„Pułapka czasu” nie tylko w kinach - premiera powieści graficznej
Dodane: 21-02-2018 21:56 ()
„Pułapka czasu” to kultowa powieść, która od kilkudziesięciu lat święci triumfy w USA. Ekranizowana (w kinach od 9 marca), wystawiana w teatrze i jako sztuka operowa. W Polsce po raz pierwszy wydana jako powieść graficzna autorstwa Hope Larson, za którą autorka otrzymała Eisner Award, jedną z najważniejszych nagród dla twórców komiksów. Premiera powieści 28 lutego.
1. „Pułapka czasu” od lat na listach najpopularniejszych książek
„Pułapka czasu” to amerykańska powieść dla niedorosłych, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 roku medal Johna Newbery’ego, jedną z ważniejszych i najstarszych nagród literackich przyznawanych amerykańskim twórcom dla dzieci. Zainspirowana wielotygodniową podróżą po USA oraz fizyką kwantową stworzyła fascynującą opowieść o Meg Murry, która z bratem i przyjacielem wyrusza uratować swojego ojca, zaginionego bez wieści podczas tajnej misji rządowej.
A Wrinkle in Time wydawana jest do dzisiaj. To jedna z najczęściej wypożyczanych książek w amerykańskich bibliotekach (dane z lat 1990-2000), która trafiła na listy m.in.: stu najlepszych książek dla dzieci i stu najpopularniejszych książek wszech czasów. W 2016 roku powieść przeżyła sprzedażowy renesans. Dzieciaki ruszyły do księgarń zaraz po tym, gdy Chelsea Clinton, córka prezydenta USA, w swoim przemówieniu, które wygłosiła w czasie Narodowej Konwencji Demokratów, stwierdziła, że A Wrinkle in Time była jedną z ważniejszych książek jej dzieciństwa.
Początkowo żaden wydawca, do których Madeleine L’Engle wysłała swoją powieść, nie chciał opublikować A Wrinkle in Time. Jak mówi sama autorka, być może dlatego, że książka wydawała się zbyt trudna – w otwarty sposób poruszała bowiem problem zła. Innym wytłumaczeniem niechęci wydawców mógł być fakt, że główną bohaterką książki jest młoda kobieta, co w tamtych czasach było rzadkością w powieściach science-fiction.
2. Inspiruje twórców, czyli adaptacje „Pułapki czasu”
Książka inspirowała nie tylko czytelników, stała się również kanwą dwóch filmów. W 2003 roku powstała telewizyjna adaptacja powieści, a w 2018 roku – pełnometrażowa fabuła, którą wyprodukowało studio Walta Disneya z udziałem takich gwiazd jak Oprah Winfrey, Reese Witherspoon i Chris Pine. Książka wystawiana była również jako sztuka teatralna i operowa.
W 2012 roku Hope Larson (ur. 1982), utalentowana rysowniczka i amerykańska twórczyni komiksów, przeniosła opowieść Madeleine L’Engle na karty powieści graficznej pod tytułem: „Pułapka czasu. Powieść graficzna”, za co dostała Eisner Award, uznawaną za najważniejszą nagrodę przyznawaną twórcom komiksów, nazywaną też Oscarem komiksu.
comments powered by Disqus