"Zaniemówienie" Justyna Wydra - zapowiedź

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 12-07-2018 18:49 ()


W najbliższy poniedziałek (16.07) światło dzienne ujrzy najnowsze dzieło Justyny Wydry, autorki świetnie przyjętej powieści "Esesman i Żydówka" (książka rozeszła się błyskawicznie i doczekała się dodruku).
 
Tak o "Zaniemówieniu" piszą czytelnicy, którzy mieli już przyjemność zapoznać się z lekturą:
 
"Nie czuli się Niemcami. Nie czuli się Polakami. Kim byli Ślązacy w czasie II wojny światowej? Justyna Wydra zaprasza nas do podróży w przeszłość, w której barwni bohaterowie pokażą zawiłości relacji, strach, trudne wybory, jakie były udziałem wielu. Tu nie ma szpiegów ani intryg, są ofiary wojny. Jedna mniejszość, dwie strony barykady."
Ewa Mikosz-Malara, kulturantki.pl 
 
"Zaniemówienie to książka która przenosi czytelnika do czasów II wojny światowej. Do świata (lub do czasów), który jest nam znany jedynie z opowieści i lekcji historii. Gdzie losy opisywanych bohaterów, choć każdy inny i na swój sposób wyjątkowy, łączą się ze sobą i przeplatają, tworząc wyjątkową, wypełnioną po brzegi lojalnością, walką o przetrwanie, miłością i trudnymi wyborami, opowieść."
Paulina Sosur, yakie-fayne.pl
 
"Zaniemówienie to powieść, która zapisze się w Waszej pamięci bolesną raną. Oto losy śląskich rodzin, które uwikłane w niełatwą historię tego regionu musiały zmierzyć się z konsekwencjami swych decyzji i codzienną walką o tożsamość. Kim są Ślązacy? Dokąd należą? Skąd pochodzą? Pytania, które wybrzmiewają także i dziś, będą odbijać się w Waszych uszach dudniącym echem. To właśnie jest Śląsk i jego historia - codzienna i bliska aż do granic zaniemówienia ."
Anna Szczurek, recenzjeksiazek.pl
 
 
Justyna Wydra, autorka bestsellerowej powieści Esesman i Żydówka powraca w nowej odsłonie. 

Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź: „Ślązakami”. 

Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa... 

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

comments powered by Disqus