Polscy twórcy komiksów nagrodzeni
Dodane: 30-05-2007 15:17 ()
Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odbiorą jutro polscy twórcy komiksów.
Uhonorowani medalami zostali twórcy: Kajka i Kokosza - Janusz Christa, Tytusa, Romka i A'Tomka - Henryk Jerzy Chmielewski oraz Profesora Nerwosolka - Tadeusz Baranowski.
Tadeusz Baranowski (ur. 1945), ilustrator i grafik, ojciec m.in. Profesora Nerwosolka, Lorda Hokus-Pokusa i Diplodoka. Zadebiutował w "Świecie Młodych" w roku 1975. Rysuje i pisze scenariusze, jego komiksy uwielbiane są za abstrakcyjny humor i mistrzowskie dialogi. Część z nich, jak ten o Gąsce Balbince, ("Dziś będę straszny, opowiem wam dowcip", "Ten o Gąsce Balbince?", "Ależ wodzu, co wódz?", "To ja przepraszam"), służy jako znak rozpoznawczy dla fanów twórczości Baranowskiego.
Oprócz albumów dla dzieci, Baranowski jest autorem komiksu dla dorosłych. "Porady Praktycznego Pana" podpowiadały, jak się odchudzać, kiedy iść do seksuologa czy co zrobić, by mieć udane współżycie małżeńskie.
Henryk Jerzy Chmielewski znany pod pseudonimem Papcio Chmiel (ur. 1923) - rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik od 1947 roku najpierw w "Świecie Przygód", potem w "Świecie Młodych".
Sławę przyniosła mu seria "Tytus, Romek i A'Tomek", która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał też film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Do 2007 roku ukazało się 30 części serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek" oraz książki "W odwiedziny do rodziny" i "Tytus zlustrowany". Papcio Chmiel napisał też autobiografię "Urodziłem się w Barbakanie".
Janusz Christa (ur. 1934 w Wilnie) - autor komiksów, rysownik i scenarzysta. Zadebiutował w 1957 r. Dziś nie wiadomo już, czy początkiem były jednostronicowe historyjki o dwóch chłopcach, Kuku Ryku, publikowane w magazynie Przygoda, czy całostronicowy komiks bez dymków "Opowieść o Armstrongu", drukowany w magazynie "Jazz".
Jego sztandarowi bohaterowie, wojowie Kajko i Kokosz, wyłaniali się stopniowo. Najpierw powstał komiks o Kajtku-Majtku, potem Kajku i Koku, wreszcie, w 1972 roku, "Złote prosię" już z Kajkiem i Kokoszem.
Na początku lat 90. XX w. przestał tworzyć ze względu na stan zdrowia.
Źródło: TVN24
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...