„Niezwykła podróż” tom 2 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Redakcja

Dodane: 16-10-2017 22:38 ()


Kontynuacja Niezwykłej podróży Filippiego i Camboniego zabiera nas wprost w alternatywną wersję rzeczywistości, gdzie w 1927 roku nadal trwa Wielka Wojna, a w konflikt zbrojny wmieszane są wielkie roboty. Ponownie jednak zmagania batalistyczne wydają się tłem dla przygodowej historii. Oto bowiem para nastoletnich bohaterów - Noemi i Emilien – stara się dotrzeć do Paryża na prestiżowy konkurs im. Juliusza Verne’a. Mając w zanadrzu prototyp swojej maszyny, młodzi liczą, że uda im się zdobyć najwyższy laur, a przy okazji odnaleźć kolejny trop prowadzący do ojca chłopca.

Już sama wyprawa do stolicy Francji rozpoczyna się niepomyślnie, od kolejnego ataku robotów. Podróżnikom udaje się wyjść z opresji prawie bez szwanku, jednak na swej drodze mogą się spodziewać następnych kłopotów, za które odpowiadają nie tylko maszyny. Jak widać, nie wszyscy konkurenci w konkursie zamierzają grać czysto, a krezus i bawidamek pokroju Howarda Hughesa zrobi wszystko, aby dopiąć swego. Przed młodymi bohaterami jeszcze sporo przygód, które wcześniej czy później doprowadzą ich do tajemnic nagromadzonych wokół rodu ojca Emiliena.

Drugi tom Niezwykłej podróży nie posuwa znacznie fabuły do przodu, ale nie oznacza to, że z kart komiksu wieje nudą. Wręcz przeciwnie. Świat wykreowany w wyobraźni Filippiego, a brawurowo zilustrowany przez Camboniego jest tak ekscytującym tworem, że można godzinami wpatrywać się w wizualizację machin i lokacji, które niekoniecznie należą do znanej nam z początku XX wieku rzeczywistości. Nie można odmówić autorom umiejętności w kreacji fantastycznego świata, którego możliwości techniczne dopiero poznajemy. Nie dziwi zatem, że twórcy równie sporo miejsca co bohaterom poświęcają na przybliżenie wynalazków, bajecznych aparatur czy architektury alternatywnego Paryża.

Nie można też zapomnieć o wątku sensacyjnym, który zaczyna powoli dojrzewać, a kolejne postaci pojawiające się na drodze młodych bohaterów nie zawsze są tymi, za kogo się podają. Napięcie może nie sięga jeszcze zenitu, ale twórcy starają się z pietyzmem je budować i dawkować w rozsądnych ilościach, pozostawiając wiele niedopowiedzeń. Intryga zdaje się nabierać kształtów i już niebawem poznamy więź łączącą młodych podróżników z prześladującymi ich robotami Trzeciej Osi.

Drugi tom Niezwykłej podróży gwarantuje mocne wrażenia zarówno w warstwie ilustracyjnej, jak i fabularnej. Każdy, kto lubi przygodowe historie z domieszką tajemnicy i sensacji nie powinien czuć się zawiedziony. Zakończenie zwiastuje niemałe emocje, co też skutecznie przekłada się na niecierpliwe wypatrywanie kolejnego tomu serii prezentowanej na naszym rynku przez wydawnictwo Kurc.

 

Tytuł: „Niezwykła podróż” tom 2

  • Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
  • Rysunki: Silvio Camboni
  • Format: 215 x 290 mm
  • Papier: kredowy
  • Oprawa: miękka
  • Druk: kolor
  • Stron: 48
  • Wydawca: Wydawnictwo KURC
  • Data publikacji: 09.2017 r.
  • Cena: 38 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus