Marek Harny powraca w wielkim stylu!

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 28-08-2018 19:58 ()


Polecamy gorąco najnowszą książkę Marka Harnego, który w doskonałej formie powraca po kilkuletniej nieobecności. Mówi się o tym autorze, że gdyby urodził się wcześniej, byłby stawiany na równi z Kazimierzem Brandysem czy Stanisławem Dygatem, a gdyby później, zdobyłby popularność równą Szczepanowi Twardochowi i Zygmuntowi Miłoszewskiemu.

Harny to twórca klasyczny ze znakomitym, rzetelnym warsztatem. Jego pisarstwo często bywa pisarstwem rozliczeń, tak jest również w przypadku "Snów wojennych". Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha.

 

Premiera: 18.09.2018 r. 

Opis: 

Magdalena – od czasu kiedy nabrała podejrzeń, że może być córką hitlerowskiego oprawcy, kata jej rodzinnego miasta – nie może znaleźć spokoju. Myśl ta nie opuszcza jej przez długie lata, odbierając radość i komplikując życie.

Nad bohaterami inspirowanej faktami powieści wisi cień zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Decyduje on o losach wielu z nich, niektórzy opętani są obsesyjnym pragnieniem zabicia mordercy, bo uważają, że tylko wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę przywróci światu sens moralny, a im równowagę ducha.

Postać ta, mająca swój pierwowzór w rzeczywistości, może być równocześnie postrzegana w wymiarze symbolicznym.

Autor nie daje prostych odpowiedzi, mnoży za to pytania, które nigdy nie stracą aktualności, o odpowiedzialność za przodków, o źródła zemsty i wybaczenia, o granice moralności i przede wszystkim o świadomość konsekwencji czynów.

Nazwiska występujących w książce osób, z wyjątkiem powszechnie znanych postaci historycznych, zostały wymyślone.

Jednak podobieństwo powieściowego Heinricha Nordmanna do zbrodniarza wojennego Heinricha Hamanna, który w latach 1939–1943 kierował komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a następnie aż do stycznia roku 1945 był szefem Gestapo w Krakowie, jest nieprzypadkowe. Człowiek ten po wojnie ukrywał się w RFN, w 1960 został tam aresztowany i sześć lat później skazany na dożywocie, po dalszych dwudziestu latach wyszedł na wolność, by w 1993 umrzeć w domu spokojnej starości w Bad Neuenahr.

Marek Harny urodził się w 1946 roku w Zabrzu. Dorastał w Nowym Sączu.

W latach 1966–1968 odbywał zasadniczą służbę wojskową i jako szeregowy żołnierz wziął udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, czego ślady można znaleźć w napisanej wiele lat później powieści "Dwie kochanki".

Po ukończeniu zaocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie. Najdłużej (1989–2017) w "Gazecie Krakowskiej". Zdobyte w tej pracy obserwacje spożytkował m.in. w książkach kryminalno-sensacyjnych.

Od roku 1989 mieszka w Krakowie.

Wydał następujące książki:

"Unieś mnie, wielki ptaku" (opowiadania) – 1975

"Kraina naszej tęsknoty" (powieść) – 1985

"Góry są w nas" (opowiadania) – 1990

"Urodzony z wiatru" (powieść) – 2003

"Lekcja miłości" (powieść) – 2003

"Samotność wilków" (powieść) – 2006

"Zdrajca" (powieść) – 2007

"Dwie kochanki" (powieść) – 2014

"Wolontariuszka" (powieść) – 2015

Powieści kryminalno-sensacyjne (cykl Adam Bukowski):

"Pismak" – 2005

"Wszyscy grzeszą" – 2008

"W imię zasad" – 2011


comments powered by Disqus