Serge Bloch w Krakowie

Autor: Dwie Siostry Redaktor: Redakcja

Dodane: 18-10-2017 12:31 ()


W tym roku na Festiwalu Conrada i na Targach Książki w Krakowie pojawi się prawdziwa gwiazda: Serge Bloch – znakomity francuski grafik, ilustrator książki „BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu” z tekstem Frédérica Boyera. Weźmie udział w spotkaniach z czytelnikami i otworzy wielką interaktywną wystawę „Dawno, dawno temu…” w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego. Będzie ją można zwiedzać od 27 października do 12 listopada 2017 r.

 

Harmonogram spotkań:

 

PIĄTEK, 27 PAŹDZIERNIKA 2017

>> godz. 12:0013:00

Instytut Francuski, ul. Stolarska 15

„Genialne bazgroły Serge’a Blocha” – spotkanie rysownikiem poświęcone jego warsztatowi twórczemu, drodze artystycznej i sztuce ilustracji.

Zapraszamy młodzież i dorosłych – szczególnie tych z zacięciem artystycznym!

Na spotkaniu będzie można kupić książki ilustrowane przez Serge’a Blocha, które ukazały się w Polsce w wydawnictwach Dwie Siostry, Adamada i Zakamarki.

Zapisy: k.domanska@wydawnictwodwiesiostry.pl; 22 618 25 30

>> godz. 16:00–17:00

CONRAD FESTIVAL, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2

„Narysuj świat” – warsztaty rysunkowe z Serge’em Blochem wokół wystawy „Dawno, dawno temu… – BIBLIA Serge'a Blocha i Frédérica Boyera”.

Zapraszamy dzieci w wieku 10+.

Obowiązują zapisy: http://rezerwacje.fldd.pl/events/krakow/narysuj-wiat-warsztaty-z-sergem-blochem

>> godz. 19:00–20:00

CONRAD FESTIVAL, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2

Wernisaż interaktywnej wystawy pt. „Dawno, dawno temu… – BIBLIA Serge'a Blocha i Frédérica Boyera”. Zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek!

 

SOBOTA, 28 PAŹDZIERNIKA 2017

>> godz. 11:00–12:00

Targi Książki w Krakowie, stoisko Instytutu Francuskiego (D38)

Serge Bloch podpisuje swoje książki.

>> godz. 12:00–13:00

Targi Książki w Krakowie, stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A29)

Serge Bloch podpisuje książkę „BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu”.


>> godz. 14:30–15:30

CONRAD FESTIVAL, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2

„Obrazy z nieba” – o opowiadaniu biblijnych historii na nowo i przekładaniu ich na język obrazów z Serge’em Blochem, ilustratorem książki „BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu” porozmawia jej tłumacz – prof. Tomasz Swoboda. Zapraszamy młodzież i dorosłych!

Interaktywna wystawa „Dawno, dawno temu… – BIBLIA Serge'a Blocha i Frédérica Boyera”

CONRAD FESTIVAL, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2

Tej jesieni Pawilon Wyspiańskiego zamieni się w wieżę Babel! Wystawę „Dawno, dawno temu…” inspirowaną książką „BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu” Frédérica Boyera, z ilustracjami Serge’a Blocha będzie tam można zwiedzać w dniach od 27 października do 12 listopada 2017 r.

Interaktywna wystawa wypełniona komiksową, sugestywną grafiką zabierze nas w świat opowieści powstałych 3000 lat temu. W przestrzeni podzielonej między dziewięć audiowizualnych instalacji artystycznych zobaczymy stworzenie świata w 3D, pięćdziesięciometrowy mural czy stworzoną i zinterpretowaną na nowo wieżę Babel. Najbardziej poruszające historie Starego Testamentu są tu przedstawione za pomocą nowoczesnych, czarno-białych rysunków Blocha, fragmentów tekstu Boyera oraz stworzonych na podstawie obu tych elementów animacji. Autorzy książki „BIBLIA. Wielkie opowieści Starego Testamentu” opowiadają biblijne fabuły bez łagodzenia i infantylizacji, z całym dramatyzmem, w taki sposób, byśmy dziś, tu i teraz, mogli odnaleźć w nich samych siebie i świat, w którym żyjemy.  W ich sugestywnym, świeżym ujęciu te nieśmiertelne opowieści mówią o wolności i odpowiedzialności, miłości i sprawiedliwości, wojnie i władzy, wygnaniu i migracjach.

Jak wszystko się zaczęło, nie dowiemy się nigdy. Ale według Starego Testamentu świat powstał w sześć dni, poprzez nazywanie, które powoływało do istnienia. Podróż przez wystawę rozpoczynamy więc od audiowizualnej instalacji, z której dowiadujemy się, że hebrajskie słowo adam użyte w Księdze Rodzaju oznaczało zbiorowość, zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Dopiero w drugim biblijnym przekazie o stworzeniu świata ludzkość zyskuje cechy osobowe i uwalnia się od samotności poprzez podział na płcie. W dalszej części wystawy animacja typograficzna opowiada najbardziej enigmatyczną księgę Starego Testamentu – Pieśń nad Pieśniami, a krótkie komiksy i filmy animowane, stworzone na podstawie książki, przedstawiają historię Kaina i Abla czy poświęcenie i wierność Hioba. Kolejne instalacje pozwalają nam zanurzyć się w ponadczasowych opowieściach o ludzkich nadziejach, nieszczęściach i namiętnościach, wprowadzając nas w przestrzeń, w której możemy spojrzeć na najważniejsze historie biblijne z innej perspektywy, a teksty sprzed wieków nagle okazują się wciąż aktualne.

Wizyta autora i wystawa sfinansowane zostały ze środków Instytutu Francuskiego.


comments powered by Disqus