"Inne Światy" - niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i opowiadania czołowych polskich pisarzy!

Autor: SQN Redaktor: Motyl

Dodane: 07-05-2018 17:50 ()


Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich malarzy współczesnych. Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

 

Inne Światy

Obrazy: Jakub Różalski

Opowiadania: Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj,

Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Jakub Małecki,

Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski,

Robert J. Szmidt, Aleksandra Zielińska,

Jakub Żulczyk

http://imaginatio.wsqn.pl/inne-swiaty

Premiera: 23 maja 2018 r.

Zadziwiające obrazy i znakomite opowiadania!

Refleksje, skojarzenia, inspiracje

Nieprzypadkowo w opiniach, której pojawiają się na temat prac Jakuba poza granicami naszego kraju, bardzo często pojawia się sformułowanie „epickie”. Z jednej strony to współczesny dowód uznania, pełen zachwytu wykrzyknik na określenie czegoś niepowtarzalnego i pełnego rozmachu. Ale w drugim, tym bardziej pierwotnym ze znaczeń – to także epitet wskazujący na inną cechę tych grafik: obrazów, za którymi, poza uściskiem kadru, kryją się całe intrygujące historie, nieodkryte tajemnice, czekające na opowiedzenie dramaty. (…)

Za każdym pociągnięciem pędzla kryją się całe wszechświaty.

Wstęp: Michał Cetnarowski

 

Opowiadanie Sylwii Chutnik to oniryczny, groteskowy zapis nocy spędzonej w praskim szpitalu. Aneta Jadowska przenosi nas do tatarskich Bahonik z początku XX wieku. Anna Kańtoch przedstawia historię alternatywną Polski roku 1943 – kraju dobrobytu rządzonego przez króla Jana VI Sobieskiego. Aleksandra Zielińska umieściła akcję w górniczej osadzie przy nieczynnej kopalni, w której trzewia zapuszcza się mały chłopiec. 

Jacek Dukaj olśniewa kunsztem, opowiadając o Japonii z okresu Meiji, inżynierze z dalekiego Kraju, Którego Nie Ma, i jego latających maszynach z metalu lżejszego od powietrza. Jakub Małecki opisuje tajemnicze szaleństwo wywoływane przez ogromne roboty. Opowieść Łukasza Orbitowskiego to pięć historii, pięć ludzkich losów połączonych przedziwnym artefaktem, który wyzwala w człowieku najsilniejsze instynkty.

Głównymi bohaterami historii Jakuba Żulczyka są rubaszne krasnale, których życie nie jest ani trochę bajkowe. Remigiusz Mróz zabiera nas na wikiński drakkar, na spotkanie z człowiekiem z przyszłości.  Robert J. Szmidt pokazuje historię Europy pod japońską dominacją, z latającymi statkami i legendą o smokach, która okazuje się mieć znaczenie także dla Polski.

Jakub Różalski – malarz, artysta koncepcyjny i ilustrator, twórca słynnego projektu „1920+”. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczynał na papierze i płótnie, na długo przed odkryciem grafiki komputerowej. W twórczości łączy klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnym wzornictwem oraz oryginalnymi pomysłami. Największą jego inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, a także codzienne życie. Na podstawie jego obrazów powstają gry komputerowe i planszowe.


comments powered by Disqus