Nowości wydawnictwa Zysk i Spółka

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 13-03-2018 15:41 ()


Dziś mamy dla was dwie poważne premiery. Jedną z nich jest "Mózg. Opowieść o nas", a drugą "Byłam sekretarką Rumkowskiego" Elżbiety Cherezińskiej. Ta druga książka pojawia się na rynku po raz drugi, ale nie było jej na rynku bardzo długo, a była poszukiwana przez czytelników.
 
Mózg. Opowieść o nas 
David Eagleman
 
 
 
Format: 150 x 230 mm 
Stron: 252 
Okładka: twarda z obwolutą 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski 
Wydanie: wyd. 1 
ISBN: 978-83-8116-290-6 
Premiera: 12.03.2018 
Sugerowana cena det.: 49,00 zł

Fascynująca opowieść o tym, jak życie kształtuje mózg i jak mózg kształtuje życie David Eagelman, znany neurofizyk, współautor cenionych programów BBC, zaprasza czytelników w podróż mającą na celu znalezienie odpowiedzi na pytania o sedno ludzkiej egzystencji. Rzeczywistość, czyli co? „Ty”, czyli kto? W jaki sposób podejmujemy decyzje? Do czego mózg potrzebuje innych ludzi? W jaki sposób technologia gotowa jest zmienić pojęcie człowieczeństwa? W swoich dociekaniach Eagleman wiedzie nas przez świat sportów ekstremalnych, odpowiedzialności karnej, ekspresji mimicznych, ludobójstwa, operacji chirurgicznych na mózgu, wrażeń wewnętrznych, robotyki i pogoni za nieśmiertelnością. Zapnijcie więc pasy, bo czas ruszyć w objazdową wycieczkę po waszym wewnętrznym kosmosie, gdzie z niekończącej się gęstwiny miliardów komórek i bilionów połączeń między nimi, wyłoni się coś, a raczej ktoś, kogo być może w ogóle nie spodziewaliście się tam spotkać, mianowicie każdy z was.

„Szeroko zakrojona synteza obecnego stanu wiedzy na temat mózgu została podana przez Davida Eaglemana 
w sposób zwięzły, przystępny i nieprawdopodobnie dający do myślenia. W naszych głowach kryje się przedziwny 
nowy świat”. 
Brian Eno

„Każda strona książki przynosi rewelacje tak fantastyczne, że aż dech zapiera. I nie sposób byłoby tego ogarnąć, 
gdybyśmy wszyscy nie posiadali tego czegoś tak nieprawdopodobnie nadzwyczajnego, czym jest mózg. David 
Eagleman, jak nikt dotychczas, zbliża się do rozwiązania zagadki tego, jak odnaleźć własne „Ja” w tej elektrycznej 
szarej paćce, którą nosimy między uszami”. 
Stephen Fry

„David Eagleman pomaga pojąć najbardziej złożony zbiór komórek we wszechświecie, jakim jest ludzki mózg. 
Gdyby neuronauka miała swoją legendę rocka, byłby nią właśnie on”. 
Ruby Wax

Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum 
Elżbieta Cherezińska
 
 
 
Format: 205 x 205 mm 
Stron: 396 
Okładka: miękka 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Wydanie: wznowienie 
ISBN: 978-83-8116-313-2 
Premiera: 12.03.2018 
Sugerowana cena det.: 49,00 zł

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit. Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego innego getta na terenie Polski.
 
Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był „król Chaim”? Możemy dzisiaj dyskutować, rozważać i zadawać retoryczne pytania: czy gdyby sprzeciwił się Niemcom, gdyby nie zgodził  się na podpisywanie list deportacyjnych, gdyby własnymi rękami nie wysyłał ludzi, czy byłoby inaczej? Los pozostałych gett każe powątpiewać. Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem. Sądziliby go jego współcześni, ludzie którzy przeżyli wojnę i uniknęli śmierci. Jaki wyrok wydaliby na Chaima Rumkowskiego? Co z jego życia  świadczyłoby za nim, a co przeciwko? Czy to się da rozdzielić? 
 
Ze wstępu Szewacha Weissa

comments powered by Disqus