"Blask wolności" - kontynuacja bestsellerowego "Domu służących" już w sprzedaży!

Autor: Klaudyna Maciąg Redaktor: Redakcja

Dodane: 04-12-2017 16:37 ()


Dom służących, imponujący debiut literacki Kathleen Grissom, stał się absolutnym hitem klubów książki i zdobył na świecie tak wielkie uznanie, że czytelnicy błagali autorkę o kontynuowanie stworzonej przez siebie historii. W ten sposób powstał równie poruszający Blask wolności – przepiękna opowieść o rodzinie i sekretach przez długi czas pogrzebanych wzdłuż zdradliwej Kolei Podziemnej.

Jamie Pyke, który uciekł z plantacji w Wirginii, niegdyś nazywanej przez niego domem, wkracza do społeczności Filadelfii jako bogaty biały złotnik. Po latach starań osiąga uznanie i bezpieczeństwo, tylko po to, by dowiedzieć się, że jego ukochany służący Pan został schwytany i oddany do niewoli na Południu. Ojciec Pana, u którego Jamie ma wielki dług, prosi go o pomoc i Jamie się zgadza, mimo świadomości, że podróż zaprowadzi go niebezpiecznie blisko Tall Oakes oraz łowcy niewolników, który ciągle go szuka.

Nie mając nic do stracenia, Jamie wyrusza w podróż do Karoliny Północnej, gdzie Pan jest przetrzymywany przez byłego niewolnika z Tall Oakes, planującego zabrać Pana do Kolei Podziemnej. Wkrótce cała trójka ucieka przez wielkie bagna w Wirginii – śmiertelnie niebezpieczną kryjówkę dla zbiegłych niewolników. Choć mają pomoc z Kolei Podziemnej, nie wszyscy wyjdą z tego żywi.

Pięć lat po tym, jak jej Dom służących we wspaniały sposób rzucił światło na życie na plantacjach w Wirginii przed wojną secesyjną, Kathleen Grissom po raz kolejny pisze o pokoleniach rodziny walczącej nie tylko o wolność, ale i o życie, które będzie miało znaczenie. Wszyscy bohaterowie, a w szczególności James Pyke, uznany w tej historii za trwałą postać Amerykańskiej beletrystyki, są zaplątani w sieć tajemnic zbyt ważnych, by je zachować, i zbyt niebezpiecznych, by o nich mówić. Grissom dokonała niemal niemożliwego: utrzymywała napięcie do ostatniej strony. (Jacqueline Mitchard, autorka Głębi oceanu i Two if by Sea)

Gdyby Dickens był Amerykaninem, mógłby napisać taką powieść, historię, która ma wszystkie klasyczne elementy, o rodzinnych sekretach, zmaganiach sieroty na drodze do zdobycia bogactwa oraz wysokiej pozycji, o poszukiwaniu miłości i krzyżowaniu ras oraz ucieczce od niewolnictwa. Ta ekscytująca historia o niebezpieczeństwie, strachu, okrucieństwie, lojalności i nieprzemijającej miłości ożywia to, co w naszej historii najgorsze i to, co najlepsze. (Robert Morgan, autor Gap Creek

Grissom ma dryg do epickich historycznych powieści. Brutalność niewolnictwa i odporność tych, którzy są jej poddawani, to główne tematy obu książek. Jamie jest najciekawszą postacią – bohater z wadami, który rozwija się w trakcie swoich przygód. W zasadzie większość postaci Grissom ma słabości, a zarazem mocne stron, co czyni tą sagę o niewolnictwie równie wielowarstwową, jak trzymającą w napięciu. (Columbus Dispatch)

Jak udowodnił Dom służących i potwierdza Glory over everything, Grissom jest pisarką pierwszej klasy… Ale sama opowieść nie definiuje jej talentów. Mistrzyni tworzenia bohaterów i ich rozwijania stworzyła niezapomnianą obsadę… Grissom nie moralizuje ani nie usprawiedliwia, zamiast tego czyni obserwacje w sposób niewzruszony, ale życzliwy i pośród okropnych sekretów oraz grzechów obdarza czytelników darem miłosierdzia: wiarą, że nadzieja może zwyciężyć nad piekłem. (Richmond Times Dispatch)

Grissom pisze wiarygodnie, a także w sposób pełen wrażliwości, współczucia i z szacunkiem do ludzi, których historię stara się opowiedzieć. (The Globe and Mail)

Przekonująca… ujmująca… Podobnie jak Dom służących, Glory over everything spodoba się czytelnikom, którzy doceniają skłaniające do myślenia historyczne dramaty, będące także dobrym wyborem dla klubów książki. (BookPage)

Trzymająca w napięciu opowieść pełna żywych bohaterów… Grissom jest wybitną pisarką. (Library Journal)

Grissom snuje dramatyczną opowieść – napięcie nigdy nie opada – i oddaje napięcie na tle rasowym w opisywanych czasach… Emocjonalnie satysfakcjonująca powieść. Wzbudzi duże zapotrzebowanie wśród klubów książki. (Booklist)

Kontynuacja Domu służących Grissom, porywającej sagi o zbiegłych niewolnikach rozgrywającej się w latach 30. XIX wieku. Zapierająca dech w piersiach do samego końca. (Kirkus Reviews)

Narracja Grissom jest bogata w szczegóły z epoki. Glory over everything można czytać zarówno jako oddzielną, zapadającą w pamięć powieść, jak i wciągającą kontynuację Domu służących. (Publisher Weekly)

Wypełniona romansem, złoczyńcami, przemocą, odwagą, współczuciem, tajemnicami i trzymająca w napięciu. (Florida Courier)

O Autorce

Urodzona i wychowana w Saskatchewanie, obecnie Kathleen Grissom szczęśliwie zapuściła korzenie w południowej Wirginii, gdzie wraz z mężem mieszka w plantatorskiej gospodzie, którą razem wyremontowali. Autorka Domu służących i Glory over everything.


comments powered by Disqus