„Bradl" tom 2 - recenzja
Dodane: 04-10-2017 12:46 ()
A więc stało się – okupacja. Od wkroczenia Niemców do Warszawy i formalnego pokonania polskiej armii we wrześniu 1939 r. minęło już na tyle dużo czasu, że dla naszego społeczeństwa ponure nastroje okupacji stały się codziennością. Codziennością, ale nie akceptowalną normą. W taki sposób odbieram tło fabuły kolejnego, drugiego tomu z serii „Bradl” Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego.
Brak umundurowanej, systematycznie wyposażonej i oficjalnie występującej na polu walki armii nie oznacza, że nie można prowadzić przeciwko okupantowi działań wojennych. Można – inne są tylko metody i narzędzia. Dla Leskiego i „Wuja” dosłownie są to podziemne zadania tworzenia konspiracyjnych skrytek czy organizowanie siatki informatorów mających, na przykład poprzez interesy, różne kontakty z okupantem. I jakkolwiek dobrze i starannie nie byłyby zaplanowane czynności głównych bohaterów, w ich działania nieustannie musi wplatać się improwizacja. Takie są realia niemieckiej okupacji – nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie wracać do podziemia.
Odskocznią od nieprzyjemnej codzienności są dla Bradla wieczorne wizyty w lokalach. Spotkania towarzyskie i występy samego Mieczysława Fogga pozwalają zapomnieć o doświadczeniach mijającego dnia i choć odrobinę poczuć się jak dawniej - normalnie. W drugim tomie dowiadujemy się również nieco więcej o przeszłości „Wuja”. Retrospekcje przedstawiające przedwojenną Warszawę ukazują nam jego ówczesną działalność, dylematy i decyzje.
Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu tak i tym razem otrzymujemy historyczny wstęp. W drugim tomie jest to opis całego mnóstwa organizacji zbrojnych polskiego podziemia autorstwa doktora Andrzeja Zawistowskiego. Zdumiewające jak wiele grup społecznych czy stronnictw politycznych organizowało w czasie wojny swoje własne, konspiracyjne struktury. Oprócz tego możemy zobaczyć też kilka zdjęć przedstawiających realia okupowanej Warszawy w latach 1939-40.
Tak jak Muszkieterowie wykonują swoje konspiracyjne zadania, tak Helmut Radke po zagojeniu ran postanawia tropić człowieka, który doprowadził do jego okaleczenia. Konsekwentnie i bezwzględnie po nitce do kłębka weryfikuje poszczególne ślady i jest coraz bliżej dotarcia do Leona Juchniewicza. Jaki będzie rezultat konfrontacji? Tego nie mogę napisać. Miłej lektury i do następnego tomu!
Tytuł: Bradl tom 2
- scenariusz: Tobiasz Piątkowski
- rysunki: Marek Oleksicki
- oprawa: miękka ze skrzydełkami
- objętość: 64 strony
- format: 167 x 255 cm
- wydawnictwo: Egmont
- data wydania: 20.09.2017 r.
- oprawa: miękka
- kategoria: komiks polski
- tematyka: historyczny
- cena: 29,99 zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.
Galeria
comments powered by Disqus