„POCZĄTEK I KONIEC” pierwsza od lat tak dobrze udokumentowana polska popularna powieść historyczna

Autor: Prószyński i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 02-01-2018 21:45 ()


"Koniec i początek"  Manuli Kalickiej to wzruszająca historia o życiu w trudnych czasach tworzącego się na nowo porządku, gdzie przyjaźń jest ponadczasowa, stała i prawdziwa. To opowieść o walce z przeciwnościami losu, pogodzeniu się z własnym pochodzeniem i historiami rodzinnymi. Ten wyjątkowy tytuł, wydany nakładem Prószyński i S-ka, trafi do rąk czytelników już 16 stycznia.

„Koniec i początek” przedstawia świat oglądany przez pryzmat losów trzech kobiet pochodzących z różnych warstw społecznych. Irenki Góreckiej, tancerki kabaretowej, Zosi Nowak, która ukrywa i żydowskie nazwisko, i żydowską tożsamość oraz Helenki Jankowskiej, pochodzącej z małej kieleckiej wsi, gdzie przeżyła, nie tylko związaną z wojną, gehennę.

Powieść pokazuje spektrum losów Polaków po powstaniu i w powojennej Warszawie. Bohaterowie podnoszą się z okupacyjnych traum, porządkują życie i mierzą się z nowym, instalującym się w Polsce reżimem komunistycznym. Autorka dba o szczegóły i detal, od  do okupacyjnej niemieckiej pieczątki, fałszowanej przez bohaterki do autentycznych ogłoszeń z prasy powojennej. Nic nie jest tu czarne ani białe.

Autorka szukała realiów dotyczących codzienności okupacyjnej i powojennej w osiemdziesięciu paru pamiętnikach i dziennikach z tamtych czasów! Wszystko, co opisała, zdarzyło się naprawdę….

 Opis: 

Jesień 1944. Tuż po upadku Powstania w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i Helenka, prosta dziewczyna z ubogiej wioski. Żadna z nich nie ma już rodziny; postanawiają trzymać się razem, wspierają się jak siostry i wspólnie walczą z demonami przeszłości. Są zaradne, energiczne i z uporem dążą do celu. Każda ma swoją tajemnicę, każda próbuje ułożyć sobie życie w tych trudnych, dramatycznych czasach.

Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa, walka o przetrwanie, ciągły strach, ścieranie się nowego porządku ze starym – wszystko to nie sprzyja młodzieńczym wzlotom i westchnieniom. A jednak…

Historie, ludzie i zdarzenia które opisuje autorka są zawsze prawdziwe, w nie wpleceni są fikcyjni bohaterowie. Dlatego powieść jak zwykle u Manuli Kalickiej, płaczemy i śmiejemy się na przemian, by na końcu zapytać - co dalej?

Manula Kalicka - pisarka i dziennikarka. Ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka bestsellerowej „Dziewczyny z kabaretu”, a także znakomitych tekstów biograficznych publikowanych na łamach tygodnika „Polityka”. Ma duszę wiecznej rewolucjonistki. Opublikowała 9 powieści i liczne opowiadania. Prawa do dwóch tytułów kupili filmowcy. Cztery  z nich już wydano w USA, a jedna jest bestsellerem w Wietnamie. Pracowała jako bibliotekarka, prowadziła księgarnię, obecnie prowadzi agencję literacką.


comments powered by Disqus