powodu. Związek, który utrzymywany jest na siłę lub bez zgodności między małżonkami może nie przetrwać próby czasu. Przekonuje się o tym Mami, gdy zbyt szybko decyduje się na ślub z nowym przyjacielem. Postrzeganie jej przez rodzinę narzeczonego ani jego podejście do wspólnego życia nie są tym, co może sprawić, że przyszłość będzie szczęśliwa. Pochłonięta pracą Shimizu nie ma czasu na życie prywatne, dostrzega jego potrzebę, ale bez nacisku i pośpiechu.

Na końcu mangi otrzymujemy rozmowę między Mami Amamiyą (zmarła w 2016 r.) a Mari Okazaki, która odbyła się w 2015 r. przed ukazaniem się adaptacji. Widać w niej nie tylko poglądy i doświadczenia życiowe obu pań oraz ich podejście do tematu, ale także obraz samotnej kobiety w Japonii. Czy będzie ona spełniona w pracy, czy samotną matką zawsze pojawiają się naciski ze strony rodziny, otoczenia, że powinna znaleźć partnera. Nieważne, że może on być niedopasowany, brutalny czy niezaradny. Ważne, aby był. Takie podejście do miejsca kobiety w społeczeństwie, która ma prawo spełniać się tylko i wyłącznie w roli żony i matki, a dopiero później np. w pracy bez zwracania uwagi na to, czy czuje się szczęśliwa w danym związku, jest powszechnie obecne.

„Czy chcesz zostać starą panną?” to pozycja skierowana do kobiet i o kobietach, o prawie poszukiwania szczęścia wbrew naciskom otoczenia. Nie zawsze szybkie zalegalizowanie związku pod wpływem rodziny i dla spełnienia ich oczekiwań jest dobrym wyborem. Wszyscy wielbiciele twórczości Mari Okazaki na pewno również z chęcią sięgną po tę mangę, aby podziwiać jej kunszt.

 

Tytuł: Czy chcesz zostać starą panną?

  • Scenariusz: Mari Okazaki
  • Rysunki: Mari Okazaki
  • Wydanie: I
  • Wydawnictwo: Hanami
  • Data wydania: 09.2018 r. 
  • Druk: czarno-biały, offset
  • Oprawa: miękka 
  • Format: 150 x 210 mm
  • Stron: 160
  • Cena: 29 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Hanami za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus