Nowy numer "Creatio Fantastica"
Dodane: 26-03-2018 14:13 ()
Ukazał się 57. numer czasopisma naukowo-literackiego „Creatio Fantastica” poświęcony sylwetce i twórczości Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Znajdziemy w nim odkrycia genealogiczne Ryszarda Derdzińskiego w ramach projektu #TolkienAncestry, przekład artykułu Thomasa Honeggera o mediewistycznej lekturze tekstow Tolkiena, przedruk artykułu Michała Leśniewskiego o inspiracjach mitologią Północy z almanachu tolkienowskiego „Aiglos”, interpretację gry Middle-earth: Shadow of Mordor z perspektywy nomadologii Gillesa Deleuze’a autorstwa Jakuba Alejskiego, zaproponowaną przez Adama Podlewskiego lekturę inspiracji tolkienowskich w twórczości Varga Vikernesa oraz analizę strategii światotwórczych Tolkiena na przykładzie Silmarillionu, przedstawioną przez Krzysztofa M. Maja. Oprócz tego w numerze znalazły się rozmowy z prof. Katarzyną Mroczkowską-Brand o „polskim Inklingu”, Przemysławie Mroczkowskim, i jego kontaktach oraz zachowanej korespondencji z Tolkienem, a także dyskusję z prof. Andrzejem Szyjewskim o badaniach tolkienistycznych w Polsce w 14 lat po wydaniu jego książki Od Valinoru do Mordoru. W dziale recenzji naukowych przyglądamy się krytycznie Podwójnej tożsamości bogów Michała Cetnarowskiego oraz monografii Wampir w świecie antropii. Kognitywizm subsymboliczny w literaturoznawstwie Krystiana Sai.
W „Litterrarium” niezmiennie publikujemy opowiadania, grające z konwencją high fantasy: Pokój wrzasku Teda Kosmatki w przekładzie Piotra Zawady, Życie Lothara Greinholtza Krzysztofa Rewiuka oraz – najbliższe poetyce posttolkienowskiej – Świadectwo dokonań rzetelnych zabójczego fachu Dagmary Adwentowskiej, Królowie przychodzą znikąd Aleksandry Brokman oraz Panią kruków i krwi Luizy Leszczyńskiej.
Cały numer dostępny jest do pobrania bezpłatnie w otwartym dostępie i w multiformacie (*.pdf, *.epub, *.mobi) na stronie: https://creatiofantastica.com/2018/03/25/cf-nr-2-57-2017-john-ronald-reuel-tolkien/.
Zapraszamy serdecznie do lektury!
comments powered by Disqus